www.superstarsi.pl

Jak menopauza wpływa na życie codzienne

Trudniej, ale da się żyć

Ograniczenia fizyczne i problemy emocjonalne w naturalny sposób towarzyszą okresowi przekwitania. Łatwiej z nimi sobie poradzić, gdy uświadomimy sobie ich przyczynę.

To normalne, że ograniczenia fizyczne i problemy emocjonalne towarzyszą klimakterium. Łatwiej z nimi sobie poradzić, gdy uświadomimy sobie ich przyczynę! To normalne, że ograniczenia fizyczne i problemy emocjonalne towarzyszą klimakterium. Łatwiej z nimi sobie poradzić, gdy uświadomimy sobie ich przyczynę!

Panie w okresie przekwitania mogą wyraźnie odczuwać pogorszenie ogólnej sprawności fizycznej. Łatwiej się męczą podczas codziennych prac domowych. U wielu występuje osłabienie wzroku i słuchu.  Są to lata, w których często kobiety tyją, co wynika z wolniejszej, niż za młodych lat, przemiany materii.

 

Problemy emocjonalne związane z menopauzą:

- Poczucie niepłodności,

- Odczucie nieodwracalnego upływu czasu,

- Utrata młodości,

- Puste gniazdo w związku z dorastaniem dzieci,

- Martwienie się o losy najbliższych.

Konieczność stawienia czoła tak wielu, poważnym problemom emocjonalnym, jest dla wielu kobiet wyzwaniem zbyt trudnym. W okresie tym są bowiem szczególnie podatne na depresję.

 

Wpływ na relacje z partnerem

Ogólna drażliwość, skłonność do płaczu, a nawet depresji powodują, iż jest to okres życia kobiety, w którym potrzebuje silnego wsparcia, stałego związku, wiele zrozumienia i cierpliwości.

Dotkliwa suchość pochwy, związana z niedoborem estrogenów powoduje, że panie mogą odczuwać bóle w czasie stosunków płciowych, co w połączeniu z naturalnym w tym okresie spadkiem zainteresowań seksualnych może prowadzić do zaniedbywania tej sfery życia.

 

Wpływ na relacje z rodziną

Nerwowość i nastroje depresyjne kobiety mogą być przyczyną napięć w rodzinie. Drobne codzienne kłopoty, nad którymi dawniej łatwo można było przejść do porządku dziennego, teraz urastają do rangi problemów nie do rozwiązania. Może powodować to irytację męża i rozdrażnienie dorastających dzieci.

Trzeba więc, aby najbliżsi wiedzieli, co jest przyczyną zmian w zachowaniu ich żony, mamy, siostry. Aby też w sposób szczególny dbali o to, by pokazać jej, że jest kochana, potrzebna i ważna. Kobieta, przeżywająca ten trudny dla niej czas w przyjaznym, cierpliwym otoczeniu łatwiej radzi sobie ze wszelkimi emocjonalnymi trudnościami, które spotyka na swej drodze.