www.superstarsi.pl

Zasady przygotowania do badań laboratoryjnych wykonywanych z krwi

Na czczo, bez stresu i zmiany diety

Do planowanego badania krwi należy się przygotować kilka, a nawet kilkanaście dni wcześniej.

Jeśli nawet krew pacjenta jest pobierana do kilku różnokolorowych probówek, ubytek krwi jest nieduży.   Jeśli nawet krew pacjenta jest pobierana do kilku różnokolorowych probówek, ubytek krwi jest nieduży.

Przed badaniem

W większości przypadków (chyba, że lekarz zaleci inaczej) krew należy pobierać na czczo (najlepiej 12 godzin od ostatniego posiłku). Zaleca się, by przed badaniem napić się szklankę niegazowanej wody (nie wolno pić nic poza niegazowaną wodą!).

- Jeżeli jest to możliwe, krew należy pobierać w godzinach porannych (najlepiej pomiędzy 7 a 9 rano)

- Przed badaniem (kilka/ kilkanaście dni) nie zaleca się radykalnej zmiany diety (zarówno skład jak i objętość posiłków powinna pozostać zwyczajowa)

- Zdecydowanie przed badaniem (przez kilka dni) należy unikać alkoholu

- Dobrze jest przed badaniem unikać stresów, zarówno tych codziennych, jak i wywołanych samym badaniem (np. niepokojem przed pobraniem krwi) – przed samym pobraniem zaleca się 20-30 minutowy relaks (na siedząco)

- Jeżeli jest to możliwe, należy pobierać krew przed zażyciem porannej dawki leków (koniecznie trzeba dopytać lekarza czy nie ma przeciwskazań !!!!!)

- Jeżeli badanie ma służyć monitorowaniu leczenia, należy ustalić z lekarzem, czy krew ma być pobrana kiedy stężenie leku jest najwyższe, czy kiedy jego poziom uległ stabilizacji.

 

Pobranie krwi

Najczęstszym miejscem, z którego pobierana jest krew do badania jest żyła łokciowa (znajdująca się w zgięciu łokciowym). Może zdarzyć się (np. w przypadku gdy pacjent ma tzw. ”zrosty”), że personel pobierający zdecyduje się na inne miejsce wkłucia (np. żyła grzbietu dłoni)

Aby ułatwić pobieranie krwi zakładana jest pacjentowi na przedramię tzw. staza (rodzaj elastycznej opaski). Czas jej ucisku nie powinien być dłuższy niż 1 minuta

Często pacjentów niepokoi ilość krwi, która jest im jednorazowo pobierana. Obecnie w większości laboratoriów do pobierania krwi stosuje się tzw. systemy próżniowe (zwiększające bezpieczeństwo pacjentów i personelu). Probówki systemów próżniowych zawierają różne substancje umożliwiające zachowanie optymalnych parametrów krwi do różnych badań. Z tego względu różnią się one kolorami korków (np. próbówka przeznaczona do badania morfologii krwi ma liliowy korek, a do wykonywania oznaczenia cholesterolu czy mocznika lub kreatyniny - kolor czerwony). Dlatego pacjent często ma pobierany cały „pęk” różnokolorowych probówek, ale należy pamiętać, że taka „strata” krwi naprawdę jest nieduża.

Jeżeli jest to możliwe dobrze jest upewnić się, czy probówki zostały opisane właściwym imieniem, nazwiskiem i PESELEM, lub czy naklejono na nie właściwy, przypisany danemu pacjentowi kod kreskowy

Zalecenia powyższe dotyczą najbardziej popularnych badań laboratoryjnych, w przypadku wybranych parametrów laboratoryjnych, szczegóły dotyczące warunków pobrania (np. pobranie krwi w określonej porze doby niezbędne w wybranych badaniach hormonalnych) wymagają szczegółowych ustaleń z lekarzem.