Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

05-12-2012

Zakażenie układu moczowego. Pierwsza wizyta u lekarza. Badania

Jak przygotować się do wizyty?

Jeśli nasilenie objawów sygnalizujących zakażenie układu moczowego jest niewielkie, można zaczekać jeden dzień z wizytą u lekarza. Jeśli jednak się utrzymują (niezależnie od nasilenia) nie należy ich lekceważyć i trzeba iść do lekarza.

Najbardziej podstawowym badaniem, które ułatwi ustalenie prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcie leczenia jest badanie ogólne moczu. Najbardziej podstawowym badaniem, które ułatwi ustalenie prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcie leczenia jest badanie ogólne moczu.

Na wizytę do lekarza trzeba zabrać poprzednie wyniki badań:

 

- Badania ogólnego i badania posiewu moczu (nie starsze niż sprzed 2-3 lat).

- USG nerek, jakie kiedykolwiek było wykonywane.

- Ewentualnie wyniki innych badań krwi i moczu, które Ci robiono w czasie ostatniego roku.

 

Co powiedzieć lekarzowi o co go zapytać?

 

- Kiedy ostatni raz miałaś podobne dolegliwości?

- Czy stwierdzono u ciebie wypadanie pochwy i/lub macicy?

- Czy przyjmujesz leki hormonalne?

- Kiedy ostatni raz byłaś leczona jakimkolwiek antybiotykiem?

 

Badania standardowe i dodatkowe przy nawracających infekcjach

 

Najbardziej podstawowym badaniem, które ułatwi ustalenie prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcie leczenia jest badanie ogólne moczu. W stanie zapalnym zwykle w moczu jest więcej białka, pojawiają się także nadmierne ilości krwinek białych (czyli leukocytów) oraz krwinek czerwonych (czyli erytrocytów).

Badaniem potwierdzającym zakażenie jest posiew moczu. Po oddaniu moczu do specjalnie zakupionego w aptece, jałowego pojemnika, w laboratorium, na specjalnym podłożu i w specjalnych warunkach, hoduje się obecne w moczu bakterie. Ponadto na podstawie specjalnych testów można stwierdzić, na jaki antybiotyk dana bakteria jest wrażliwa, a na jaki oporna. Takie dodatkowe badanie moczu nosi nazwę antybiogramu i stanowi cenną wskazówkę dla lekarza, który z leków wybrać, by skutecznie wyleczyć infekcję.

Jeśli przykre objawy ustępują i nie nawracają przez kilka tygodni, można nie wykonywać kontrolnych badań po leczeniu. Jeśli jednak infekcje będą nawracać, lekarz na pewno zaleci kontrolne badania moczu kilka dni po zakończeniu leczenia, aby upewnić się, że bakterie zostały zniszczone.

Przy nawracaniu infekcji w drogach moczowych warto poddać się innym badaniom zaleconym przez lekarza, do których należą:

- USG nerek - dzięki niemu dowiesz się, czy twój układ moczowy jest prawidłowo zbudowany, a także czy nie ma w nim kamieni lub innej przeszkody utrudniającej swobodne odpływanie moczu i sprzyjającej zakażeniom.

- Urografia – to szereg zdjęć rentgenowskich układu moczowego, wykonywanych co kilka minut po podaniu kontrastu dożylnego. Ocenia nie tylko budowę, ale także funkcję nerek oraz dość dokładnie obrazuje moczowody (te są trudne do zobaczenia w badaniu USG) i pęcherz moczowy.

- Cystoskopia – to typ badania endoskopowego, które polega na tym, że specjalny wziernik wprowadzany jest do cewki moczowej, za pomocą, którego urolog ogląda zarówno błonę śluzową cewki, jak też pęcherza moczowego.

- Oznaczenie stopnia sprawności nerek, poprzez badanie krwi na potas, kreatyninę i mocznik.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012