www.superstarsi.pl

Jak rzucić palenie? Nikotynowa terapia zastępcza i terapia lekami

Rzucić palenie można z receptą lub bez!

Rak płuc, krtani i gardła. Większe ryzyko zachorowania na inne nowotwory. Wyższe ryzyko chorób układu krążenia. Duże prawdopodobieństwo zapadnięcia na POChP, to tylko najważniejsze konsekwencje zdrowotne nałogu nikotynowego. Zdecydowanie warto więc podjąć z nim walkę.

Zawsze jest odpowiedni moment, by rzucić palenie.   Zawsze jest odpowiedni moment, by rzucić palenie.

Około 9,8 mln osób w Polsce pali papierosy – nałogowo lub okazjonalnie. W ostatnich dwudziestu latach zwiększyła się liczba palących kobiet. Według różnych badań nawet 70 proc. palaczy chce skończyć z nałogiem. 40 proc. z nich co roku podejmuje przynajmniej jedną próbę rzucenia papierosów. Jak to jest trudne pokazują kolejne statystyki: pół roku bez papierosów wytrzymuje nie więcej niż co dwudziesty palacz. Ostateczna rozprawa z nikotyną wymaga zwykle przynajmniej pięciu nieudanych prób.

 

Nikotynizm sam w sobie jest chorobą

Nikotynizm nie tylko sprzyja rozwojowi innych schorzeń, ale sam w sobie jest chorobą. W momencie odstawienia papierosów trzeba się liczyć, że wystąpi nikotynowy zespół abstynencyjny (nerwowość, pogorszenie koncentracji, niepokój, zaburzenia snu, zwiększenie łaknienia i masy ciała, to tylko niektóre objawy). Warto więc skonsultować się z lekarzem i zapytać, jak można radzić sobie z tymi niekorzystnymi konsekwencjami dobrej decyzji. Lekarze często doradzają np. odpowiednią dietę, ale to niejedna opcja, jaką współczesna medycyna ma do zaoferowania palaczom decydującym się na walkę z nałogiem.

Palacz może skorzystać np. z psychoterapii albo farmakoterapii, która jest zalecana przy silnym uzależnieniu (wypalanie więcej niż dziesięciu papierosów na dobę).

W tej chwili udowodnioną skuteczność mają nikotynowa terapia zastępcza, bupropion oraz wareniklina.

 

Rzucanie palenia: etapy

Z nikotyną: guma do żucia, pastylki/tabletki do ssania, plastry oraz inhalatory - to leczenie pierwszego rzutu. Podstawą tej terapii jest zapewnienie osobom uzależnionym dopływu nikotyny bez wprowadzania do organizmu toksycznych substancji. Stopniowa redukcja dawki nikotyny łagodzi objawy zespołu abstynencyjnego dzięki czemu rośnie prawdopodobieństwo, że walczący z nałogiem wytrwa w postanowieniu. Nikotynowa Terapia Zastępcza jest dostępna bez recepty.

Przy rzucaniu palenia można też (w drugim etapie, gdy NTZ jest nieskuteczna), zażywać leki na receptę. Pierwszym z leków był buproprion, który w 1997 roku został w USA dopuszczony do stosowania u osób uzależnionych od nikotyny. W Polsce są dostępne dwa preparaty tego leku. Terapię trzeba zacząć ok. 2 tygodni przed zaplanowaną datą rzucenia palenia a następnie prowadzić ją przez 7-12 tygodni. W niektórych przypadkach lekarze doradzają przedłużenie terapii do 6 miesięcy.

Najnowszym lekiem stosowanym w terapii uzależnienia od nikotyny jest wareniklina, również przepisywana na receptę. Redukuje ona głód nikotynowy i objawy abstynencji. W Polsce dostępny jest tylko jeden perparat – Champix. Schemat stawania leku jest podobny jak w przypadku poprzedniego leku.

Miesięczny koszt terapii lekami antynikotynowymi wynosi ok. 200 złotych. W przypadku palaczy wypalających ok. paczki dziennie, to mniej niż miesięczny koszt zakupu papierosów.