www.superstarsi.pl

Kamica żółciowa. Objawy, zapobieganie, leczenie

Kamień może być przyczyną ostrego bólu

Bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgaga - to główne objawy kamicy żółciowej. Zdarza się jednak, że kamica przebiega bezobjawowo. Najczęściej chorują panie, dopiero po 70 roku życia kamica pojawia się także u mężczyzn. Zwykle konieczna jest operacja.

Kamica żółciowa przytrafia się znacznie częściej kobietom niż mężczyznom. Kamica żółciowa przytrafia się znacznie częściej kobietom niż mężczyznom.

Pęcherzyk żółciowy, nazywany również woreczkiem żółciowym, jest magazynem żółci, która wytwarzana jest w wątrobie. Enzym ten jest niezbędny do trawienia tłuszczów. Jest on na bieżąco transportowany z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy, w której odbywa się trawienie tłuszczów. Pęcherzyk znajduje się pod wątrobą, w prawej górnej części brzucha. - U niektórych osób dochodzi do wytrącenia się w pęcherzyku żółciowym kamyczków cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w większe kamyki tzw. złogi. Kamyki te mogą powiększać się i przesuwać, np. do dróg żółciowych. W warunkach prawidłowych te kamienie się rozpuszczają w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego. Jeśli żółć jest zagęszczona, zaczynają się wytrącać w drogach żółciowych -  mówi dr n. med. Marzena Gajewska, specjalista internista i alergolog w CM ENEL-MED.

Kamica żółciowa przytrafia się znacznie częściej kobietom niż mężczyznom. Szczególnie narażone są panie, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne bądź są po porodzie. Dopiero po 70. roku życia kamica żółciowa występuje jednakowo często u pań i panów. Narażone są także osoby otyłe lub stosujące diety odchudzające. Kamica może być dziedziczna.

 

Kamica żółciowa: objawów nie można lekceważyć

Kamica żółciowa powstaje na skutek wielu czynników, które nie zostały jednak w pełni sprecyzowane. Może przebiegać bezobjawowo i dopiero zostać wykryta w badaniu USG jamy brzusznej lub dawać o sobie znać co jakiś czas w postaci ucisku w nadbrzuszu, uczucia pełności czy wzdęć po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Dolegliwości same mijają.

- Większy ból, promieniujący nawet do pleców, może pojawić się w momencie zablokowania przez kamień ujścia pęcherzyka żółciowego. Nazywa się to kolką wątrobową. Czasem towarzyszą jej gorączka, nudności, wymioty. Ból ustępuje zazwyczaj maksymalnie po trzech godzinach. Kolki wątrobowej nie należy jednak w żadnym wypadku lekceważyć i trzeba wezwać pogotowie. Może ona bowiem doprowadzić do silnego stanu zapalnego otrzewnej trzustki czy woreczka żółciowego - mówi dr Gajewska.

 

Kamica żółciowa: operacja laparoskopowa lub tradycyjne cięcie

Do postawienia diagnozy, lekarz potrzebuje USG jamy brzusznej. Obraz pokazuje jak duży jest pęcherzyk żółciowy, gdzie ulokowane są kamienie i jakiej są wielkości. Zleca także tzw. próby wątrobowe - badanie wykonywane z krwi. Osoby z zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych mają podwyższone wskaźniki biochemiczne oraz wzrost liczby leukocytów we krwi.

Leczenie kamicy żółciowej zależy od stopnia nasilenia objawów. -  Operację zaleca się, gdy kamień ma powyżej 3 cm, w przypadku małych kamieni, lepszą metodą jest naturalne pozbycie się kamyka albo jego rozbicie. W przypadku lekkiego stanu czyli gdy kolki zdarzają się rzadko, nie są silne, można stosować leki dostępne bez recepty (rozkurczowe, przeciwzapalne) albo napary z ziół, np. mięty, dziurawca. To jednak nie zapobiegnie występowaniu ataków choroby w przyszłości. Dlatego właśnie najlepsze efekty przynosi usunięcie kamieni. Wówczas uchronimy się przed ewentualnymi powikłaniami czyli np. przemieszczeniu się kamienia do przewodu żółciowego - mówi. 

Zazwyczaj zabieg odbywa się metodą laparoskopową, w znieczuleniu ogólnym. - Dopiero w przypadku ciężkiego przypadku czyli np. ropniaka woreczka chirurg stosuje metodę tradycyjną - mówi dr Gajewska. Metoda laparoskopowa jest mniej inwazyjna od tradycyjnej operacji, robi się tylko małe nacięcia na brzuchu, a chory zaraz po operacji może chodzić, a po ok. 2 tygodniach wrócić do pracy. Po operacji tradycyjnej, rekonwalescencja trwa około miesiąca, zwykle dokucza ból brzucha i pozostaje blizna.

 

Dieta lekka, posiłki niewielkie 

Zarówno po ustąpieniu dolegliwości bólowych (kolki), jak i przed oraz po operacji najważniejsze jest przestrzeganie diety. - Potrawy powinny być lekkostrawne czyli zamiast smażenia gotujemy, pieczemy, dusimy, a porcje jedzenia małe. Zaleca się także unikanie warzyw wzdymających, a menu powinno być ubogie w tłuszcze i bogate w błonnik - mówi. Zaleca się również jedzenie niewielkich porcji. Ponieważ przyczyny powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym nie zostały dotychczas dokładnie wyjaśnione, nie można jednoznacznie zalecić działań zmniejszających ryzyko wystąpienia choroby.- Działaniem profilaktycznym są regularne badania USG, zwłaszcza w przypadku kobiet, które, np. regularnie stosują antykoncepcję hormonalną. Równie ważny jest styl życia, to znaczy dbanie o optymalną wagę i zdrowa dieta - mówi dr Marzena Gajewska.