www.superstarsi.pl

Płatności kartowe: wygodne i bezpieczne

Płacenie kartą (czy to do użytku prywatnego, czy firmowego) jest wygodniejsze i – co może wydawać się paradoksalne – bezpieczniejsze od płacenia gotówką. Dlaczego? Jeśli zgubimy gotówkę lub ktoś ją nam ukradnie, tracimy pieniądze bezpowrotnie. Jeśli natomiast zgubimy kartę, nie musimy stracić ani grosza – wystarczy, że zastrzeżemy naszą kartę w banku, który ją wydał, a od tego momentu odpowiedzialność za wszelkie ewentualne transakcje nieuprawnione dokonane kartą spoczywa na banku, nie na nas.

Karty zbliżeniowe szturmem zdobyły serca polskich konsumentów; Polska jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe Visa.             Karty zbliżeniowe szturmem zdobyły serca polskich konsumentów; Polska jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe Visa.

Nawet gdybyśmy nie zdążyli zastrzec karty, zanim ktoś nieuprawniony jej użyje, nasza odpowiedzialność za standardowe transakcje dokonane kartą jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro (około 600 złotych), a dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami ta kwota jest jeszcze niższa i wynosi równowartość 50 euro (około 200 złotych).

Co więcej:

·         Banki-wydawcy kart często obniżają ten próg i oferują dodatkowe ubezpieczenia ograniczające naszą odpowiedzialność za transakcje nieuprawnione dokonane nawet na kilkadziesiąt godzin przed zastrzeżeniem karty.

·         Użytkowników kart chroni także rozbudowany system reklamacji, który pozwala wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości i odzyskać pieniądze w przypadku transakcji nieuprawnionych.

 

Bezpieczeństwo karty płatniczej zależy również od jej użytkownika, dlatego w naszym interesie leży regularne sprawdzanie zestawień transakcji dokonanych kartą oraz sygnalizowanie wydawcy karty ewentualnych transakcji nieuprawnionych. Warto też pamiętać, by karty nie przekazywać nikomu innemu, podczas transakcji nie spuszczać jej z oka, a jeśli karta zostanie utracona – niezwłocznie zgłosić ten fakt jej wydawcy.

 

Płatności zbliżeniowe: bezpieczne tak samo, jak standardowe

Karty zbliżeniowe szturmem zdobyły serca polskich konsumentów; Polska jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe Visa. Obecnie niemal wszystkie karty Visa wydawane w Polsce to karty zbliżeniowe. Płatności zbliżeniowe Visa są możliwe w zdecydowanej większości, bo w ponad 300 tys. terminali w całej Polsce – i stanowią średnio około 40% wszystkich płatności dokonywanych kartami Visa w Polsce.

Dzieje się tak nie bez powodu: płatności zbliżeniowe są błyskawiczne, wygodne, a podczas samej płatności nie wypuszczamy naszej karty z ręki.

Czasami pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa tej formy płatności – bo płacąc taką kartą na kwoty do 50 złotych nie trzeba potwierdzać transakcji kodem PIN.

Rozwiewając mity i opierając się na faktach: płatności zbliżeniowe są równie bezpieczne, jak standardowe płatności dokonywane kartami. Potwierdza to nie tylko opinia niezależnych organów, jak chociażby Rady ds. Systemu Płatniczego działającej przy Narodowym Banku Polskim, ale i statystyki. Zbliżeniowe karty Visa pojawiły się w Polsce już kilka lat temu, a po stronie Visa nie odnotowano z tego powodu żadnego wzrostu liczby tzw. transakcji nieuprawnionych. Wręcz przeciwnie: odsetek takich transakcji w organizacji Visa pozostaje niezmiennie na najniższym historycznym poziomie, a w Polsce jest nawet niższy od średniej europejskiej. Obrazowo mówiąc: o ile w skali całej Europy skala transakcji nieuprawnionych wynosi około 4 eurocenty na każde 100 euro opłacone kartami Visa, to w Polsce ich poziom jest dziesięciokrotnie niższy.

Co ważne: w przypadku kart Visa, wszystkie płatności zbliżeniowe na kwoty powyżej 50 złotych wymagają potwierdzenia kodem PIN – a na kwoty poniżej 50 złotych też nie da się płacić bez końca, ponieważ po przekroczeniu limitu ustalonego przez nasz bank dla płatności zbliżeniowych też będziemy proszeni o potwierdzenie transakcji kodem PIN.

