www.superstarsi.pl

Terapia zakażenia układu moczowego

„W ciemno” znaczy szybko

Najważniejszym sposobem terapii, przywracającym jałowość moczu jest antybiotykoterapia. Najlepiej, aby lekarz był w stanie zalecić lek, na który wrażliwa jest bakteria chorobotwórcza. Ponieważ oczekiwanie na wynik posiewu moczu trwa zazwyczaj kilka dni, większość lekarzy decyduje się na włączenie leczenia „w ciemno”, aby jak najszybciej zlikwidować przykre dolegliwości.

Przy ostrym zakażeniu dróg moczowych, leczenie antybiotykiem jest bardzo skuteczne. Przy ostrym zakażeniu dróg moczowych, leczenie antybiotykiem jest bardzo skuteczne.

Ważną rolę w obronie dróg moczowych przed nawracaniem infekcji pełni błona śluzowa, a jej stan w znacznym stopniu poprawiają estrogeny. Mogą to być preparaty doustne lub przezskórne. Jednak już globulki dopochwowe (bardzo niewielka ich ilość wchłania się do krwi) usuwają dolegliwości związane ze zmianami zanikowymi błony śluzowej pochwy, poprawiają nawilżenie błony śluzowej całego krocza, chronią przed nawrotami zakażeń.

 

Jakich efektów terapii można się spodziewać

Przy ostrym zakażeniu dróg moczowych, leczenie antybiotykiem jest bardzo skuteczne, (skuteczność jest bliska 100 procent). Stosunkowo łatwo uzyskuje się wyjałowienie moczu, nawet po krótkiej antybiotykoterapii. Dłuższe leczenie lekarz zaproponuje, gdy:

- Chorujesz na cukrzycę.

- Nawracają u ciebie infekcje dróg moczowych kilka razy w roku.

- Masz kamicę nerkową.

- Przebyłaś w czasie ostatnich trzech miesięcy operację ginekologiczną lub urologiczną.

 

###

 

Jak podtrzymać efekty terapii?

Przy nawracaniu infekcji, lekarze decydują się czasami na leczenie antybiotykiem w małej dawce przez długi czas np. przez sześć miesięcy po to, aby definitywnie zniszczyć wszystkie drobnoustroje w drogach moczowych.

Profilaktyka obejmuje jednak nie tylko przyjmowanie tabletek. Niezwykle ważne jest skrupulatne przestrzeganie zasad higieny, a także ograniczenie alkoholu i ostrych przypraw.