Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

13-06-2014

Znamiona skórne. Za rzadko odwiedzamy dermatologa

Pieprzyki trzeba kontrolować

Znamiona to nieprawidłowości na skórze, które wywodzą się z różnych komórek. W zależności od tego, z jakich komórek powstały, wyróżnia się m.in. znamiona naskórkowe, łojowe, naczyniowe, a także barwnikowe popularnie zwane pieprzykami.

Znamiona barwnikowe, pieprzyki, to w większości zmiany łagodne. Ale po 40. roku życia trzeba raz w roku odwiedzić dermatologa, by sprawdził ich stan Znamiona barwnikowe, pieprzyki, to w większości zmiany łagodne. Ale po 40. roku życia trzeba raz w roku odwiedzić dermatologa, by sprawdził ich stan

 

- W porę rozpoznany czerniak jest możliwy do wyleczenia -  mówi dermatolog. I podkreśla, by wszyscy, a szczególnie osoby, które mają sporo pieprzyków, raz w roku pokazali się dermatologowi. To lekarz powinien ocenić, czy zmiany nie zagrażają zdrowiu. Reagować natychmiast należy również w sytuacji, gdy pieprzyki się powiększą, zmienią kolor czy kształt, np. staną się wypukłe - mówi dr Aleksandra Rymsza. Niepokojący jest również świąd, ból lub pieczenie w obrębie znamienia oraz pojawienie się w jego obrębie ranki. Warto wiedzieć, że czerniak wcale nie musi rozwijać się na skórze. Może także pojawić się wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych lub w jamie ustnej. - Jeśli mamy pieprzyki w tych miejscach, również należy je pokazać dermatologowi. Częściej tego typu zmiany wykrywane są przez stomatologa, ginekologa i okulistę, podczas wizyt z innego powodu - dodaje dr Rymsza.

 

Chirurgiczne cięcie

 

Pieprzyki można usuwać nie tylko dlatego, że bezpośrednio stwarzają zagrożenie, ale również ze względów estetycznych lub profilaktycznie. Decyzję o usuwaniu podejmuje lekarz. - Profilaktycznie usuwa się znamiona narażone na drażnienie, np. na skórze głowy, stóp oraz w okolicach narządów płciowych, a także te narażone na działanie słońca. Można też usuwać pieprzyki ze względów estetycznych. Jeśli pieprzyk nie zagraża zdrowiu, nie trzeba go usuwać - mówi specjalistka.

O metodzie pozbycia się znamion decyduje dermatolog. – Jeśli znamiona barwnikowe budzą swoim obrazem morfologicznym podejrzenia trzeba je usunąć z marginesem skóry zdrowej, by mieć pewność, że nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne tkanki. Z tego względu, jedynym dopuszczalnym sposobem usuwania podejrzanych znamion jest metoda chirurgiczna - mówi dr Rymsza.

Znamię usuwa się skalpelem. Pacjent dostaje miejscowe znieczulenie (krem lub zastrzyk), a sam zabieg trwa kilka minut. Po wycięciu pieprzyka zakłada się szwy i opatrunek. Chirurg usuwający znamię zakłada szwy techniką wykorzystywaną w chirurgii plastycznej, by blizny były jak najmniej widoczne. Znamię po usunięciu jest badane histologicznie, dzięki temu wiadomo jakiego typu była zmiana. Wiadomo również, czy została usunięta w całości. Na wynik czeka się kilka tygodni. Nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu chirurgicznego.- Duże znamiona także usuwa się metodą chirurgiczną, wówczas efekt kosmetyczny jest dużo lepszy - dodaje dermatolog. Wycięcie zmian w całości nie powoduje jego przemiany nowotworowej i powstania przerzutów.

Znamiona można też usuwać laserem ale tylko wtedy, jeśli nie są one „podejrzane”. Ta metoda nie pozwala wykonać badania histologicznego.

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012