www.superstarsi.pl

Andropauza. Dziesięć pytań sprawdzających objawy

Jeśli na większość pytań odpowiedź brzmi „tak”, lepiej iść do lekarza

Niektóre tzw. objawy andropauzy są mało charakterystyczne. Wiele razy w życiu - nawet za młodu – każdemu mężczyźnie czasem brakowało energii, czuł się osłabiony, nie miał ochoty na seks. Jak więc rozpoznać andropauzę?

Czy często jesteś smutny? Masz zły humor i jesteś mniej zadowolony z życia?  Czy często jesteś smutny? Masz zły humor i jesteś mniej zadowolony z życia?

Część objawów wynikających z niedoboru androgenów może towarzyszyć innym chorobom lub wynikać, chociażby, z przemęczenia, czy też przewlekłego stresu. Po to, aby się upewnić się, czy się weszło w okres andropauzy, najlepiej odpowiedzieć na 10 ważnych pytań. Jeśli na większość z nich odpowiedź jest twierdząca, prawdopodobnie mężczyzna wkroczył w okres andropauzy.

 

1. Czy odczuwasz pogorszenie popędu płciowego? Czy obserwujesz pogorszenie jakości wzwodu? Czy zdarzają ci się poranne erekcje?

2. Czy masz mniej energii?

3. Czy, wykonując wysiłek fizyczny lub jakąkolwiek pracę, masz poczucie, że mniej jest w tobie siły? Czy uprawiając te same, co wcześniej sporty, uzyskujesz wyraźnie słabsze wyniki?

4. Czy często jesteś smutny? Czy często masz zły humor i jesteś mniej zadowolony z życia?

5. Czy łatwo się denerwujesz i szybciej niż dotychczas wybuchasz z byle powodu?

6. Czy pogorszyła ci się pamięć? Czy trudniej ci się skoncentrować?

7. Czy jesteś senny po zjedzeniu obfitego posiłku? Czy miewasz kłopoty z bezsennością?

8. Czy zmniejszył się twój wzrost?

9. Czy odczuwasz bóle mięśni, kości, stawów?

10. Czy nadmiernie się pocisz, niezależnie od wykonywanego wysiłku?

 

Jeśli odpowiedzi sugerują, że mężczyzna wszedł w okres andropauzy, nie ma co zwlekać. Zamiast próbować sobie "samemu  poradzić", uciekać przed problemem, zamykać się w sobie i ukrywać własne troski, najlepiej iść do lekarza. Może to być urolog (czyli specjalista od chorób układu moczowo-płciowego), androlog (specjalista od chorób jąder) lub endokrynolog (ten zajmuje się wszystkimi zaburzeniami hormonalnymi, nie tylko związanymi z andropauzą). To, co dzieje się w organizmie, to naturalne zmiany, wynikające z upływu czasu. Dlatego najlepiej porozmawiać o tym szczerze z lekarzem.

 

Co powiedzieć lekarzowi?

Trzeba powiedzieć o wszystkich dolegliwościach, które niepokoją. Jeśli jest ich wiele, najlepiej spisać sobie na kartce przed wizytą.

Należy zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań krwi, moczu i USG, (nawet, jeśli było to kilka lat temu) oraz karty wypisowe z ewentualnych pobytów w szpitalach.

Warto przygotować sobie listę leków, które przyjmujemy z zalecenia innych lekarzy oraz - ewentualnie - tych, które sami zażywamy (witaminy i inne leki dostępne bez recepty).