www.superstarsi.pl

Jak dbać o stawy, by długo i dobrze nam służyły

Ruch nie szkodzi chorym stawom

O tym dlaczego stawy dokuczają i jak o nie dbać rozmawiamy z dr Adrianem Rymarczykiem, ortopedą, traumatologiem z ENEL-MED, Szpital Centrum

Gimnastyka w basenie to jedna z najbardziej korzystnych dla stawów aktywności fizycznych, nie tylko dla osób z nadwagą Gimnastyka w basenie to jedna z najbardziej korzystnych dla stawów aktywności fizycznych, nie tylko dla osób z nadwagą

- Dzięki stawom możemy wykonywać ruchy: zginać i prostować nogi, ręce, palce. Trzeba o nie dbać, bo są bardzo podatne na urazy. Komu szczególnie mogą dać się we znaki?

Stawy są nieustannie narażone na tarcie. Dlatego też powierzchnie stawowe kości pokryte są chrząstką szklistą. Chrząstka ta niestety ściera się wraz z wiekiem i z czasem mogą pojawić się schorzenia i ból. Ważne, by nie lekceważyć pierwszych objawów. Na choroby stawów najczęściej narzekają sportowcy, którzy w wyniku zbyt intensywnych treningów, za bardzo je obciążyli lub doznali kontuzji. Ale skarżą się także osoby wykonujące siedzącą pracę, wykonujące prace domowe, np. częste sprzątanie na kolanach. Jednak szczególnie narażone na choroby stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, są osoby otyłe. Większa masa ciała jest sporym obciążeniem dla stawów, dlatego warto zrzucić nadmiar kilogramów. Polecam dietę oraz umiarkowany, ale nie obciążający dodatkowo stawów, ruch. Warto postawić na ćwiczenia np. w wodzie - pływanie lub aqua-aerobik.

 

- Na kontuzje często skarżą się biegacze. Jak oni powinni zadbać o stawy?

Wszystkie problemy m.in. z kolanami i biodrami spowodowane są zazwyczaj przetrenowaniem i złą techniką biegania. Dlatego do treningów należy się dobrze przygotować: pamiętać o prawidłowej postawie podczas biegania, regeneracji organizmu oraz dobrym odżywianiu. W czasie treningu kręgosłup powinien być wyprostowany, głowa nie może być zadarta do góry, patrzeć należy przed siebie, a nie pod nogi. Ręce powinny być ugięte w łokciu, pod kątem prostym. Biegnąc, najlepiej lądować na pięcie i odbijać się z przedniej części stopy. Szkodliwe jest stawianie stopy na wewnętrzną lub zewnętrzną część buta, co powoduje po jakimś czasie ból bioder i stawów kolanowych. Odradza się bieganie po twardym podłożu, np. po asfalcie. Należy pamiętać o serii prostych ćwiczeń gimnastycznych, by pobudzić wszystkie grupy mięśniowe i ścięgna.

 

- Czy ból stawów zawsze jest objawem poważnego schorzenia? Czy można sobie samemu pomóc smarując obolałe miejsce maścią rozgrzewającą i nosząc opaskę uciskową?

Ból stawów charakteryzuje się wzrostem ciepła lub pieczeniem, sztywnością i podrażnieniem. Często pojawia się nie tylko podczas ruchu, ale także w stanie spoczynku. Może być krótki lub przewlekły, utrzymujący się przez ponad trzy miesiące. Nigdy nie wolno go lekceważyć. Przewlekły ból stawu może być objawem czegoś poważniejszego np.: reumatoidalnego zapalenia stawów. Nigdy nie należy bagatelizować nagłych bólów powiązanych z utratą sprawności ruchowej. W takim wypadku powinno się jak najszybciej skontaktować z ortopedą lub reumatologiem. Tym bardziej jeżeli towarzyszy temu utrata masy ciała, gorączka czy inne nietypowe objawy. Ból stawu może być również przyczyną innych urazów, np.: przemieszczenia stawu czyli zwichnięcia lub podwichnięcia, uszkodzenia lub zapalenia torebki stawowej, uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych np.: łąkotek, więzadeł, obrąbka. Do bólów przyczynić się może również infekcja czy przeciążenie.

 

- Jakie badania zleca lekarz?

Najczęściej są to badania: usg, rtg, rezonans i tomograf. Lekarz decyduje które badanie będzie konieczne.

 

###

 

  - W jaki sposób możemy zapobiec chorobom stawów?

Najlepiej dbać o nie od najmłodszych lat. W zapobieganiu chorobom stawów może pomóc odpowiednio dawkowany ruch. Dzięki aktywności fizycznej stawy pracują, co oznacza, że „pompują" składniki odżywcze do chrząstki. Ruch, wbrew powszechnej opinii, nie szkodzi chorym stawom. Nawet osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów zaleca się codzienny zestaw ćwiczeń. Każdy sport wykonywany z rozwagą nie tylko nie zniszczy naszych stawów, ale je wzmocni. Trening powinien być dopasowany do możliwości organizmu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń ważna jest rozgrzewka, zaś po zakończeniu ćwiczenia rozciągające. Równie ważne jest stopniowe zwiększanie wysiłku oraz utrzymywanie go na stałym poziomie. Dobrym pomysłem jest używanie ochraniaczy na łokcie i kolana.

Chcąc zadbać o kondycję możemy również udać się do siłowni, gdzie znajdziemy sporo przyrządów do ćwiczeń wzmacniających stawy. Jednak tu również wskazany jest umiar, porządna rozgrzewka oraz prawidłowa postawa ciała. Dobrym przyrządem są tzw. „wiosła” pozwalające na trening całego ciała w pozycji siedzącej - nie ma wówczas bezpośredniego nacisku na stawy stóp czy kolan. Przy ćwiczeniach z ciężarami trzeba pamiętać o stopniowym zwiększaniu obciążenia. Warto również konsultować ćwiczenia z trenerem. Dla stawów dobre są także spacery. Jak przy każdej aktywności, należy pamiętać o dobraniu prawidłowego obuwia – stawy są najmniej obciążone, kiedy nosimy buty z uniesioną pięta, np. buty do biegania. Jeżeli podczas treningów na siłowni lub innej aktywności ruchowej przydarzy się kontuzja, musimy poświęcić trochę czasu na regenerację organizmu. A po wyleczeniu kontuzji należy spokojnie wracać do treningów.