www.superstarsi.pl

Przewlekłe zapalenie prostaty. Objawy, leczenie

Problemy ze wzwodem skłaniają do konsultacji

Przewlekłe zapalenie prostaty, inaczej gruczołu krokowego lub stercza, jest dość częstym schorzeniem i występuje bez względu na wiek. Choroba bywa uciążliwa, ponieważ może utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Pacjenci cierpią także w sferze seksualnej z powodu pogarszającej się jakości wzwodu.

Problemy z prostatą dotykają mężczyzn w każdym wieku. Przewlekłe zapalenie prostaty bywa uciążliwe i wymaga leczenia u specjalisty Problemy z prostatą dotykają mężczyzn w każdym wieku. Przewlekłe zapalenie prostaty bywa uciążliwe i wymaga leczenia u specjalisty

 

Gruczoł krokowy to element układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Jest wielkości kasztana lub większy i znajduje się u podstawy pęcherza moczowego. Przez prostatę przechodzi cewka moczowa i przewody wytryskowe, które stanowią część dróg nasiennych. Gruczoł krokowy wytwarza płyn, bogaty w substancje przyczyniające się do odpowiedniej jakości nasienia.

Zapalenie prostaty może przybierać formę przewlekłą lub ostrą. Przyczyną zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia stercza są najczęściej infekcje wirusowe lub bakteryjne. Podłożem problemu może również być zaleganie substancji wytwarzanych przez prostatę. W tym przypadku zauważalnym objawem może być brak wytrysku lub też nasilenie dolegliwości po wytrysku.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty są niespecyficzne. - Pacjenci zgłaszają dolegliwości w trudnej do dokładnego określenia lokalizacji w obrębie miednicy i krocza, ale też w okolicy nadłonowej, w podbrzuszu lub w pachwinach. Wymieniają objawy takie jak: ciągnięcie, tępy ból, dyskomfort. Specyficznym symptomem jest ból albo przedłużony dyskomfort, występujący nagle po wytrysku, który może sugerować źródło dolegliwości. W moim doświadczeniu w pracy z młodymi pacjentami z zaburzeniami erekcji (obecnie już 25 proc. pacjentów z tym problemem jest przed 40. rokiem życia) obserwuję, że problemy ze wzwodem są czasami jedynym objawem prowokującym rozpoczęcie diagnostyki w kierunku ostatecznego potwierdzenia przewlekłego zapalenia prostaty - mówi dr Stefan W. Czarniecki, urolog z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty w Szpitalu Medicover.

Chory czuje też wzmożone parcie oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a strumień moczu jest przerywany.

Ostre zapalenie prostaty cechuje się nagłym oraz gwałtownym przebiegiem i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty – urologa – i podjęcia intensywnego leczenia. Objawia się częstszym i bardziej nagłym oddawaniem moczu, bólem w dole brzucha lub kroczu, pieczeniem przy oddawaniu moczu, bólem w cewce moczowej oraz osłabieniem strumienia moczu. - Nieleczone albo leczone zbyt krótko ostre zapalenie prostaty może doprowadzić do rozwoju przewlekłej postaci choroby. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty objawy są mniej dotkliwe, za to na dłuższą metę bardzo trudne do zniesienia - mówi dr Stefan W. Czarniecki. 

 

 

Przewlekłe zapalenie prostaty: nawroty choroby

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą nawracającą, która może utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet wielu lat. Chory wymaga w trakcie leczenia stałej opieki urologa. - Nie ma co liczyć na to, że objawy same przeminą. Nieskuteczne będzie także leczenie na własną rękę. Najczęściej pacjenci kupują preparaty zawierające cynk, składniki z palmy sabałowej oraz pestek z dyni. Nie są to jednak sposoby, które pozwalają na efektywne wyleczenie tej choroby. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolegliwość, która najczęściej przewlekle nawraca, nasilając się w różnych okresach. Niektórzy pacjenci łączą nawroty z nadmiernym stresem, składnikami diety - np. ostrymi przyprawami czy też aktywnością seksualną - dodaje urolog.

 

Podstawowym badaniem zlecanym przez lekarzy jest badanie ogólne moczu oraz posiew, USG oraz badanie per rectum. - Kluczowym, a zbyt rzadko stosowanym narzędziem diagnostycznym, jest Test 4 szklanek Mearesa Stameya. To bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które jest najczęściej dokładne i miarodajne. Powinno stanowić standard w diagnostyce niespecyficznych objawów ze strony dolnych dróg moczowych. Polega na wykonaniu posiewu moczu i wydzieliny stercza z czterech próbek pozyskanych przed, w trakcie oraz po palpacyjnym badaniu prostaty. W czasie testu pobierane są próbki moczu: początkowy i środkowy strumień oraz wydzielina stercza, która pojawia się podczas masażu stercza, zaś do ostatniej próbki trafia końcowy strumień moczu po masażu stercza. Badanie pozwala różnicować lokalizację infekcji w obrębie układu moczowego oraz w szczególności umożliwia uzyskanie materiału (wydzieliny) do badania z samego gruczołu krokowego - mówi dr Stefan W. Czarniecki. Badanie przeprowadzone prywatnie kosztuje ok. 250 zł. 

 

 

Przewlekłe zapalenie prostaty: leczenie

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty bazuje na antybiotykoterapii wspomaganej lekami przeciwzapalnymi, ale też lekami wpływającymi na napięcie mięśni gładkich w obrębie miednicy. - Najczęstszym błędem pacjentów jest zaniechanie kontrolnych wizyt lekarskich w trakcie leczeni. Błędem lekarzy z kolei bywa nieprawidłowe rozpoznanie lub zbyt krótka farmakoterapia. Gdy spotykamy przetrwałe zakażenia, oporne na liczne terapie antybiotykowe, można myśleć o celowanej terapii fagami. We Wrocławiu znajduje się największy ośrodek badawczy, który zajmuje się kompleksowym leczeniem zakażeń właśnie fagami. To całkowicie eksperymentalna forma terapii i może wiązać się z powikłaniami - mówi lekarz.

W przypadku niebakteryjnego przewlekłego zapalenia stercza można zastosować falę uderzeniową ESWT. - Mechanizm działania nie jest dobrze poznany, ale część pacjentów odnosi korzyść i terapia ta jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Mam pacjentów, którzy po latach uzyskali poprawę objawów właśnie po tego typu terapii - dodaje urolog. Fala ESWT nie jest terapią refundowaną. Jedna sesja kosztuje około 500 zł, zwykle wykonuje się cztery. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny.