osteoporoza profilaktyka

Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę trzeba pozbyć się otyłości brzusznej, dbać o duże spożycie wapnia i witaminy D, nie palić papierosów, nie pić za dużo alkoholu,nie pić dużych ilości kawy.Uwaga! osteoporoza to choroba, która może zabić!

 • Kręgosłup. Dobry materac i właściwa poduszka

  03-10-2016

  To prawda, że dobry materac nie wyleczy kręgosłupa. Prawda też, że zły materac nie spowoduje dolegliwości, ale może pogłębić te, które powstały na skutek prowadzenia siedzącego lub niezdrowego dla kręgosłupa trybu życia.

  więcej »

  Prawie jedną trzecią życia spędzamy w łóżku, dlatego komfort i wygoda w nim powinny być najważniejsze.
 • „Dziadek do orzechów” na żywo z Royal Opera House

  08-12-2015

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Multikino oraz British Council zapraszają na wyjątkowy spektakl - balet „Dziadek do orzechów”, najbardziej znane dzieło Piotra Czajkowskiego na żywo z Royal Opera House. Transmisja odbędzie się w 15 wybranych kinach sieci Multikino.

  więcej »

  Dziadek do orzechów na żywo z Royal Opera House
 • Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia

  17-06-2015

  Nazywana cichym złodziejem kości dotyka około 3-5 milionów Polaków. Chętniej wybiera kobiety. Szacuje się, że co trzecia pani w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z osteoporozą. Na szczęście, można być sprawnym z tym schorzeniem. Pamiętając o właściwej diecie, należy zadbać o codziennych ruch.

  więcej »

  Ćwiczenia w wodzie są polecane nawet dla seniorów, którzy już zmagają się z zaawansowaną osteoporozą.
 • Właściwa dieta seniorów. Uniwersalne zasady

  06-07-2015

  Najważniejsze, aby posiłki dostarczały organizmowi niezbędnych składników, to znaczy: węglowodanów, z których organizm czerpie energię do działania; białek - budulca niezbędnego do odtwarzania zużytych elementów (komórek); tłuszczu - potrzebnego do magazynowania energii i budowy wielu struktur komórkowych; makro i mikroelementów, potrzebnych do budowania tkanek i ich funkcjonowania; witamin - bez których nie mogą się odbywać procesy przemiany materii;  wody, która decyduje o pracy wszystkich narządów organizmu.

  więcej »

  Błonnik zawarty w produktach zbożowych nierafinowanych, warzywach i owocach odgrywa ważną rolę w regulacji pracy jelit. Obniża też wchłanianie cholesterolu i zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.
 • Złamania kości

  09-04-2013

  Uciążliwym, bolesnym i - często – niebezpiecznym problemem zdrowotnym podeszłego wieku są złamania kości. Mimo zmniejszonej aktywności fizycznej, osoby starsze są narażone na złamania z powodu nadmiernej kruchości kości.

  więcej »

  Osteoporotyczne złamania kręgów często bywają bezobjawowe i są przypadkowo stwierdzane na zdjęciach rentgenowskich. Liczne złamania kręgów powodują zmianę sylwetki.
 • Osteoporoza. Unikanie upadków i urazów to podstawa profilaktyki złamań

  03-04-2013

  Osteoporoza to postępująca choroba kości, której istotą jest zmniejszenie masy tkanki kostnej i naruszenie jej struktury, wskutek czego zmniejsza się wytrzymałość mechaniczna kości. Obniżanie się masy kostnej odbywa się stopniowo, poczynając od wartości prawidłowych, przez tzw. osteopenię, aż do poziomu, przy którym występują złamania kości w wyniku niewielkich nawet urazów. Stan taki, to utrata co najmniej 30 proc. masy tkanki kostnej.

  więcej »

  Najbardziej pożytecznym dla kości wysiłkiem fizycznym jest chodzenie. W późniejszym wieku dla bezpieczeństwa można się wspomagać laską bądź balkonikiem. Ale trzeba chodzić!
 • Osteoporoza. Co o kościach wiedzieć powinniśmy

  17-10-2012

  Słowniki medyczne definiują osteoporozę jako chorobę kości, powodującą zanik tkanki kostnej postępujące rozrzedzenie struktury kostnej. Kości nadmiernie porowate (zrzerzotniałe) są równocześnie kruche i ulegają złamaniom pod wpływem nawet niewielkich urazów. Mniej drastyczną postacią zaniku kostnego jest osteopenia (mało kości). Nazwa ta oznacza zmniejszenie masy kostnej stopniu niezagrażającym złamaniami. Osteopenia jest stanem poprzedzającym osteoporozę.

  więcej »

  Kości pozwalają utrzymać odpowiednią postawę, są podstawowym elementem każdego stawu i na nich znajdują się miejsca przyczepu mięśni, stanowią ochronę dla organów wewnętrznych, są magazynem soli mineralnych.
 • Osteoporoza. Jakie stanowi zagrożenie?

  17-10-2012

  Osteoporoza jest przyczyną nadmiernej łamliwości kości. Oznacza to występowanie złamań nawet przy małych, pozornie niegroźnych urazach, które u osób zdrowych nie prowadzą do jakichkolwiek konsekwencji.

  więcej »

  Przy osteoporozie zwykły upadek na równej drodze z podparciem się ręką, powoduje złamanie nadgarstka.
 • Jak osteoporoza zmienia - lub powinna zmienić - codzienne życie chorego?

  17-10-2012

  Osteoporoza niepowikłana złamaniami może w każdej chwili być przyczyną złamań kości. Osoby, u których postawiono taką diagnozę, powinny zmienić nie tylko tryb życia, ale nawet sposób poruszania się.

  więcej »

  Osoby, u których zdiagnozowano osteoporozę nie powinny m.in. dźwigać.
 • Czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy

  16-10-2012

  Co w naszym trybie życia, ogólnym stanie zdrowia i w środowisku, w którym żyjemy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy lub przyspiesza zachorowanie? Tylko znajomość czynników zwiększających zagrożenie osteoporozą pozwala zastosować odpowiednią profilaktykę, a także leczyć chorobę.

  więcej »

  Lista czynników ryzyka wystąpienia u nas osteoporozy, na które mamy wpływ, jest zdecydowanie dłuższa od listy czynników, na które nie mamy wpływu!
<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" />123
webstar 2012