www.superstarsi.pl

Dłonie. Suchość skóry. Przebarwienia i plamy. Zapadnięta skóra z żyłami

Dłonie więcej mówią niż metryka

Dlaczego dłonie są papierkiem lakmusowym starzenia się? To jedyna część naszego ciała, która przez całe życie codziennie wystawiana jest na słońce, chłód, chemię. Bez ochrony. I bez litości.

Dłonie są papierkiem lakmusowym starzenia się. Należy o nie szczególnie dbać.  Dłonie są papierkiem lakmusowym starzenia się. Należy o nie szczególnie dbać.

Dłonie starzeją się stosunkowo szybko i w bardzo widoczny sposób. Pierwszym krępującym objawem wieku są przebarwienia i ciemne plamy. Drugim  - sucha i pozbawiona nawilżenia skóra, która wygląda jak pergamin albo, co gorsza, papier ścierny. Nie każda z nas chce/lubi wykonywać czynności domowe w rękawiczkach. Jak w takim razie dbać o skórę dłoni? Są proste i sprawdzone sposoby.

 

Suchość skóry

Jeśli największym problemem jest suchość skóry, po prostu trzeba zaprzyjaźnić się z  kremem. Są kobiety, dla których jest to nawyk  - nie wyjdą z kuchni po zmywaniu naczyń bez posmarowania dłoni kremem. Ale są też takie, którym pamiętanie o tym sprawia kłopot. Na początek warto wyrobić sobie nawyk natłuszczania dłoni przy porannej i wieczornej pielęgnacji. Jeśli np. smarujesz szyję i dekolt kremem rób to zewnętrznymi partiami dłoni. W ten sposób one też zyskają. Nie musisz kupować specjalnego kremu do rąk. Do dłoni możesz z powodzeniem stosować te same kosmetyki co do twarzy lub ciała (szczególnie „lubią” one gruboziarniste peelingi,  kremy z retinolem, witaminą C, kwasami owocowymi). Dłonie są o tyle kapryśne, że skóra na nich wchłania składniki odżywcze o około 20 procent słabiej niż skóra na twarzy. Dlatego warto uciekać się do sposobów – np. na posmarowane kremem ręce założyć na noc cienki bawełniane rękawiczki, lub jeśli używasz rękawiczek gumowych do prac domowych przed ich założeniem zaaplikować warstwę kremu. Pod takim „opatrunkiem” z gumy (czyli okluzją) składniki odżywcze wniną szybciej. Wiele kobiet stosujących do domowych prac detergenty narzeka na podrażnienie skóry, nawet pękanie jej w załamaniach palców. Takie reakcje alergiczne często występują wcale nie na silne detergenty myjące, ale na pozornie bezpieczne  mydła w płynie  - twierdzi dr n. med Ewa Chlebus, dermatolog. Mydła w płynie najlepiej odstawić w pierwszej kolejności, jeśli zauważymy podrażnienia skóry.

 

Przebarwienia i plamy zwane starczymi

W  pewnym momencie po prostu na dłoniach pojawiają się plamy i przebarwienia, i koniec.  Są wynikiem bardzo intensywnego nasłoneczniania skóry. Prawdopodobnie plamy kończą się w okolicach  ramienia  - tam gdzie z reguły sięgają rękawy. Jeśli chcesz się ich pozbyć  (całkowicie prawdopodobnie nie będzie to możliwe,  ale uda się je znacznie rozjaśnić) musisz działać dwutorowo. Po pierwsze ochrona przeciwsłoneczna. Tylko filtr (minimum SPF 30) pozwoli zablokować zmiany w komórkach melaniny prowadzące do uwalniana barwnika. Druga rzecz, to rozjaśnianie już obecnych  plam. Do tego celu dobre będą kosmetyki z kwasami owocowymi (podobny efekt daje moczenie dłoni w soku z cytryny). Warto kupić krem lub serum o działaniu ściśle wybielającym (choćby serię kosmetyków Ava, Flos Leku lub Biodermy) i stosować je rano przed nałożeniem filtra oraz wieczorem.

Ekstremalnym rozwiązaniem jest gabinetowy peeling Copsmelan - daje wyśmienite efekty rozjaśniające, ale jest bardzo drogi (ok 1500 zl), więc to propozycja dla wyjątkowo zdesperowanych.

 

###

 

Zapadnięta skóra z widoczną siatką żył

No cóż – prawdopodobnie dłonie, to najszczuplejsza część naszego ciała. Gdyby pozostałe partie wykonywały w ciągu dnia tyle ruchów co ręce też nie narzekałyby na nadmiar kilogramów. Często zbyt szczupłe dłonie w pewnym momencie zaczynają wyglądać przerażająco,  zwłaszcza, jeśli pokrywa je siatka widocznych węzłowatych żył. Czy można pogrubić skórę dłoni? Czy można w ogóle „utuczyć” ręce? Okazuję się że tak i to z wyśmienitymi efektami.

U osób z niedużym problemem lekarze medycyny estetycznej zalecają mezoterapię - ostrzyknięcie skóry koktajlem nawilżających składników i witamin, który wypełni skórę od środka. Bardziej długofalowe efekty daje wstrzyknięcie wypełniacza. Pierwszą z dostępnych opcją jest ostrzyknięcie dłoni kwasem hialuronowym, drugą zabieg Radiesse czyli „pogrubienie” skóry za pomocą hydroksyapatytu wapnia (substancja, która występuje naturalnie w kościach i zębach). Druga metoda jest najbardziej trwała – efekt utrzymuje się do 9 m-cy. Oba sposoby są kosztowne (powyżej 1000 zł) jednak dają spektakularne efekty.

 Niezależnie od tego jaką kurację odmładzającą zafundujemy swoim dłoniom zawsze warto mieć w torebce krem do rąk i używać go za każdym razem, gdy czujemy, że dłonie są suche (kosmetyk może naprawdę być najtańszy, chodzi tylko o zabezpieczanie skóry przed parowaniem z niej wody). I jeszcze jedno – już przy 3-5 stopniach Celsjusza warto nosić rękawiczki. Wystarczy bowiem solidnie przemrozić ręce, a będą się czerwienić przy każdej okazji. To też nie dodaje im uroku.