www.superstarsi.pl

14 listopada, Światowy Dzień Cukrzycy

Po pierwsze, dieta. W profilaktyce i leczeniu

W piątek, 14 listopada, będziemy obchodzić Światowy Dzień Cukrzycy. Specjaliści podkreślają, że powodów do świętowania polscy pacjenci nie mają. Nie chodzi tylko o brak refundacji do nowoczesnych leków. Od 1 stycznia 2015 roku zmienią się zasady finansowania leczenia osób chorych na cukrzycę. To może spowodować, że spadnie wykrywalność tej choroby cywilizacyjnej.

Aktywność fizyczna, kontrola masy ciała, duża ilość wody, odpowiednia dieta - to przepis na trzymanie dystansu od cukrzycy! Aktywność fizyczna, kontrola masy ciała, duża ilość wody, odpowiednia dieta - to przepis na trzymanie dystansu od cukrzycy!

O niebezpieczeństwach, związanych ze zmianami w finansowaniu usług podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w związku z wprowadzeniem od przyszłego roku pakietu onkologicznego mówią przedstawiciele lekarskiego samorządu. Lekarze rodzinni nie będą już otrzymywać większych kwot za leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia i cukrzycą.

Tymczasem właśnie po wprowadzeniu trzykrotnej stawki kapitacyjnej za chorego na cukrzycę lekarze POZ zaczęli aktywnie diagnozować tę chorobę, wskutek czego wykrywalność cukrzycy bardzo wzrosła, choć ciągle jest niewystarczająca: według raportu „Cukrzyca, ukryta pandemia 2014” przygotowanego przez firmę Novo Nordisk i Gdański Uniwersytet Medyczny, w Polsce na cukrzycę chorują trzy miliony pacjentów, ale milion nie wie o chorobie.

Cukrzyca, która jest uznana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, rocznie kosztuje Polskę ponad 7 miliardów złotych – z czego połowa przypada na koszty powikłań tej choroby. Powikłań, gdy cukrzyca jest w porę niewykryta lub źle leczona. Powikłania cukrzycy to choroby kardiologiczne, okulistyczne (do utraty wzroku łącznie), konieczność amputacji kończyn dolnych.

W sytuacji, gdy opieka diabetologiczna szwankuje (brak refundacji najnowocześniejszych leków, kolejki do leczenia specjalistycznego oraz wielka niewiadoma, jak po zmianach systemowych będzie wyglądała sytuacja pacjentów diabetologicznych w poradniach POZ), jeszcze ważniejsze staje się to, co pacjenci mogą sami sobie zapewnić. Zmiana stylu życia, samokontrola, właściwa dieta i codzienna dawka ruchu pomagają utrzymać chorobę pod kontrolą.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne od roku prowadzi kampanię „O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy” – namawiając Polaków do przebywania codziennie właśnie 10 tysięcy kroków. Maszerowanie, spacery, to forma aktywności fizycznej, dostępna dla każdego.

W tym roku motywem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest zdrowe odżywianie, którego podstawą jest – oczywiście śniadanie. To ono, jak podkreślają lekarze, reguluje poziom glukozy we krwi i przyspiesza metabolizm.

Tymczasem śniadanie najczęściej pada ofiarą szybkiego tempa życia – brakuje czasu, by przed wyjściem do pracy „coś” zjeść, a tymczasem to „coś” powinno być pełnowartościowym posiłkiem. Dla zdrowia.