www.superstarsi.pl

Naturalne antydepresanty

Żeby chciało się żyć i działać, a świat zachował kolory

Jak zapobiegać depresji, czyli zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia? Zmiana stylu życia i diety to dobry krok w tym kierunku. Badania naukowe potwierdziły, że najskuteczniejsze naturalne antydepresanty to słońce, czekolada i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dzięki promieniom UVA prawie sześciokrotnie wzrasta poziom enkefalin w skórze, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia i zadowolenia z siebie.  Dzięki promieniom UVA prawie sześciokrotnie wzrasta poziom enkefalin w skórze, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia i zadowolenia z siebie.
  • Czekolada zawiera różne związki, które podnoszą poziom dopaminy, serotoniny, a także endorfin.
  • Żeby zapewnić sobie wystarczająco wysoki poziom kwasów omega-3 trzeba jeść przynajmniej 2-3 razy w tygodniu świeżego łososia, tuńczyka lub makrelę.
  • Naturalnym źródłem nienasyconych kwasów są też oliwa z oliwek i orzechy.

Depresja to poważna choroba, która często towarzyszy stresującym sytuacjom: utracie pracy lub przewlekłym problemom zawodowym, chorobie i śmierci bliskiej osoby, rozwodowi, a także innym, z pozoru mniej znaczącym.  Objawia się najczęściej przygnębieniem, brakiem poczucia własnej wartości, bezsennością, utratą apetytu oraz słabą koncentracją. Depresja, w przeciwieństwie do przygnębienia, wymaga interwencji psychiatry. Prosta porada typu „weź się w garść” może tylko zaszkodzić choremu, bo jedną z cech tej choroby jest to, że cierpiący na depresję nie może samodzielnie się z nią uporać.  

Według danych WHO depresja znajduje się w czołówce najpoważniejszych zaburzeń zdrowotnych na świecie. W 2000 roku zajmowała czwarte miejsce, zaś w 2020 roku może zająć nawet drugie. Na depresję cierpi ponad 120 mln osób na świecie, natomiast do skutecznego jej leczenia ma dostęp mniej niż co czwarty chory.

 

Słońce a enkefaliny

Czterotygodniowy pobyt na słonecznym wybrzeżu znacząco podnosi poziom enkefalin w skórze. Enkefaliny zaś znoszą uczucie bólu i przyczyniają się do lepszego samopoczucia i zadowolenia z siebie. Aby przekonać się, czy obserwowany efekt jest skutkiem ekspozycji na promienie słoneczne, ochotników w trakcie badań naukowych wystawiono na działanie promieniowania UVA i UVB. Dzięki promieniom UVA prawie sześciokrotnie wzrósł poziom enkefalin w skórze, natomiast promienie UVB nie przyniosły podobnych rezultatów. Dobroczynny efekt działania słońca obejmuje również krew. Przenoszone z krwią opioidy mogą oddziaływać na odpowiednie receptory w innych częściach ciała. Kąpiele słoneczne prowadzą również do wzrostu poziomu witaminy D w organizmie, poprawiają też działanie systemu immunologicznego.

 

Czekolada a dopaminy, serotoniny i endorfiny

Antydepresyjne właściwości czekolady znane są już od dawna. Zawiera ona różne związki, które podnoszą poziom dopaminy, serotoniny, a także endorfin. Dopamina odpowiada za subiektywne odczuwanie przyjemności, serotonina ma wpływ m.in. na potrzeby seksualne, zachowania impulsywne oraz apetyt. Gdy w organizmie jest jej za mało, jesteśmy narażeni na bezsenność. Endorfiny natomiast znoszą uczucie bólu, zmęczenia i drętwienia. Są ważne do tego by się zakochać oraz przeżywać stany euforyczne.

Czekolada zawiera też wiele aktywnych biologicznie grup związków, z których część wpływa na psychikę. Należą do nich m.in.: anandamid, metyloksantyny i aminy biogenne. Anandamid działa relaksująco i poprawia samopoczucie. Metyloksantyny (kofeina, teobromina) stymulują i pozytywnie wpływają na nastrój. Jedną z amin biogennych jest fenyloetyloamina, która stymuluje system nerwowy i wpływa na wydzielanie dopaminy – po zjedzeniu czekolady pojawia się uczucie radości, szczęścia a nawet euforii. Polifenole czekolady działają jak antyoksydanty: chronią neurony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

 

###

 

Ryby , oliwa z oliwek i orzechy

Warto wiedzieć, że u pacjentów ze zdiagnozowaną depresją występuje obniżony poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Naukowcy zaobserwowali też korelację między zapadalnością na depresję w danej populacji a spożyciem przez jej członków ryb. Tam, gdzie je się ich najwięcej – depresja stanowi mniejszy problem. W Japonii, gdzie spożycie ryb i owoców morza należy do największych na świecie choruje jeden na 500 obywateli. W Niemczech – pięciu na 100. Szczególnie bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe są świeże ryby morskie – łosoś, tuńczyk, makrela. Żeby zapewnić organizmowi wystarczająco wysoki poziom kwasów omega-3 trzeba je jeść przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Można również stosować suplementy diety, choć nie zastąpią one naturalnych źródeł nienasyconych kwasów, takich jak oliwa z oliwek czy orzechy.

Warto też pamiętać o tym, że we wszystkim należy zachować umiar. Nadmiar czekolady czy słońca może bowiem zaszkodzić!