www.superstarsi.pl

Kuchnia Ekwadoru. Bliska egzotyka

Eldorado smaków

Banany, papaja, ogromna różnorodność owoców morza. Ale też produkty typowe dla klimatu i krain górskich. Kuchnia ekwadorska to prawdziwe eldorado dla poszukiwaczy nie tyle złota, co oszałamiających wrażeń smakowych. Ale, jak podkreśla ambasador Ekwadoru w Polsce, w kuchni tego egzotycznego kraju Polacy mogą znaleźć potrawy doskonale sobie znane.

Papaja to jeden z najpopularniejszych ekwadorskich owoców Papaja to jeden z najpopularniejszych ekwadorskich owoców

- Podstawą kuchni ekwadorskiej, podobnie jak polskiej, są ziemniaki i wieprzowina. Myślę, że na bazie tych dwóch produktów powstaje około połowa potraw w obu krajach – mówi ambasador Republiki Ekwadoru Fabian Valdivieso. Pozostałe, najpopularniejsze w kuchni ekwadorskiej produkty też są dobrze znane w Polsce: ryż, kurczak, wołowina i warzywa strąkowe, przede wszystkim fasola.

Wspólne dla obu krajów jest też zamiłowanie do zup. – W Polsce niektóre zupy są wręcz uznawane za część dziedzictwa narodowego, polskiej kultury. Podobnie w moim kraju. Taką zupą jest zupa z ziemniaków, locro. To najbardziej klasyczna zupa ekwadorska, przygotowuje się ją z ziemniaków i sera. Naprawdę warto spróbować! To potrawa prosta, tania i bardzo smaczna.

Ale kuchnia ekwadorska to również smaki i składniki dla Polaków naprawdę egzotyczne. Podstawą wielu przepisów jest kukurydza, przygotowywana na wiele różnych sposobów oraz maniok – jedna z najważniejszych roślin uprawnych Ameryki Południowej. Ważnym produktem są też platany, czyli zielone banany (znane również jako banany warzywne), które – rozgniecione i smażone – serwuje się jako dodatek do wielu dań, zwłaszcza na wybrzeżu.

Popularnym dodatkiem do dań jest „Ají”, bardzo ostry sos, przygotowywany z ostrych czerwonych papryczek. Każdy region Ekwadoru ma swoją własną tradycję przygotowywana tego sosu – dla podniebienia i żołądka Europejczyka może on być niekiedy trudny do zaakceptowania. Podróżnicy radzą, by zwłaszcza w prowincji Loja przynajmniej na początku próbować tego specjału dosłownie „na ostrzu noża”.

Ekwadorska kuchnia tradycyjna oferuje szereg nowoczesnych, smacznych potraw. W zależności od regionu, możemy spróbować wielu różnych dań. Jednak ryż wraz z wołowiną, kurczakiem, wieprzowiną oraz warzywami strąkowymi i ziemniakami to podstawowe składniki używane w całym kraju. Większość potraw serwowana jest z ostrym sosem „Ají”.

W Polsce nie ma restauracji, która specjalizowałaby się w kuchni ekwadorskiej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by we własnej kuchni wyczarować jedno z dań według przepisów opracowanych przez Ambasadę Ekwadoru dla użytkowników portalu superstarsi.pl

A czy polska kuchnia smakuje dyplomacie z Ekwadoru? Fabian Valdivieso energicznie przytakuje, śmiejąc się że na placówce zyskał kilka dodatkowych kilogramów. Ulubione polskie potrawy? – La żurek! Flaki! Barszcz! Golonka! Bigos! – nie kryje entuzjazmu. Ceni również polskie ciasta i desery. – Makowiec. Bardzo dobry. I kremówka. To papież!