www.superstarsi.pl

Jarmark Kreatywności. Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

W Ogrodzie Saskim nikt się nie nudził

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zagościły już na stałe w kalendarzu stołecznych wydarzeń - mówią zgodnie Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” i Robert Kadej, szef Zespołu Realizacji Polityki Senioralnej w stołecznym Ratuszu.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 5 października 2014, Warszawa Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 5 października 2014, Warszawa

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych odbyły się w niedzielę, 5 października, w Ogrodzie Saskim. Pogoda dopisała a odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji.

Na scenie prezentowali się artyści starszego pokolenia, w tym chóry z Bielan, Bemowa i Ursynowa. Prawdziwą fetą dla uszu były mini-recital Festiwalu Retro im. M. Fogga w wykonaniu jego dyrektora artystycznego, Wojciecha Dąbrowskiego i uroczyste 40-lecie pracy artystycznej Teresy Kramarskiej. Natomiast uczestniczki Tanecznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozgrzały widownię gorącymi, tropikalnymi rytmami.

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Wolontariusze-seniorzy pracujący na co dzień w „Mobilnym punkcie informacji dla seniorów” zapraszali uczestników do przyłączenia się do ich działań i informowali o tym co ciekawego dzieje się dla seniorów. Na stanowisku organizatora akcji wolontariusze m.in. budowali „mapę pomysłów”. Zapisywaliśmy wspólnie z seniorami ich uwagi na temat tego co chcieliby by działo się dla nich w naszym mieście. Stworzyliśmy wspólnie taką diagnozę potrzeb, z której chętnie skorzystamy planując nasze dalsze działania – mówi Joanna Jaworska, koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”.

Wolontariusze ”mbU” wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich”. W tym roku byliśmy też na ulicach Poznania i Lublina, a we Francji, kolebce „mbU”,wręczyliśmy 72 tysiące kwiatów – dodaje Joanna Mielczarek.

Podczas pikniku były zajęcia z decoupage'u, scrapbookingu, zajęcia komputerowe. Swoją ofertę prezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega” zaprosił do „Klubu Cogito”, czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Było też miejsce na profilaktykę: bezpłatne testy pamięci, badania poziomu glukozy we krwi i pomiary ciśnienia, spotkanie z rehabilitantem i  instruktażowym treningiem dla aktywnych seniorów.

Oblegany był specjalny mobilny punkt medyczny, w którym specjaliści dokonywali pomiaru gęstości kości. Na stanowisku obok dyżurował znany mikrochirurg, u którego można było zasięgnąć porady na temat zaćmy oraz innych chorób oczu.