www.superstarsi.pl

Kwiaty w domu. Storczyk, czyli orchidea

Luksus, który trafił pod strzechy

O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce długo cieszyły nasze oczy, a najlepiej zakwitły ponownie, rozmawiamy z Grażyną Miszczyk, specjalistką hodowli storczyków, organizatorką narodowej hodowli storczyków w Polsce, ogrodniczką z 37. letnim doświadczeniem.

Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) - gatunek doskonały na początek przygody ze storczykiem  Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) - gatunek doskonały na początek przygody ze storczykiem

Ewa Kozakiewicz: Jak pielęgnować storczyki, by po przyniesieniu do domu długo były piękne?

Grażyna Miszczyk, specjalistka hodowli storczyków: Pielęgnowanie storczyka wymaga cierpliwości i serca. To niełatwa sprawa. Ponowne kwitnienie kwiatów w warunkach domowych nie zależy tylko od zabiegów pielęgnacyjnych i spełnienia odpowiednich warunków ich bytowania, ale od tego jaki egzemplarz rośliny dostaliśmy lub sami sobie wybraliśmy w sklepie czy hipermarkecie.


Kiedy kupujemy storczyk, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Roślina powinna wyglądać zdrowo, nie może mieć żadnych plam na liściach, warto przyjrzeć się korzeniom – mają być jasne, nie gnijące. Ważny jest stan podłoża w doniczce,  to przeważnie kora drzew sosnowych, która nie może być rozłożona, nie może mieć żadnych grzybów i przebarwień, na ogląd powinna być sucha i brązowa. Jeśli kora jest przelana wodą – to źle rokuje, ponieważ zalana kora może świadczyć o tym, że korzenie znajdujące się w doniczce mogą już gnić.

Korzenie storczyków są delikatne i przy zalewaniu wodą obumierają, chorują  na bakteriozę. Liście i pędy kupowanego storczyka powinny być ciemnozielone, ładne, równe i niezdeformowane. Zdeformowany liść storczyka świadczyć może o chorobie wirusowej rośliny. Taka roślina w domu już długo nie przetrwa. Kwiatostan musi być w dobrym stanie (najlepiej kupić kwiat kwitnący). Każdy kwiat storczyka ma sześć płatków, przy czym jeden z nich zwany warżką jest najokazalszy, wyróżniający się kształtem i kolorem, to on wabi owady do zapylenia. Wszystkie płatki storczyka powinny być równomiernie rozłożone na łodydze, a jeśli są pokrzywione – wskazuje to na chorobę wirusową rośliny.

Które gatunki storczyków są najłatwiejsze do pielęgnacji w warunkach domowych?  

Na początek przygody ze storczykiem polecam gatunki: Phalaenopsis, Dendrobium, Cambria, Cymbidium, Wulstekeara, czasem można kupić Paphopedinum, ale to jest storczyk wymagający, podobnie jak Cattleya.

Na pewno najłatwiejszym do uprawy i pielęgnacji w domu jest Phalaenopsis, o różnych kolorach i odcieniach kwiatów: różu, fioletu, bordo i bieli. Płatki  mogą być nakrapiane i w paseczki. To epifit, czyli roślina  nie potrzebująca podłoża, może rosnąć na korze sosnowej, którą możemy uzupełnić  resztkami orzeszków, styropianem (kuleczkami) czy węglem drzewnym, używanym do grilla (sproszkowany węgiel drzewny może być użyty do odkażania ran storczyka – zwykle po obcięciu chorych korzeni, które usuwamy).

 

###



Jakie warunki muszą być spełnione w domu, aby storczyk przetrwał w mieszkaniu i  jak najdłużej kwitnął?

Jeśli w mieszkaniu  mamy bardzo zimno, np. do plus dziesięciu  stopni i ciemno, nie ma co marzyć o storczyku. Ważne też jest jak przenosimy kwiat ze sklepu do domu – musimy go uchronić przed  utratą ciepła. Jesienią i zimą jest to ryzykowne, bo nawet parę chwil, w czasie których idziemy ze storczykiem do samochodu czy do tramwaju, powoduje szok termiczny rośliny. Storczyk jak człowiek może się „przeziębić” - w domu zrzuci kwiatki, liście będą żółknąć i po prostu będzie chorować. Dlatego kupując kwiatka trzeba go dobrze zapakować w dwie, trzy warstwy papieru, jakieś torby reklamowe, a jeśli komuś zależy naprawdę na roślinie, warto wziąć z domu ręcznik i dobrze nim kwiatek owinąć.

Jaką temperaturę najbardziej lubi storczyk?

Storczyk najlepiej się czuje w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Utrzymanie storczyka związane jest też z odpowiednią wilgotnością powietrza, dlatego kwiatek ten dobrze się ma w łazience z oknem lub w kuchni. Jeśli trzymamy kwiat w salonie, trzeba ułożyć rynienki z wodą lub płaskie naczynia, aby woda swobodnie parowała. Storczyk, a cały czas mówię o Phalaenopsisie -  zimą powinien stać przy oknie, bo wymaga też dużo światła. Niezmiernie ważne jest podlewanie rośliny – i  niekoniecznie woda do podlewania musi być przegotowana, ważniejsze jest  by była odstana i miała temperaturę powietrza pomieszczenia, w którym storczyk się znajduje. Jeśli roślina ma odpowiednie warunki, a do tego od samego początku – w sklepie była zdrowa i silna, to może cieszyć oko właściciela kwiatostanem nawet parę miesięcy (od 3-4).

Co jest jeszcze ważne przy pielęgnacji storczyka?

Zraszanie liści to niezmiernie ważny zabieg, ale można to robić tylko rano. Nigdy nie wolno zraszać w pochmurne dni ani na noc. Chodzi o to, aby woda nie kumulowała się w kącikach liści, to powoduje bakteriozę. Zraszanie liści sprawia, że turgol liści (sztywność) jest ładny. Można dolistnie roślinę nawozić – istnieją w małych pojemnikach nawozy do uprawy storczyków. Jedne są  dla powiększenia ilości liści – wtedy nawóz jest z przewagą azotu, natomiast  nawóz potasowo-fosforowy stosowany jest  właśnie aby zainicjować kwitnienie. Ponieważ  storczyki zwane są „fakirami głodowymi”  w przypadku ich nawożenia nie można  przesadzać. Radzę, by dawać mniejszą dawkę roztworu nawozowego niż zalecane jest w instrukcji, z doświadczenia wiem, że lepiej kwiatek częściej zasilić, ale słabszą dawką. Zbyt duża porcja nawozu może storczyka „zabić”.
    

*Grażyna Miszczyk – Kierownik Szklarni ze Storczykami krakowskiego  Ogrodu Botanicznego UJ. Jest ogrodniczką z 37-letnim doświadczeniem, opiekuje się narodową kolekcję storczyków, jedyną taką w Polsce – liczącą ponad 800 gatunków roślin.


Najczęściej uprawiany storczyk:

Falenopsis (Phalaenopsis) -  epifityczny storczyk pozbawiony bulw, o bardzo długo trwających kwiatach. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej aż po północną Australię. Stosunkowo łatwy w uprawie, uzyskano wiele pięknych mieszańców o oryginalnych kształtach i barwach.