www.superstarsi.pl

Nadciśnienie tętnicze. Objawy

Zawroty głowy? Mroczki?

Nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może się rozwijać bezobjawowo. Dlatego profilaktycznie należy je regularnie mierzyć. Po 50-tym roku życia co najmniej raz w roku.

Do pomiaru ciśnienia tętniczego trzeba używać ciśnieniomierzów naramiennych. Ciśnieniomierze nadgarstkowe nie dają miarodajnych wyników.   Do pomiaru ciśnienia tętniczego trzeba używać ciśnieniomierzów naramiennych. Ciśnieniomierze nadgarstkowe nie dają miarodajnych wyników.

Przy okazji badań kontrolnych – np. okresowych badań pracowniczych – dokonujemy pomiaru ciśnienia. Jeśli jest lekko podwyższone, lekarz może uznać to za „syndrom białego fartucha” – czyli lekki stres wywołany wizytą u lekarza.

Jednak od pewnego wieku (na pewno od 40. roku życia) warto ciśnienie mierzyć kontrolnie częściej, niż przy okazji badań okresowych. Aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego są np. w wielu aptekach – a farmaceuci pomagają niedoświadczonym klientom dokonać prawidłowego pomiaru. Jeśli tak wykonane pomiary wykazują, że ciśnienie zbliża się do wartości granicznych (140/90 mm/Hg), nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Na początek wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego.

Lekarz sam dokonuje pomiaru, przeprowadza wywiad i określa czynniki ryzyka. Zaleca też obserwację – wykonywanie np. przez tydzień pomiarów ciśnienia kilka razy dziennie, o różnych porach dnia, ale zawsze w stanie spoczynku (nie ma np. sensu mierzenie ciśnienia bezpośrednio po wejściu schodami na czwarte piętro). Badany powinien siedzieć (może też leżeć) w wygodnej pozycji przez 5 minut w spokojnym miejscu, z ramieniem opartym na poziomie serca, nie skrępowanym odzieżą. W ciągu godziny poprzedzającej badanie trzeba unikać wysiłku, ale również nie jeść, nie pić kawy i nie palić.

Ważne! Do pomiaru ciśnienia tętniczego trzeba używać ciśnieniomierzów naramiennych. Tańsze i pozornie poręczniejsze ciśnieniomierze nadgarstkowe nie dają miarodajnych wyników.

 

 

Objawy, które mogą świadczyć o nadciśnieniu (czasem występują łącznie, ale czasem chory ma tylko jeden z nich):

 

- zawroty głowy

- „mroczki” przed oczami

- obrzęki łydek

- krwawienie z nosa

- bezsenność

- bóle głowy (zwłaszcza niepokojące są bóle w okolicach potylicy)