Aktywność fizyczna zapobiega osteoporozie i ją leczy
Czego nie wolno robić, na co uważać
Wysiłek fizyczny sprzyjający kościom, to taki, który powoduje nacisk na kości. Najlepsze jest zatem chodzenie lub bieganie oraz niektóre, opisane powyżej, ćwiczenia gimnastyczne. Wbrew ogólnej opinii pływanie nie ma żadnego wpływu na stan kości. Ale ponieważ jest dobre dla mięśni i stawów, jest zalecane, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności na basenach, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się na mokrych kafelkach.
Ćwiczenia gimnastyczne mogą wpływać korzystnie na kości i mięśnie, a także usprawniać stawy i zmniejszać dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Osoby z osteoporozą, które zdecydowały się na uprawianie gimnastyki, powinny przestrzegać zasad chroniących przed upadkami i urazami:
- Nie wykonywać ćwiczeń, w których łatwo o utratę równowagi (np. stanie na jednej nodze).
- Ćwiczyć głównie w pozycji leżącej lub siedzącej.
- Ćwiczenia w pozycji stojącej powinny być wykonywane przy asekuracji innej osoby, albo np. przy ścianie, o którą można się oprzeć w razie zachwiania.
Należy unikać skłonów i skrętów tułowia, ze względu na zagrożenie zgnieceniem kręgów. Podobnie, nie należy wykonywać mostka, kołyski, tzw. kociego grzbietu. W czasie ćwiczeń w pozycji siedzącej plecy powinny być stale wyprostowane, a w pozycji leżącej - cały czas przylegać do podłoża, (czyli nie należy odrywać pleców od materaca, na którym ćwiczymy).
Jeśli osteoporozą dotknięty jest twój kręgosłup, unikaj ćwiczeń i wszelkich czynności wymagających zgięcia w pasie i pochylenia się do przodu.
Zakres i czas ćwiczeń zależy od stanu zdrowia, stopnia zaniku kostnego, a więc zagrożenia złamaniami. Dlatego najlepiej jest uzyskać od swojego lekarza schemat ćwiczeń, które są zalecane w osteoporozie i indywidualne instrukcje, co do czasu i intensywności ćwiczeń.