www.superstarsi.pl

Grzybica to choroba, której nie można leczyć na własną rękę

Stopy i paznokcie najbardziej narażone na atak

Grzybicą skóry można się zarazić w salonach kosmetycznych, na basenach, chodząc boso po podłodze, po której wcześniej chodziła osoba zakażona, a także od zwierząt. Choroba najczęściej atakuje osoby o słabszej odporności, chore na cukrzycę, nowotwory. Można jej zapobiegać. Gdy zaatakuje trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować się leczyć na własną rękę.

Klapki na basenie to podstawowy sposób ochrony przed grzybicą Klapki na basenie to podstawowy sposób ochrony przed grzybicą

Grzybicę wywołują mikroskopijne grzyby, najczęściej trichophyton mentagrophytes, trichophyton rubrum. Atakują przede wszystkim stopy, paznokcie, pachwiny, okolicy intymne: worek mosznowy, okolice odbytu, a także włosy i błony śluzowe. - Powstaniu grzybicy sprzyja wiele czynników. To m.in. lekki hormonalne (antykoncepcja, menopauza), leki immunopresyjne, sterydy, a nawet nieodpowiednia dieta. Warto wiedzieć, że do rozwoju grzybów przyczyniają się słodycze, a dieta uboga w błonnik hamuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej – tłumaczy dr Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic w Katowicach. Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach od zakażenia.

 

Dermatofity rozwijają się na stopach

 

Grzyby najczęściej rozwijają się na stopach powodując zaczerwienienia, łuszczenie się, świąd, czasem pęcherzyki. Swędzące ogniska mogą się powiększać, a rozdrapywane są miejscem wnikania bakterii i wirusów do skóry, co może prowadzić do dodatkowych kłopotów zdrowotnych. Za powstanie grzybicy stóp odpowiedzialne są grzyby z grupy dermatofitów.

Wyróżnia się trzy odmiany grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową i złuszczającą. Ta pierwsza jest najczęstsza, ponieważ w przestrzeniach międzypalcowych grzyby mają doskonałe warunki bytowania czyli ciepło i wilgoć. - Zwykle atakowana jest przestrzeń pomiędzy palcem najmniejszym i sąsiednim - mówi dr Marcin Ambroziak, dermatolog, członek European Academy of Dermatology and Venerology, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, pracuje w Klinice Estederm.

Grzybica potnicowa charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków, które są wypełnione płynem surowiczym i pojawiają się na podeszwach stóp. Trzecia odmiana choroby czyli grzybica złuszczająca objawia się nadmiernym rogowaceniem, łuszczeniem się i świądem. Często dotyczy całych stóp. Nieleczona może się rozprzestrzenić również na paznokcie.

- Najczęstszymi symptomami grzybicy paznokci są przebarwienie i pogrubienie paznokcia, łuszcząca się skóra wokół nich, łamliwość, kruszenie i rozwarstwianie się paznokci. W zaawansowanym stanie choroby dodatkowo może pojawić się ostry i nieprzyjemny zapach, a leczenie jest wówczas trudniejsze i długotrwałe – tłumaczy dr Katarzyna Łukasik-Fąferko. Grzybic paznokci jest kilka. Wszystko zależy od tego, którędy wniknie grzyb. - Może ulokować się w bocznej części paznokcia lub w miejscu, w którym go obcinamy. Jeśli na płytce paznokciowej zauważamy białe, drobne plamki, to oznacza, że grzyb wniknął z góry. Z grzybiczym zakażeniem paznokci trzeba się koniecznie zgłosić do lekarza, gdyż w tym przypadku konieczne jest leczenie doustne, które, w zależności od rozwoju choroby, może potrwać nawet kilka miesięcy - mówi dr Ambroziak.

 

###

 

Leki dużo bezpieczniejsze niż kiedyś

 

Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybicy na inne części ciała lub na inne osoby, trzeba podjąć leczenie. - Kluczowa dla walki z grzybicą jest szybka reakcja na pierwsze objawy. Warto zastosować preparat przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty, który złagodzi świąd i pieczenie. Jeśli po dwóch tygodniach nie będzie poprawy, konieczna jest wizyta u dermatologa, który pod mikroskopem określi jaki rodzaj grzyba zaatakował skórę i zapisze odpowiednie leczenie. Jeśli leki stosowane miejscowo nie pomagają, przepisujemy preparaty doustne, które dziś są dużo bezpieczniejsze niż kiedyś. Dwadzieścia lat temu grzybicę leczyło się gryzeofulwiną i wtedy uważaliśmy, że lepiej żyć z tą chorobą niż przyjmować lek, który uszkadza wątrobę - mówi dr Marcin Ambroziak.

Lekarze przestrzegają przed leczeniem domowymi sposobami. - Niektórzy ponoć smarują chore miejsca pastą do zębów, cytryną, ziołami, spirytusem. To nie działa. Zakażone miejsca należy myć dokładnie, ale krótko i pamiętać o osuszaniu stóp i przestrzeni międzypalcowych oraz fałd - mówi specjalista.

Jeśli ktoś z domowników leczy grzybicę, należy zadbać, by nie rozprzestrzeniała się na pozostałych. - Chory musi mieć własny ręcznik, mydło i przybory toaletowe, a po kąpieli powinien dokładnie dezynfekować wannę lub brodzik. Powinien używać do stóp wyłącznie papierowych ręczników, które będą wyrzucane po użyciu - dodaje dr Ambroziak.

 

Może powracać

 

Osoby, które leczyły się już wcześniej z powodu grzybicy muszą prowadzić higieniczny tryb życia, by uniknąć kolejnych zakażeń. Przed pójściem na basen, do sauny czy na siłownię warto profilaktycznie zastosować dostępne bez recepty preparaty przeciwgrzybicze oraz pamiętać o zakładaniu klapek. Do infekcji grzybiczej może dojść także wtedy, gdy nie będziemy zapobiegać poceniu się stóp. - Wilgoć powoduje macerację naskórka, który z czasem pęka i wówczas o zakażenie nie trudno. Wystarczy niewielka rana na skórze, by grzyby przedostały się do organizmu - mówi specjalista z Kliniki Estederm. Warto zatem często zmieniać wilgotne, przepocone skarpety oraz chodzić w przewiewnych butach. Ponadto, osoby, które cierpią na nadpotliwość, powinny używać pudrów do stóp. Takie preparaty można kupić w aptece.

 

###

 

Grzybica najczęściej pojawia się na:

 

- skórze rąk i stóp - między palcami pojawiają się czerwone swędzące zmiany, naskórek łuszczy się

 

- paznokciach - stają się kruche, żółtawe lub białe   

 

- skórze głowy - swędzące, łuszczące się ogniska, włosy w tych miejscach łamią się i wypadają

 

     

Objawy zakażenia grzybiczego skóry:

 

- zaczerwienienia skóry      

 

- pęcherzyki, krostki

 

- uczucie palenia      

 

- uporczywy świąd