www.superstarsi.pl

Badania mammograficzne ratują życie

Nie czekaj na zaproszenie, zgłoś się!

Polki między 50. a 69. rokiem życia mogą co dwa lata wykonywać bezpłatnie badania mammograficzne. Z takiej możliwości korzysta jednak mniej niż 25 proc. z uprawnionych.

Mammografia to badanie piersi za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to najlepszy sposób wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.  Mammografia to badanie piersi za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to najlepszy sposób wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.

NFZ rozsyła zaproszenia do każdej z potencjalnych beneficjentek programu, ale nawet jeśli takiego nie dostaniemy, warto zgłosić się na badanie do placówki, która ma podpisany kontrakt na realizację Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Żeby zgłosić się na badanie, nie potrzebujemy żadnego skierowania.

Mammografia to badanie piersi za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to najlepszy sposób wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Promieniowanie pozwala lekarzowi ocenić wewnętrzną budowę piersi.

W czasie badania wykonywane są dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie mammograficzne nie jest bolesne, choć łączy się z pewnym dyskomfortem. Mammografia uwidacznia nawet niewielkie zmiany nowotworowe, które w tej fazie są zwykle wyleczalne w stu procentach.

Wiele kobiet pyta, w jakim wieku należy wykonywać mammografię? Po 50. roku życia profilaktycznie mammografię należy powtarzać przynajmniej co dwa lata. Pierwszy wynik jest traktowany jako punkt odniesienia, kolejne porównuje się z nim oceniając, czy tkanka nie zmienia się.

Jeśli wynik mammografii jest nieprawidłowy, pacjentka otrzymuje wezwanie na dodatkowe badania. Ze statystyk wynika, że w znakomitej większości przypadków po dalszej diagnostyce kobiety dowiadują się, że zmiany nie miały charakteru nowotworowego.