www.superstarsi.pl

Dzień Walki z Otyłością. Jest groźna dla zdrowia i życia

Walkę najlepiej zacząć od razu

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Warto o tym mówić, bo nadprogramowe kilogramy sprzyjają rozwojowi wielu groźnych chorób, a czasem mogą wprost prowadzić do śmierci. Na świecie jest już ponad 2,5 miliarda osób otyłych. W Europie, z tego powodu cierpi ponad 20 procent populacji - to najnowsze dane Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego (GFSI).

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Nadprogramowe kilogramy sprzyjają rozwojowi wielu groźnych chorób 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Nadprogramowe kilogramy sprzyjają rozwojowi wielu groźnych chorób

W ciągu ostatnich dwóch dekad częstotliwość występowania otyłości w Europie potroiła się i liczba osób otyłych wciąż wzrasta. W Polsce, nadwagę ma już co drugi rodak. Również pod względem otyłości niechlubnie gonimy państwa zachodnie. Według najnowszych danych, Polska jest na szóstym miejscu pod względem częstości występowania otyłości z wynikiem 23,2 proc. (tak samo jak Norwegia). Oznacza to, że prawie co czwarty Polak jest otyły. Palmę pierwszeństwa w Europie pod tym względem dzierżą Brytyjczycy z wynikiem 27,3 proc.

Rządy, instytucje i organizacje na całym świecie biją na alarm, ponieważ rocznie na naszym globie umiera ok. 2,8 miliona osób z powodu nadwagi, otyłości lub ich skutków. Nieleczona otyłość może prowadzić do chorób takich jak cukrzyca typu II, choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie całego układu kostno-stawowego, miażdżyca, a nawet do niektórych rodzajów nowotworów. Z każdym nadprogramowym kilogramem rośnie także ryzyko zawału oraz udaru, a także wystąpienia problemów psychicznych.

O ile nadwaga sama w sobie nie jest jeszcze jednostką chorobową, to warto pamiętać, że niekontrolowana może szybko doprowadzić do otyłości. Dużo łatwiej jest zrzucić nadprogramowy kilogram czy dwa, niż potem zmagać się z pozbyciem kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kilogramów. Skutecznymi, sprawdzonymi metodami walki z otyłością są: gruntowna zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna, które razem przełożą się na redukcję masy ciała. 

 

Poradnik dla osób, których bliscy cierpią na otyłość

 

 

 

Źródło: Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego