Psychologia

 • Późne macierzyństwo. Ciąża po 45 roku życia

  29-09-2015

  Z Edytą Bonk, psychologiem, rozmawiamy o psychologicznych uwarunkowaniach późnego macierzyństwa.

  więcej »

  Pięćdziesięciolatka mamą?
 • Syndrom pustego gniazda. Jak się nie bać samodzielności dzieci

  13-08-2015

  O tym, co czują rodzice, gdy dzieci wyfruwają z gniazda, rozmawiamy z prof. Katarzyną Popiołek, dziekanem Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Katowicach.

  więcej »

  Nie wolno oskarżać dzieci o to, że zostaliśmy sami. To nie ich wina, że nie potrafimy żyć na własną rękę, że nie akceptujemy siebie w nowej roli - przypomina psycholog.
 • Depresja. Ryzyko zachorowania

  26-01-2015

  Znalazłeś się w trudnej twoim zdaniem sytuacji życiowej? Ktoś w Twojej rodzinie chorował na depresję? Zażywasz leki nasenne? Masz jakieś przewlekłe choroby?  Jesteś w okresie zaburzeń hormonalnych? Uwaga: należysz do grupy ryzyka zachorowania na depresję. Aby zapobiegać lub w porę rozpoznać u siebie lub bliskich depresję, musisz poznać jej mechanizmy

  więcej »

  Przewlekłe obniżenie nastroju z konkretnego powodu też może nas do depresji doprowadzić. W porę wizyta u specjalisty, może nas przed chorobą uchronić!
 • Postanowienia noworoczne. Jakie podejmować? Jak w nich wytrwać?

  07-01-2015

  O magii postanowień noworocznych, o tym czy warto je podejmować i jak mądrze to robić, z dr Magdaleną Nowicką, psycholog różnic indywidualnych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej rozmawia Agnieszka Usiarczyk.

  więcej »

  Zmiana stylu życia, odchudzanie, regularna aktywność ruchowa - to najczęstsze postanowienia noworoczne
 • Terapia nowotworów klatki piersiowej. Badania naukowe

  11-09-2012

  Stan cywilny osoby chorej na raka płuca może mieć wpływ na długość jej przeżycia po terapii, przy czym pacjenci mający współmałżonka mają szansę żyć dłużej niż samotni - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Maryland w Baltimore.

  więcej »

  Po trzech latach terapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w III stadium zaawansowania, przy życiu pozostawał co trzeci pacjent mający współmałżonka i tylko co dziesiąty samotny.
 • Kalendarz rocznic

  18-06-2012

  Królowa Anglii, Elżbieta II to ma szczęście! Dwa razy obchodziła diamentową rocznicę. Ale nie trzeba być królową, by świętować jubileusze!

  więcej »

  Obchodzenie rocznic jest ważne. To okazja do powrotu do pierwotnych uczuć, które połączyły parę, podsumowania wspólnych dokonań.
 • Dorosłe dzieci a nowe związki rodziców

  22-05-2012

  Dlaczego dorosłe dzieci są często przeciwne albo podchodzą nieufnie do nowych związków swoich rodziców? Jak to przełamać?

  więcej »

  Rodzice mają prawo do zrekonstruowania swego życia, tak jak chcą.
 • Naturalne antydepresanty

  13-04-2012

  Jak zapobiegać depresji, czyli zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia? Zmiana stylu życia i diety to dobry krok w tym kierunku. Badania naukowe potwierdziły, że najskuteczniejsze naturalne antydepresanty to słońce, czekolada i nienasycone kwasy tłuszczowe.

  więcej »

  Dzięki promieniom UVA prawie sześciokrotnie wzrasta poziom enkefalin w skórze, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia i zadowolenia z siebie.
 • Stres w pracy. Jak zmniejszyć jego skutki

  25-01-2012

  Przeciążenie obowiązkami, ale również ich niedobór, zła atmosfera między współpracownikami, a zwłaszcza między szefem i pracownikami, zarobki nieadekwatne do nakładu pracy – to najczęstsze powody, dla których Polak czuje się w pracy sfrustrowany, zestresowany i nie lubi swojej pracy.

  więcej »

  Należy się koncentrować na jednym zadaniu i wykonać je do końca.
 • Jak być dobrym dziadkiem i dobrą babcią

  04-01-2012

  Gdy nasze dzieci powierzają nam swoje dzieci lub po prostu, gdy odwiedzamy ich dom, powinniśmy uszanować zasady w nim panujące. Jeśli ich nie znamy, to trzeba spytać, jak postępować z wnukami. Jeśli natomiast nasze dzieci popełniają rażące błędy, np. zagrażające zdrowiu naszych wnuków, powinniśmy o tym spokojnie rozmawiać, nie raniąc uczuć rodziców, no i nie przy wnukach.

  więcej »

  Rozmowa, czułości, wspólna zabawa czy po prostu bycie ze sobą, to ogromne wartości, które dziadkowie mają do zaoferowania wnukom.
<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" />12
webstar 2012