Filmy dla SuperStarszych
-
„Nasza klątwa” i „Joanna”. Bez Oskara, ale do zobaczenia. Koniecznie!
23-02-2015
"Ida" Pawła Pawlikowskiego z Oskarem - najlepszy film nieanglojęzyczny ubiegłego roku! Żaden z nominowanych do Oskara dokumentów krótkometrażowych z Polski nie dostał statuetki, ale sam fakt nominacji był już zupełnie kosmiczną historią. Każdy z tych obrazów jest przejmujący. I obydwa mierzą się z tematem choroby – nieuleczalnej, ciężkiej. Takiej, która przewraca świat do góry nogami.
-
“Kurczak ze śliwkami”, reż. Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud, Francja/Niemcy /Belgia
02-01-2013
Akcja toczy się w Teheranie w latach 50-tych XX wieku. Głównym bohaterem opowieści i zarazem marzycielem jest Nasser Ali, wirtuoz tary. Zakochany z wzajemnością w pięknej Irane – nie może liczyć na wspólną przyszłość, bo nie akceptuje go ojciec dziewczyny. Drogi zakochanych się rozchodzą. Każde zakłada swoją rodzinę. Ale Nasser nie przestaje myśleć o ukochanej.
-
„Niebo w gębie”, reż. Christian Vincent
18-12-2012
Historia Hortense Laborie, szefowej prywatnej kuchni prezydenta Francji François Mitteranda. Jedynej kobiety, która kiedykolwiek gotowała w Pałacu Elizejskim.
-
„Fuck For Forest”, reż. Michał Marczak, dokument
23-11-2012
Film budzi kontrowersje, czasem nawet niesmak, rodzi pytania, po co kręcić dokument o garstce ludzi prowadzących kontrowersyjną działalność. Ale jak zauważył Mariusz Szczygieł zasiadający w jury tegorocznego, 28-go Warszawskiego Festiwalu Filmowego, na którym film zwyciężył w kategorii "film dokumentalny, to obraz "świeży, zaskakujący i nieoczywisty w stosunku do innych filmów". Wyróżnia się też tym, że nie ma w nim „gadających głów”, co staje się typowe dla filmów dokumentalnych.
-
„Mój rower”, reż. Piotr Trzaskalski
08-11-2012
Scenariusz filmu (napisany przez Wojciecha Lepianko i Piotra Trzaskalskiego) dostał nagrodę dla najlepszego scenariusza na 37. Gdynia Film Festiwal. Jest to historia budująca, przywracająca poczucie ładu świata, a to dziś rzadkie i dlatego szczególnie cenne. Jej głównymi bohaterami są mężczyźni, przedstawiciele trzech pokoleń jednej rodziny. Dziadek (Michał Urbaniak), ojciec (Artur Żmijewski) i syn (Krzysztof Chodorowski) na początku opowieści są od siebie bardzo daleko. Ojciec jest świetnie prosperującym, uznanym muzykiem, syn mieszka i uczy się w Wielkiej Brytanii. Przyjeżdżają do dziadka, bo trfaił do szpitala a babcia (Anna Nehrebecka) zostawiła go… Na chwilę czy na zawsze? By się tego dowiedzieć, panowie wyruszają w podróż. Nauczyć się ze sobą rozmawiać, mówić o uczuciach – to wyzwanie, któremu niełatwo podołać. W filmie całkiem jak w życiu – wzniosłość miesza się z prozą codzienności, a śmiech ze łzami.
-
„Miłość” reż. Michael Haneke
31-10-2012
- Kiedy osiąga się pewien wiek, to automatycznie trzeba skonfrontować się z cierpieniem osób, które kochasz: rodziców, dziadków. Wydaje mi się, że zadaniem sztuki jest skonfrontować nas z rzeczami, które w przemyśle rozrywkowym zamiata się pod dywan - powiedział w jednym z wywiadów o swoim filmie autor scenariusza i reżyser Michael Haneke. I to mu się bez wątpienia udało, w czym znacząco pomogli też aktorzy mistrzowsko wywiązujący się ze swoich zadań
-
„Samsara” reż. Ron Fricke
23-10-2012
W póltoragodzinnym dokumencie nie pada ani jedno słowo. Są za to obrazy, pokazujące piękno natury i dzieł minionych pokoleń. A wszystko w zderzeniu z aktualną, konsumpcyjną postawą globalnej społeczności. Obraz powstawał ponad pięć lat w 25 krajach na pięciu kontynentach.
-
"Marina Abramović: artystka obecna" reż. Matthew Akers
16-10-2012
Od 40 lat lat szokuje i zadziwia, poddając swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. Nie pozostawia widzów obojętnymi. I to także pokazuje film osnuty wokół retrospektywnej wystawy Abramović, która odbyła się przed dwoma laty w nowojorskiej MoMA. Artystka niemal bez ruchu przesiedziała na krześle ponad trzy miesiące, a naprzeciwko niej co chwila zasiadał inny człowiek...
-
"Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
28-09-2012
Opowieść o małżeństwie, w którym wygasła namiętność i zapodziała się gdzieś miłość. Ale to ciepła i mądra historia. Jej atutem są także główni wykonawcy: Meryl Streep i Tommy Lee Jones.
-
Puzzle (Rompecabezas) Dramat, Argentyna, Francja 2009
04-04-2012
Film jest o tym, ze nigdy nie jest za późno na poznanie siebie, swoich potrzeb. I przede wszystkim o tym, że trzeba mieć jakąś pasję, sekret - niezależnie od płci i wieku.