DJ Wika ma swój styl: łączy disco z dansingiem
Najtańsza forma terapii, relaksu i kontaktu z innymi ludźmi
Zabawy międzypokoleniowe odbywają się nie tylko w „Cafe Kulturalna”, ale w „Syrenim Śpiewie” i innych klubach w różnych dzielnicach Warszawy. – Chodzi o to, aby młodzi popatrzyli na nas inaczej – mówi 74-letnia DJ Wika. – Starość jest nieunikniona, ale nie musi być brzydka. Nie każdy senior musi myśleć tylko o tym, jaki wieniec mają mu położyć na grobie - żartuje. Podczas międzypokoleniowych spotkań razem z Wiką gra i śpiewa raper Pono, DJ Mario Sikora, DJ Kowalsky, DJ Bobrowiec czy DJ Miki. To są profesjonaliści, oni używają płyt winylowych.
Ekwipunek Wika ma taki jak wszyscy didżeje – mikser, wzmacniacz, dwa komputery. DJ Wika sama nosi do klubu własny sprzęcior i „wymiata”. Muzę dostosowuje do publiki – przez wieczór gra około stu utworów z sześciu tysięcy przez siebie wybranych. Nie wszystkie lecą całe, czasem puszcza tylko refren i dalej już coś innego.
DJ Wika nie *sampluje, ale za to **skreczuje, i jest jedną z najpopularniejszych didżejek w kraju. W karnawale 2013 r. odbyła tournée po Polsce - wystąpiła w sześciu największych miastach; między innymi w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Grywa za granicą. 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet wystąpi w Londynie.
Rozkręcanie imprezy
Od tłumu, który faluje na parkiecie oddziela ją barierka. Przesuwając suwaki miksera nie ustoi w miejscu: skacze, podryguje, macha rękami, podśpiewuje, jest razem z tańczącymi. Tak zresztą nakręca całą imprezę. Rozgrzewka nie jest na pokaz. Wika wsłuchuje się w reakcję sali – która dyktuje, co puszczać dalej. Odrywa wzrok od komputera i patrzy: ile jest par, ile samotnych, w jakim wieku?
- Gdy na parkiecie jest dużo pań, puszczam muzykę szaloną, rytmiczną, żeby mogły wyżyć się w tańcu bez partnera: gram jive’a, rocka, tańce latino, disco polo polskie i zagraniczne. Ale nie zapominam o tym, by dać parom szansę przytulania się. Dla nich lubię puszczać tanga, walce, ale i melodie zachęcające do nucenia, śpiewania. Utwory dobieram spontanicznie w zależności od sytuacji – opowiada Wirginia Szmyt (DJ Wika), didżejka z trzynastoletnim doświadczeniem. – Dla mnie muzyka taneczna to nie tylko emocje, ale i przeżywanie, refleksje, związane ze słyszanym tekstem, dlatego ustawiam głośność piosenki tak, by słychać było wyraźnie tekst – czyli nie za głośno.
Sety Wiki mają zwykle po sześć utworów, po nich robi dziesięciominutową przerwę. Przerwy są po to, aby zmienić partnerkę lub partnera, wypić kawę czy soczek. Didżejka puszcza białe tango i panie proszą panów.
Bywają koncerty życzeń podczas których seniorzy mogą zamawiać ulubione szlagiery. W Krakowie podczas imprezy w Hotelu Centrum, Wika wręcz wyszła zza barierki do ludzi i pytała, co chcą usłyszeć. I tak Krystyna Fusiarska miała okazję poprosić o melodie cygańskie. Zrobiło się pięknie. Potem poleciały romanse rosyjskie i parkiet był zatłoczony.
Wika mówi, że ważne są też tanga z przekazem jak na przykład to: „Kochaj mnie tylko”... Ludzie też lubią przeboje swojej młodości np. „Dawne prywatki”, „Parostatek”, „Alibaba”, „Szalona”, „To była blondynka”, a z solistów: Jarocką, Krawczyka, Kunicką, Jantar, Alibabki czy Filipinki. – Trzeba wspominać to co piękne. Dlatego puszczam „Portofino” – mówi. – Muzyka oczyszcza, bawimy się beztrosko jakbyśmy byli dziećmi na podwórku, mieli po szesnaście lub osiemnaście lat i zapominamy na parę godzin o dniu dzisiejszym - twierdzi Wika. – Zresztą taneczna zabawa jest najtańszą formą terapii, relaksu i możliwości kontaktu z innymi ludźmi. Działa antystresowo. To też gimnastyka, flirt. Panowie i panie muszą zadbać o siebie, bo każdy chce być atrakcyjny. To wszystkim dobrze robi.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: wydarzenia kulturalne, sztuka, styl życia, seniorka, senior, rozrywka, antiage, anti-agingPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Na skok spadochronowy nigdy nie jest za późno!
- Majorka. Największa wyspa archipelagu hiszpańskich Balearów
- Czy preparaty łagodzące objawy klimakterium, dostępne bez recepty, są skuteczne?
- Rozmowa z Anną Męczyńską, wokalistką, stylistką, kostiumografką
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Olejki, oleje i oliwki. Na twarz, włosy, całe ciało i do wypicia
- Renta rodzinna po żonie lub mężu
- Chłoniak Hodgkina. Objawy, rokowania, leczenie