www.superstarsi.pl

Jak andropauza może wpływać na życie codzienne mężczyzny?

Grunt, to nie dać się zaskoczyć!

Z upływem lat – ale raczej po 50-tce - podstawową przyczyną ograniczeń fizycznych mężczyzny jest zmniejszająca się produkcja testosteronu. Wiele chorób rozwija się właśnie wtedy, gdy spada jego poziom w organizmie. Zwiększa się ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. Dochodzi do niekorzystnego zwiększenia stężenia cholesterolu we krwi. Rośnie masa ciała. U mężczyzny 85-letniego procentowa zawartość tkanki tłuszczowej zwiększa się dwukrotnie w porównaniu do osiemnastolatka. Otyłość wraz ze skłonnościami genetycznymi sprzyja zachorowaniu na cukrzycę typu 2, zwaną też cukrzycą starczą.

Uwaga! Trudna konkurencja z młodszymi mężczyznami może prowadzić do zachwiania pozytywnej samooceny! Uwaga! Trudna konkurencja z młodszymi mężczyznami może prowadzić do zachwiania pozytywnej samooceny!

Mężczyzna staje się mniej sprawny fizycznie. Zdarzają się kłopoty z erekcją i współżyciem. W wyniku niedoboru testosteronu, kości zaczynają się odwapniać, co prowadzi do rozwoju osteoporozy i rośnie ryzyko złamań kończyn.

 

Życie emocjonalne

 

To właśnie kłopoty emocjonalne stanowią najczęstszą przyczynę zgłaszania się mężczyzn w tzw. wieku andropauzalnym po poradę lekarską. Panowie skarżą się na pogarszające się samopoczucie, często obniżony nastrój, wręcz brak akceptacji własnej osoby. Odczucia te niejednokrotnie bywają przyczyną nasilających się stanów depresyjnych.

W okresie tym do nabytych wcześniej chorób dołączają przykre ogólne objawy andropauzy. Może to powodować nasilone poczucie zagrożenia chorobą, braku siły i chęci do podejmowania aktywności.

Często stan ten przekłada się także na wyraźny spadek zainteresowania seksem i brak satysfakcji z życia seksualnego.

 

Relacje z partnerem

 

Okres ten bywa trudny dla związku. Mężczyzna, dotychczas doskonale odgrywający wszystkie życiowe męskie role, które wcześniej przynosiły mu wiele życiowej satysfakcji, teraz – mniej sprawny fizycznie, seksualnie i słabszy emocjonalnie – traci poczucie wartości własnej. Potrzebuje potwierdzenia swej wartości jako partnera, męża, głowy rodziny. Jego większa wybuchowość, nerwowość, a równoczesny brak rozumienia przez żonę – często przeżywającą podobne, choć kobiece rozterki - może powodować konflikty i napięcia.

Ten tzw. kryzys wieku średniego nierzadko prowadzi do kompensowania konfliktów domowych poprzez poszukiwanie doświadczenia nowej relacji, niejednokrotnie z młodszą partnerką. Umożliwia to niedocenionemu w domu, często krytykowanemu pięćdziesięcioletniemu mężczyźnie wzmocnić jego zachwiane poczucie męskiej wartości.

 

###

 

Relacje z rodziną

 

Nerwowość i drażliwość mężczyzny powodują większą liczbę napięć i konfliktów w domu. Nadmierny krytycyzm w stosunku do siebie przekłada się często na krytykę najbliższego otoczenia. Na to wszystko nakłada się także okres dojrzewania i usamodzielniania się dzieci, kwestionujących opinie dotychczas traktowanego jak wyrocznia ojca.

Wszystkie te trudności, związane z sytuacją życiową oraz niedoborami hormonów – szczególnie zaś testosteronu - mogą prowadzić do fizycznego i emocjonalnego wycofania się z roli głowy rodziny.

 

Konsekwencje dla życia zawodowego

 

Wiele różnych postaw w pracy może być wynikiem przeżywanych trudności:

Często niespełniony seksualnie mężczyzna rzuca się kompensacyjnie w wir pracy zawodowej, ale słabsza koncentracja i kłopoty z pamięcią oddalają sukcesy zawodowe.

Bezsenność pogarsza wydajność i efektywność pracy.

Trudna konkurencja z młodszymi mężczyznami może znów prowadzić do zachwiania pozytywnej samooceny.