Układ krążenia

 • Tętniak aorty brzusznej. Objawy i leczenie

  27-04-2017

  Tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. Rozwija się bezobjawowo, więc trudno go wykryć. Gdy pęka, pacjent często umiera zanim zdąży dotrzeć do szpitala. Narażeni są palacze oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i chorobą wieńcową.

  więcej »

  Ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej zwiększa m.in. miażdżyca tętnic oraz nadciśnienie tętnicze. Czynnikiem ryzyka jest też palenie papierosów
 • Polacy jedzą coraz więcej zdrowych, roślinnych tłuszczów. I żyją dłużej

  23-10-2015

  Polacy jedzą coraz więcej zdrowych tłuszczów i zdaniem ekspertów jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpłynął na wydłużenie długości życia - wynika z badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia.

  więcej »

  Oliwa z oliwek to tradycyjny składnik zdrowej diety
 • Żylaki nóg. Przyczyny, objawy, leczenie

  08-02-2015

  Żylaki ma niemal co druga kobieta i prawie 40 proc. mężczyzn w Polsce. Nie jest to przypadłość typowo kobieca, choć hormony – konkretnie estrogen – mogą wpływać na jej przebieg. Problem z żylakami nasila się u kobiet m.in. w czasie ciąży i menopauzy, a więc podczas „burz hormonalnych”.

  więcej »

  Żylaki, to nie jest przypadłość typowo kobieca. Ma je niemal 40 proc. mężczyzn w Polsce.
 • Udar mózgu. Objawy, leczenie, rehabilitacja

  05-02-2015

  Polacy mało wiedzą o udarze mózgu, w związku z czym zbyt późno wzywają pomoc do chorych, u których występują pierwsze objawy. Zbyt późne rozpoczęcie leczenia przyczynia się do niepełnosprawności pacjentów, choć w wielu przypadkach można temu zapobiec – podkreślają specjaliści.

  więcej »

  Przy udarze niedokrwiennym, terapia trombolityczna ratuje życie i ogranicza negatywne skutki choroby. Leczenie można jednak zastosować do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, a najlepiej przed upływem 90 minut.
 • Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie

  04-02-2015

  O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. 

  więcej »

  Zmiana diety, a przede wszystkim wyeliminowanie soli, to jedna z pierwszych recept przy nadciśnieniu samoistnym.
 • Zaburzenia lipidowe. Leczenie i profilaktyka

  04-02-2015

  Nie da się wyleczyć zaburzeń lipidowych bez właściwej diety i stałej dawki ruchu. A skoro zdrowy styl życia jest warunkiem pomyślnej terapii, może lepiej zdecydować się na niego zanim zaczniemy chorować?

  więcej »

  Do produktów zalecanych w diecie antycholesterolowej należą chude ryby i warzywa
 • Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu?

  26-01-2015

  Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zmniejszymy, jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia. Systematyczna aktywność fizyczna i właściwa dieta, ograniczenie i eliminacja używek to recepta, która może pomóc w przeciwdziałaniu nadciśnieniu i jego powikłań.

  więcej »

  Najlepiej, żeby codzienna dieta bazowała na warzywach, owocach i rybach.
 • Dieta w profilaktyce chorób układu krążenia

  24-01-2015

  To, co jemy może pomagać lub szkodzić sercu oraz naczyniom krwionośnym. Dla układu krążenia najbardziej korzystna jest dieta śródziemnomorska: oliwa z oliwek, warzywa, ryby morskie, owoce – w tych produktach można odnaleźć wszystkie niezbędne dla zdrowia minerały i witaminy, a także białko i nienasycone kwasy omega-3.

  więcej »

  Oliwa z oliwek, warzywa, ryby (zwłaszcza morskie), owoce sprzyjają naszemu układowi krążenia.
 • Nadciśnienie tętnicze. Co to jest? Czym grozi? Grupy ryzyka

  04-01-2015

  Ponad połowa Polaków po 45. roku życia boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. To prawdziwa epidemia – uważają lekarze. Niewykryte nadciśnienie, które trwa latami, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet – grozi przedwczesną śmiercią.

  więcej »

  Palenie papierosów i picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.
 • Co robić, żeby zwiększyć produkcję dobrego cholesterolu?

  04-01-2015

  Produkcja substancji endogennych, do których należy również cholesterol, jest uzależniona od predyspozycji genetycznych. Jeśli człowiek rodzi się ze skłonnością do zaburzeń, produkowanie cholesterolu frakcji HDL będzie trudniejsze, zaś łatwiej będzie produkował zły cholesterol. Duży wpływ mają jednak również czynniki środowiskowe, czyli – nasz tryb życia. A na to, w przeciwieństwie do genów, mamy wpływ.

  więcej »

  Prof. zw. dr hab. n. med. Józef Drzewoski
<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" />12
webstar 2012