www.superstarsi.pl

Komputerowe drzewa genealogiczne

Rodzina na dysku

Rodzinni genealodzy mają pole do popisu w komputerze: stworzono dla nich programy, które pomogą im uporządkować i zapisać losy pokoleń.

Drzewo genealogiczne sporządzone na początku XVII w.   Drzewo genealogiczne sporządzone na początku XVII w.

Dobre oceny zbiera np. polski program „Drzewo genealogiczne”,  nagradzany branżowymi i konsumenckimi znakami jakości (m.in. w rankingach „Komputer Świat” 04/2007, 09/2008). Aplikacja pozwala gromadzić dane o rodzinie i układać je w formie graficznej. Zalety „Drzewa…” docenią zarówno początkujący użytkownicy komputerów, jak i osoby w świecie cyfrowym obeznane. Jest łatwe w obsłudze, ma wiele podstawowych i zaawansowanych funkcji, statystyki i raporty oraz daje możliwość ciągłej modyfikacji dziejów rodziny i dodawania kolejnych pokoleń.

Genealodzy-hobbyści mogą dzięki aplikacji wypełniać ­formularze poszczególnych członków rodziny, zbierać o nich fakty i anegdoty oraz dodawać do nich pliki multimedialne (zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe, notatki, opisy, adresy internetowe). Mogą też tworzyć monografie, kalendarz rocznic (z funkcją przypominania o ważnych rocznicach: urodzin, imienin, ślubów i śmierci), a nawet dołączać różne źródła informacji (listy, dokumenty, teksty) wraz z oceną ich wiarygodności.

Zaawansowany edytor zdjęć grupowych umożliwia też opis poszczególnych osób uwiecznionych na grupowych zdjęciach rodzinnych. Na podstawie danych aplikacja automatycznie buduje drzewa genealogiczne – przodków, potomków lub wspólne przodków i potomków. Program pozwala na tworzenie wielu wariantów (także graficznych) drzew genealogicznych w formatach PDF i DOC oraz na stworzenie ich wersji HTML, gotowych do zamieszczenia w Internecie.
Drzewo genealogiczne” zapewnia bezpieczeństwo danych – wszelkie informacje przechowywane są na komputerach użytkowników i tylko oni są ich administratorami, zarządzają ich treścią i mają do nich wgląd. Zaś obsługa UNICODE umożliwia wstawianie znaków diakrytycznych używanych w wielu językach (polska i angielska wersja językowa).

Gotowe dzieje rodziny można edytować, zapisywać na płytach CD i w Internecie, a także wyświetlać w zaawansowanym edytorze drzew genealogicznych, w który także wyposażony jest program.

Producent zapewnia roczny bezpłatny dostęp do wszystkich funkcji programu. Później możliwa jest płatna subskrypcja aktualizacji – jeśli użytkownik nie zdecyduje się na nią - program będzie nadal działał, choć  bez dostępu do kolejnych ulepszeń aplikacji.