Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o polityce cookies i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Nowe zasady wchodzące w życie 25 maja 2018. (więcej)

„Traviata” na żywo z Royal Opera House!

Wysłane przez redakcjaSuperStarsi 
25-01-2016 12:48:58

Multikino i British Council zapraszają na transmisję sezonu 2015/2016 Royal Opera House. 4 lutego 2016 r. Multikino pokaże na żywo operę "Traviata" Giuseppe Verdiego. Wydarzenie odbędzie się w 15 kinach sieci.


czytaj więcej
agn
25-01-2016 12:55:56
Moją ulubioną adaptacją "Damy kameliowej" jest "Traviata", która była wystawiana w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Przepiękna muzyka Giuseppe Verdiego, wspaniałe stroje i oczywiście utalentowani wykonawcy tworzyły niezwykły klimat i wspaniale oddały klimat powieści Aleksandra Dumasa. Dlatego też z wielką przyjemnością obejrzałabym wersję "Traviaty" z Royal Opera House i porównała ją do tej z Teatru Wielkiego smiling smiley

Poproszę o bilety do Multikina Poznań Stary Browar.
25-01-2016 16:14:19
Hurra!

Moją ulubioną adaptacją jest wykonanie z 2013 roku z La Scali - w rolach głównych Diana Damrau, Piotr Beczała i Zeljko Lucic.

Podobała mi się interpretacja Dmitria Tcherniakova szalenie - chętnie zobaczę teraz Trawiatę wg Richarda Eyre smiling smiley

MK Gdańsk
28-01-2016 13:02:10
A ja chciałem polecić polską produkcję sprzed 20 lat (1994) z Janem Fryczem, Janem Englertem i Anną Radwan z uwagi na obsadę, muzykę i realizację.

Multikino Zabrze.
28-01-2016 21:55:09
La Traviata” Giuseppe Verdiego jest jedną z najsłynniejszych oper na świecie. Oper, w których bezpośrednio spotykają się ze sobą miłość i śmierć. Operę można było ujrzeć na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Traviata
Reżyser opery Mariusz Treliński i scenarzysta Boris Kudlička są uznanym w świecie sztuki duetem tworzącym dzieła sceniczne. Należy podkreślić, że dzieła ich rąk oraz umysłów uchodzą za spektakle wymykające się klasycznym konwencjom. Możemy to sprawdzić wybierając się na „Traviatę”, arcydzieło Verdiego, w interpretacji Kudlička i Trelińskiego.
Operę otwiera iście magiczna scena, zapraszająca widza do jej niezwykłego świata. Światła wędrujące po dekoracjach przywodzą na myśl blade płatki śniegu, przesuwające się po publiczności. Wszystko za sprawą srebrnej kuli, która pojawia się kilkakrotnie w ciągu spektaklu. Kula przypomina nam o dobrej zabawie, rozrywce, ale mimo to jej blask rzucany na scenie jest smutny, melancholijny, a my, widzowie jesteśmy w niej zamknięci niczym w gigantycznym lampionie.

Scenografia została utrzymana w ciemnej, nasyconej tonacji, wręcz tenebrystycznej. Mrok wydobywa kolory połyskliwych kostiumów, zaprojektowanych przez Gosię Baczyńską. Gołym okiem widać, że stroje są wykonane z doskonałych materiałów, wysmakowane – zwłaszcza stylizacje z piór tancerek kabaretowych. Zachwyca również ruchoma scena; potężne, przesuwające się dekoracje potrafią zrobić wrażenie. Ciekawym pomysłem jest także niewielki basen z prawdziwą wodą, wokół którego toczą spory postaci.

O nieśmiertelnej muzyce autorstwa Verdiego się nie pisze. Jej się słucha. Tak samo jak głosu ambitnej śpiewaczki Aleksandry Kurzak, odtwarzającej postać Violetty. Jej sopran z pewnością posiada ową mityczną siłę tłuczenia szkła.

Traviatę obsadzono gwiazdami. Plejadę otwiera Kurzak, możemy także ujrzeć tancerzy znanych z „Tańca z Gwiazdami”: Rafała Maseraka, Edytę Herbuś czy Ewę Szabatin, a także Annę Bosak ("You Can Dance"winking smiley. Choreografia robi wrażenie, zwłaszcza część, w której tancerki zastygają w pozach za lekko przezroczystymi ekranami bądź wirują z wachlarzami z piór niczym w „Jeziorze Łabędzim”.

