www.superstarsi.pl

Rak jelita grubego. Profilaktyka

Zalecana kolonoskopia co 10 lat i zdrowy styl życia

Rak jelita grubego niestety wciąż pozostaje chorobą wstydliwą, o której mówi się publicznie niezwykle rzadko. To źle, zwłaszcza że rak rozwija się w ukryciu, niejednokrotnie nawet w dość zaawansowanym stadium nie daje jednoznacznych niepokojących sygnałów.

Prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego zapewnia dieta bogata w błonnik, picie dużej ilości wody i aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości.    Prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego zapewnia dieta bogata w błonnik, picie dużej ilości wody i aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości.

Najważniejszym elementem profilaktyki raka jelita grubego są regularne badania lekarskie oraz badania przesiewowe oparte na kolonoskopii. W Polsce od ponad 10 lat działa Program Badań Przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego, finansowany bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do badania mogą zgłaszać się wszyscy bezobjawowi pacjenci, którzy nie mieli w ostatnich 10 latach badania kolonoskopowego.  Nie jest wymagane również posiadanie ubezpieczenia, wystarczy podać nr PESEL.

Równie ważna jest zdrowa dieta i zdrowy tryb życia, umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dieta bogata w błonnik, warzywa i owoce, picie dużej ilości wody mineralnej (ułatwia trawienie, zapobiega zaparciom, usuwa z organizmu toksyny) i aktywność fizyczna stanowią ważny element ochronny przeciw zaparciom.

Dieta wysokotłuszczowa i małoresztkowa (oparta na białku zwierzęcym) niewątpliwie sprzyja dysfunkcjom jelita, a także może sprzyjać rozwojowi nowotworu.