 

Dodatkowe zabezpieczenia

 

Mikroprocesor na karcie

Mikroprocesor umieszczony na karcie działa jak mikrokomputer. Pozwala ukryć i zabezpieczyć przed odczytaniem część danych, umożliwia selektywny odczyt informacji zapisanych w jego pamięci, ale przede wszystkim dla każdej transakcji generuje unikalne, cyfrowe podpisy stosując do tego zaawansowane techniki. Tak podpisane transakcje są weryfikowane przez Visa i bank-wydawcę karty, a wykorzystane technologie uniemożliwiają ich fałszowanie bądź naśladowanie.

Co ważne:

  • Zabezpieczone w ten sposób są nie tylko karty, ale także terminale płatnicze działające w standardzie EMV. Po to, by były rozpoznane jako legalne przez system płatniczy, one również muszą posiadać odpowiednie, zweryfikowane klucze kryptograficzne uwierzytelnione przez Visa (przy czym klucze te są automatycznie usuwane przy jakiejkolwiek próbie fizycznej ingerencji w taki terminal).
  • Zanim karta Visa z mikroprocesorem zacznie wymieniać informacje z terminalem – czy to stykowo, po włożeniu jej do czytnika kart z mikroprocesorem, czy też zbliżeniowo, drogą radiową – musi nastąpić wzajemne, dwustronne uwierzytelnienie urządzeń, gdzie weryfikowana jest zarówno karta, jak i terminal.
  • Poziom oraz wymogi bezpieczeństwa transakcji są takie same niezależnie od tego, w jaki sposób karta „rozmawia” z terminalem płatniczym.

 

Verified by Visa

Jednym z dodatkowych zabezpieczeń stosowanych przez Visa Europe dla transakcji internetowych jest system uwierzytelniania obydwu stron płatności (konsumenta oraz sklepu internetowego) pod nazwą Verified by Visa. Podczas płatności zabezpieczonej przez ten system, użytkownik karty potwierdza płatność dodatkowym kodem dostarczonym przez bank – a jednocześnie ma gwarancję, że sklep, w którym dokonuje transakcji, również stosuje najwyższe środki bezpieczeństwa.

System Verified by Visa może być użyty również do weryfikacji kart podczas ich rejestrowania w portfelu elektronicznym V.me by Visa, przyspieszającym i ułatwiającym płacenie za zakupy w internecie.

 

Systemy oceny ryzyka

System rozliczeniowy Visa działa bez przerwy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Co więcej, od lat zarówno Visa Europe, jak i banki członkowskie tej organizacji stosują rozbudowane mechanizmy oceny ryzyka transakcji dokonywanych kartami w czasie rzeczywistym, które pozwalają wykryć transakcje nieuprawnione już w trakcie próby ich dokonania.

 

Dodatkowe korzyści

Jedną z zalet płatności kartami jest tzw. chargeback, czyli możliwość odzyskania pieniędzy wydanych za pomocą karty Visa, gdyby towar lub usługa opłacone kartą nie zostały dostarczone. Z tej procedury reklamacyjnej mogą skorzystać wszyscy użytkownicy kart Visa, którzy zostali poszkodowani przez sprzedawcę i bez powodzenia próbowali odzyskać pieniądze bezpośrednio od niego – procedura ta jest prowadzona przez bank-wydawcę karty. Takiej ochrony nie gwarantują ani płatności gotówką, ani przelewy czy płatności za pomocą tzw. pay-by-linków.

 

Niezależnie od tego, jak płacimy naszą kartą – w tradycyjnych placówkach handlowo-usługowych, mobilnie czy internetowo – warto zapisać, np. w swoim telefonie, numer infolinii banku, który wydał naszą kartę, na wypadek sytuacji awaryjnych.

Możemy również skorzystać z ogólnopolskiego Systemu Zastrzegania Kart, założonego przez Związek Banków Polskich, gdzie pod numerem 828 828 828 możemy zastrzec dowolną kartę płatniczą.

Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, w tym listę banków, które w nim uczestniczą można znaleźć na stronie www.zastrzegam.pl.