Perfekcyjna orkiestra pod batutą Miguela Gomez-Martineza znakomicie odtwarzała cudowne, wibrujące dźwięki libretta, przechodząc do arii, następnie pieśni chóru, prowadząc nuty przez 4 akty opery.

Plakat promujący Traviatę przedstawia różową, uśmiechniętą czaszkę ułożoną na kwiecistym tle. Gdy przymkniemy oko na nieco kiczowatą formę tego obrazu, zobaczymy coś jeszcze. Jest to podsumowanie treści płynących z ‘nowej’ „Traviaty” – zabawa może być śmiercią, śmierć jest zabawą. Śmierć się do nas uśmiecha. Ale czy to właśnie o to chodziło Verdiemu?

Genialnemu kompozytorowi zapewne nie. Jego gust zdawała się popierać pewna starsza pani, którą spotkałam w loży. Dama okazała się być znawczynią opery i emerytowaną diwą. Wedle jej mniemania sztuka operowa powinna być efektowna, jasna, kolorowa. Niechętnie oglądała tę ′nową′ "Traviatę". Dla niej była za ciemna, za uboga. Mimo strojów Baczyńskiej i eleganckich dekoracji. Podobne głosy słyszałam od młodych ludzi, którzy tak jak ja przybyli na spektakl. Być może woleliby zobaczyć operę w jej tradycyjnej formie – przepychu dekoracji i kostiumów, która idealnie współgrałaby z klasyczną muzyką. Wielbimy operę chyba właśnie za to, że w zmieniającym się świecie jest ostoją tradycji.

W „Traviacie” pojawia się scena, którą masowy odbiorca może łatwo skojarzyć z musicalu „Moulin Rouge” (2001 r., reż. Buz Luhrmann). Jest to moment, w którym Alfredo rzuca pieniędzmi w Violettę upokarzając ją na oczach wszystkich. Podobnie postępuje filmowy Christian w „Moulin Rouge”, obrzucając Satine jej zapłatą. Podobieństwa są także w historii obydwu par kochanków…

Verdi stworzył dzieło niezwykle inspirujące, a to co w nim najważniejsze, czyli historia ofiary dla miłości, pozostanie niezmienne mimo unowocześnień i nowych interpretacji. Według słów Kurta Cobaina „Lepiej jest spłonąć niż wyblaknąć”.
Multikino Złote Tarasy
01-02-2016 22:11:11
Idealne odwzorowanie głównej bohaterki to zasługa Grety Garbo w filmie z 1936 roku. Adaptacja godna polecenia- moja ulubiona.

Multikino Bydgoszcz.
02-02-2016 12:25:20
Na wpisy czekamy do jutra.
A korzystając z okazji informujemy, że od teraz aby odebrać zaproszenie wymagane będzie podanie w kasie imienia i nazwiska oraz posiadanie ze sobą dowodu tożsamości aby w razie konieczności potwierdzić dane.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-02 12:28 przez Superstarsi.
03-02-2016 12:07:31
Mili Państwo,

Dziękujemy za zgłoszenia. Podwójne zaproszenia na jutrzejszy pokaz na żywo "Traviaty" Verdiego otrzymują od nas:

agn – Multikino Poznań Stary Browar
Katarzyna Dobrowolska (katarzyna_dc) – Multikino Gdańsk
Jan Mikołajczak (jan_m) – Multikino Zabrze
Paweł Wasilewski – Multikino Warszawa Złote Tarasy
lugola – Multikino Bydgoszcz

Zgodnie z wcześniejszą informacją, prosimy użytkowników agn oraz lugola o przesłanie do nas danych w postaci imienia i nazwiska. Takie dane przekazujemy teraz do kin i na ich podstawie wydawane będą zaproszenia. Prosimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości smiling smiley Potwierdzenie danych można wysłać w wiadomości w portalu lub mailem na info@superstarsi.pl. Czekamy dziś do godz. 16.30.
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

webstar 2012