www.superstarsi.pl

Dlaczego palacze powinni wykonywać badanie spirometryczne?

Twój Ekspert Pulmonolog

Palenie papierosów zwiększa ryzyko nie tylko zachorowania na nowotwory – w tym przede wszystkim płuc, krtani i przełyku, ale również inne groźne choroby układu oddechowego, w tym POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Ta choroba skraca życie człowieka nawet o kilkanaście lat – układ oddechowy starzeje się w sposób przyspieszony. Dlaczego?

Prof. dr hab. Michał Pirożyński  Prof. dr hab. Michał Pirożyński

Obturacja oznacza całkowicie nieodwracalne ograniczenie przepływu powietrza (tlenu) przez drogi oddechowe. Podstępność tej choroby polega na tym, że rozwija się bardzo powoli i prawie niezauważalnie (w codziennych warunkach) pogarsza się zdolność do wysiłku. Zadyszka pojawia się najpierw po bardziej intensywnym wysiłku, potem trudno bez niej wejść na pierwsze piętro, a z czasem pojawia się również podczas spoczynku.

Osiem na dziesięć przypadków POChP jest spowodowane wieloletnim czynnym, ale również biernym paleniem tytoniu. Dym papierosowy prowokuje przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Palacze kaszlą, odkrztuszają wydzielinę, zaś w ich drogach oddechowych następuje stopniowa destrukcja błony śluzowej. I, co za tym idzie, przepływ powietrza staje się coraz wolniejszy. Ani kaszel ani odkrztuszanie wydzieliny nie oznaczają, jak uważa wielu palaczy, że płuca się „naturalnie oczyszczają”. To objawy choroby.

Dlatego, żeby sprawdzić czy – albo raczej w jakim stopniu – obturacja poczyniła szkody w drogach oddechowych, palacze powinni co roku powtarzać badanie spirometryczne. Jeśli po nabraniu powietrza do płuc będą mogli wydmuchać w ciągu pierwszej sekundy mniej niż 70 proc. „zapasu”, to znaczy, że już mają problem.