www.superstarsi.pl

Nadawaga, otyłość. Badania kontrolne

Waga, centymetr, ciśnieniomierz, badanie krwi

Wystarczy raz ma jakiś czas stanąć na wadze i mierzyć swoją talię. Jeśli zauważymy przyrost którejkolwiek z wartości (kilogramów lub centymetrów) należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i więcej czasu poświęcać na aktywność fizyczną. Nie wolno dopuść, by masa naszego ciała wzrastała!

Przyrost kilogramów lub centymetrów w obwodzie brzucha, to sygnał, że należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i zwiększyć aktywność fizyczną! Przyrost kilogramów lub centymetrów w obwodzie brzucha, to sygnał, że należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i zwiększyć aktywność fizyczną!

Osoby, które już mają nadwagę lub są otyłe, powinny kontrolować ciśnienie krwi.

Jeśli mamy skłonność do wysokich, choć prawidłowych wartości (130-139/85-89) - to już sygnał, że nadciśnienie może nam zagrażać. To redukcja masy ciała daje nam szansę, by się przed nadciśnieniem uchronić.

 

Warto  także zbadać we krwi:

- poziom cukru na czczo. Nie powinien on przekraczać 110 mg/dl,

 - poziom kwasu moczowego. Często bowiem otyłości towarzyszą podwyższone jego poziomy, a to z kolei sprzyja miażdżycy, kamicy nerkowej, bólom stawów - do dny moczanowej włącznie.

Często laboratoria mają własne normy, więc wynik badania musi być oceniony w odniesieniu do norm podanych przez laboratorium wykonujące badanie,

- lipidogram, czyli stężenie cholesterolu, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu i triglicerydów. Tutaj wartości norm są zależne od różnych czynników. Jeśli jesteś całkowicie zdrowy, nie palisz papierosów, no, ale zbliżasz się do 50-tki poziom LDL-cholesterolu powinien być niższy niż 130 mg/dl. Jeśli jednak rozpoznano u ciebie chorobę wieńcową, bądź cukrzycę - nie powinien on przekraczać 100 mg/dl. Najlepszy poziom HDL dla kobiet to wartość wyższa niż 50mg/dl, dla mężczyzn wyższa niż 40 mg/dl. Poziom triglicerydów powinien być niższy niż 180 mg/dl, ale u osoby z cukrzycą nie powinien przekraczać 150 mg/dl.

Badania te warto wykonać nawet z własnej inicjatywy, bowiem nadmierna masa ciała często kojarzy się z hiperlipidemią, cukrzycą, podwyższonym poziomem kwasu moczowego.