Filmy dla SuperStarszych

 • „Nasza klątwa” i „Joanna”. Bez Oskara, ale do zobaczenia. Koniecznie!

  23-02-2015

  "Ida" Pawła Pawlikowskiego z Oskarem - najlepszy film nieanglojęzyczny ubiegłego roku! Żaden z nominowanych do Oskara dokumentów krótkometrażowych z Polski nie dostał statuetki, ale sam fakt nominacji był już zupełnie kosmiczną historią. Każdy z tych obrazów jest przejmujący. I obydwa mierzą się z tematem choroby – nieuleczalnej, ciężkiej. Takiej, która przewraca świat do góry nogami.

  więcej »

  Kadr z filmu "Nasza klątwa"
 • “Kurczak ze śliwkami”, reż. Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud, Francja/Niemcy /Belgia

  02-01-2013

  Akcja toczy się w Teheranie w latach 50-tych XX wieku. Głównym bohaterem opowieści i zarazem marzycielem jest Nasser Ali, wirtuoz tary. Zakochany z wzajemnością w pięknej Irane – nie może liczyć na wspólną przyszłość, bo nie akceptuje go ojciec dziewczyny. Drogi zakochanych się rozchodzą. Każde zakłada swoją rodzinę. Ale Nasser nie przestaje myśleć o ukochanej.

  więcej »

 • „Niebo w gębie”, reż. Christian Vincent

  18-12-2012

  Historia Hortense Laborie, szefowej prywatnej kuchni prezydenta Francji François Mitteranda. Jedynej kobiety, która kiedykolwiek gotowała w Pałacu Elizejskim.

  więcej »

 • „Fuck For Forest”, reż. Michał Marczak, dokument

  23-11-2012

  Film budzi kontrowersje, czasem nawet niesmak, rodzi pytania, po co kręcić dokument o garstce ludzi prowadzących kontrowersyjną działalność. Ale jak zauważył Mariusz Szczygieł zasiadający w jury tegorocznego, 28-go Warszawskiego Festiwalu Filmowego, na którym film zwyciężył w kategorii "film dokumentalny, to obraz "świeży, zaskakujący i nieoczywisty w stosunku do innych filmów". Wyróżnia się też tym, że nie ma w nim „gadających głów”, co staje się typowe dla filmów dokumentalnych.

  więcej »

 • „Mój rower”, reż. Piotr Trzaskalski

  08-11-2012

  Scenariusz filmu (napisany przez Wojciecha Lepianko i Piotra Trzaskalskiego) dostał nagrodę dla najlepszego scenariusza na 37. Gdynia Film Festiwal. Jest to historia budująca, przywracająca poczucie ładu świata, a to dziś rzadkie i dlatego szczególnie cenne. Jej głównymi bohaterami są mężczyźni, przedstawiciele trzech pokoleń jednej rodziny. Dziadek (Michał Urbaniak), ojciec (Artur Żmijewski) i syn (Krzysztof Chodorowski) na początku opowieści są od siebie bardzo daleko. Ojciec jest świetnie prosperującym, uznanym muzykiem, syn mieszka i uczy się w Wielkiej Brytanii. Przyjeżdżają do dziadka, bo trfaił do szpitala a babcia (Anna Nehrebecka) zostawiła go… Na chwilę czy na zawsze? By się tego dowiedzieć, panowie wyruszają w podróż. Nauczyć się ze sobą rozmawiać, mówić o uczuciach – to wyzwanie, któremu niełatwo podołać. W filmie całkiem jak w życiu – wzniosłość miesza się z prozą codzienności, a śmiech ze łzami.

  więcej »

 • „Miłość” reż. Michael Haneke

  31-10-2012

  - Kiedy osiąga się pewien wiek, to automatycznie trzeba skonfrontować się z cierpieniem osób, które kochasz: rodziców, dziadków. Wydaje mi się, że zadaniem sztuki jest skonfrontować nas z rzeczami, które w przemyśle rozrywkowym zamiata się pod dywan - powiedział w jednym z wywiadów o swoim filmie autor scenariusza i reżyser Michael Haneke.  I to mu się bez wątpienia udało, w czym znacząco pomogli też aktorzy mistrzowsko wywiązujący się ze swoich zadań

  więcej »

 • „Samsara” reż. Ron Fricke

  23-10-2012

  W póltoragodzinnym dokumencie nie pada ani jedno słowo. Są za to obrazy, pokazujące piękno natury i dzieł minionych pokoleń. A wszystko w zderzeniu z aktualną, konsumpcyjną postawą globalnej społeczności. Obraz powstawał ponad pięć lat w 25 krajach na pięciu kontynentach.

  więcej »

 • "Marina Abramović: artystka obecna" reż. Matthew Akers

  16-10-2012

  Od 40 lat lat szokuje i zadziwia, poddając swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. Nie pozostawia widzów obojętnymi. I to także pokazuje film osnuty wokół retrospektywnej wystawy Abramović, która odbyła się przed dwoma laty w nowojorskiej MoMA. Artystka niemal bez ruchu przesiedziała na krześle ponad trzy miesiące, a naprzeciwko niej co chwila zasiadał inny człowiek...

  więcej »

 • "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel

  28-09-2012

  Opowieść o małżeństwie, w którym wygasła namiętność i zapodziała się gdzieś miłość. Ale to ciepła i mądra historia. Jej atutem są także główni wykonawcy: Meryl Streep i Tommy Lee Jones.

  więcej »

  Meryl Streep i Tommy Lee Jones
 • Puzzle (Rompecabezas) Dramat, Argentyna, Francja 2009

  04-04-2012

  Film jest o tym, ze nigdy nie jest za późno na poznanie siebie, swoich potrzeb. I przede wszystkim o tym, że trzeba mieć jakąś pasję, sekret - niezależnie od płci i wieku.

  więcej »

  Maria Onetto jako Maria Del Carmen i Gabriel Goity jako Juan
<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" />12
webstar 2012