www.superstarsi.pl

Osteoporoza. Jedna z głównych chorób cywilizacyjnych

Warto mierzyć sobie wzrost

Złamania osteoporotyczne dotykają w Europie co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę. Towarzyszą im ból, po złamaniu czasem pozostaje niepełnosprawność, a im pacjent starszy, tym większe jest zagrożenie jego życia. Zamiast żartować, że chorobę tę wymyśliły firmy farmaceutyczne, lepiej – gdy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na nią – poddać się badaniu densytometrycznemu. Pozwala ono z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej!

Kość udowa, której proces rzeszotowienia się rozpoczął. Czas się nią zająć!     Kość udowa, której proces rzeszotowienia się rozpoczął. Czas się nią zająć!

Badanie densytometryczne, które określa stopień zmniejszenia zawartości składników mineralnych w kości ma ogromne znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce osteoporozy, ale również osteopenii, czyli prawdopodobnego zagrożenia osteoporozą. Wykrycie go z dużym wyprzedzeniem pozwala podjąć intensywną profilaktykę.    

Objawy, które możemy dostrzec sami i które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, to kurczenie się sylwetki, zmiany w sylwetce (trudność lub niemożność wyprostowania się), bóle krzyża w ciągu dnia.


Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w wyniku której zmniejsza się masa kostna i dochodzi do upośledzenia mikroarchitektury tkanki kostnej. W konsekwencji kości chorego są bardziej łamliwe, nawet przy nieznacznym urazie dochodzi do złamania kręgów, szyjki kości udowej czy innych kości.



Przyczyny choroby

Na to, czy zachorujemy na osteoporozę duży wpływ miało to, jak się odżywialiśmy od wczesnego dzieciństwa –  tę informację możemy jednak już jedynie propagować wśród  młodych rodziców.

 

Do przyczyn osteoporozy zaliczamy:

- przekwitanie (zwłaszcza wczesne)
- zaawansowany wiek

 

###



Co sprawia, że rośnie ryzyko zachorowania na osteoporozę?

- uwarunkowania genetyczne np. złamanie u ojca lub matki szyjki kości udowej
- związany ze starzeniem się deficyt hormonów płciowych (estrogenu u kobiet, testosteronu u mężczyzn)
- szczupła budowa ciała (ale też otyłość brzuszna)
- niskie spożycie wapnia i witaminy D
- palenie papierosów
- nadmierne picie alkoholu
- picie dużych ilości kawy
- długotrwałe zażywanie leków,  m.in. sterydowych lub immunosupresyjnych
- inne choroby np. cukrzyca, zmiany zapalne stawów, Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), nadczynność tarczycy i przytarczyc, nadczynność nadnerczy, niewydolność nerek, choroby wątroby
- długotrwałe unieruchomienie

 

Objawy osteoporozy:

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo.

Gdy choroba jest zaawansowana, mogą pojawić się:

- ból kręgosłupa ( ból nie rano po wstaniu z łóżka jak w zmianach zwyrodnieniowych tylko po jakimś czasie)
 - bóle kości długich,
- obniżenie wzrostu
- powstanie tzw. garbu wdowiego  
- złamania kości przy niewielkich urazach