www.superstarsi.pl

„Świat bez wolności”. Międzynarodowy Przegląd Filmowy IPN

O tych doświadczeniach warto pamiętać

Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” odbędzie się w dniach od 3 do 11 czerwca 2016 r. we Wrocławiu, w kinie Nowe Horyzonty. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest bezpłatny.

Świat bez wolności Świat bez wolności

Gośćmi specjalnymi przeglądu będą m.in. Jiří Menzel, Marta Meszaros i Vytautas Landsbergis. W programie jest 13 filmów, których wspólnym wątkiem jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.

Tym, co najbardziej wyróżnia Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”, są wyjątkowi goście. To m.in. słynni reżyserzy Jiří Menzel i Marta Meszaros, Vytautas Landsbergis – przywódca Litwy z czasów ogłoszenia niepodległości i obrony przed radziecką interwencją, czy opozycjoniści z krajów dawnego bloku wschodniego, jak Wolfgang Templin, znający od podszewki metody działania Stasi, czyli służby bezpieczeństwa byłej NRD.

Ważne jest dla nas to, by wielką historię, formy działania dyktatur i totalitaryzmów, przybliżyć z perspektywy jednostki. W ten sposób widać lepiej, jak wygląda świat bez wolności, jak wielką jest ona wartością i jak wysoką cenę trzeba nieraz za nią płacić – mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Przegląd potrwa dziewięć dni. Każdy dzień to próba pokazania problemu, jakim jest świat bez wolności, z perspektywy innego kraju. To dawne demokracje ludowe (Węgry, NRD, PRL, Czechosłowacja) i ZSRR, a także Chile w okresie rządów Pinocheta, Chiny lat 80., jak również współczesna Kuba. Zaplanowano dyskusje z udziałem świadków wydarzeń przedstawianych w filmach, reżyserów, dziennikarzy, naukowców lub podróżników. – Zaprosiliśmy gości z całego świata. Przez pryzmat ich przeżyć, doświadczeń oraz dzięki ich wiedzy lepiej zrozumiemy również naszą polską drogę do wolności – dodaje dr Robert Żurek.

W programie przeglądu znalazło się łącznie 13 filmów. Zobaczymy obrazy ikoniczne dla historii kina, jak również filmy mało w Polsce znane. Wątkiem wspólnym jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.

Wybrane przez nas filmy mocno przemawiają do wyobraźni. Pokazują m.in. to, jakie realia towarzyszą marzeniom o świecie doskonałym i jak ludzie odnajdują się w systemach zniewolenia. Projekcje połączone ze spotkaniami i dyskusjami to gratka dla pasjonatów kina oraz historii, jak również dla każdego, kto interesuje się światem – dodaje dr Andrzej Krajewski, pełnomocnik prezesa IPN ds. ESK.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” odbędzie się w dniach 3–11 czerwca 2016 r. Wszystkie projekcje i dyskusje zaplanowano w kinie Nowe Horyzonty.

Wstęp na wszystkie projekcje i dyskusje jest bezpłatny. Dystrybucja wejściówek rozpocznie się 30 maja 2016 r.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.