Naturalne antydepresanty
Żeby chciało się żyć i działać, a świat zachował kolory
Jak zapobiegać depresji, czyli zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia? Zmiana stylu życia i diety to dobry krok w tym kierunku. Badania naukowe potwierdziły, że najskuteczniejsze naturalne antydepresanty to słońce, czekolada i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Depresja to poważna choroba, która często towarzyszy stresującym sytuacjom: utracie pracy lub przewlekłym problemom zawodowym, chorobie i śmierci bliskiej osoby, rozwodowi, a także innym, z pozoru mniej znaczącym. Objawia się najczęściej przygnębieniem, brakiem poczucia własnej wartości, bezsennością, utratą apetytu oraz słabą koncentracją. Depresja, w przeciwieństwie do przygnębienia, wymaga interwencji psychiatry. Prosta porada typu „weź się w garść” może tylko zaszkodzić choremu, bo jedną z cech tej choroby jest to, że cierpiący na depresję nie może samodzielnie się z nią uporać.
Według danych WHO depresja znajduje się w czołówce najpoważniejszych zaburzeń zdrowotnych na świecie. W 2000 roku zajmowała czwarte miejsce, zaś w 2020 roku może zająć nawet drugie. Na depresję cierpi ponad 120 mln osób na świecie, natomiast do skutecznego jej leczenia ma dostęp mniej niż co czwarty chory.
Słońce a enkefaliny
Czterotygodniowy pobyt na słonecznym wybrzeżu znacząco podnosi poziom enkefalin w skórze. Enkefaliny zaś znoszą uczucie bólu i przyczyniają się do lepszego samopoczucia i zadowolenia z siebie. Aby przekonać się, czy obserwowany efekt jest skutkiem ekspozycji na promienie słoneczne, ochotników w trakcie badań naukowych wystawiono na działanie promieniowania UVA i UVB. Dzięki promieniom UVA prawie sześciokrotnie wzrósł poziom enkefalin w skórze, natomiast promienie UVB nie przyniosły podobnych rezultatów. Dobroczynny efekt działania słońca obejmuje również krew. Przenoszone z krwią opioidy mogą oddziaływać na odpowiednie receptory w innych częściach ciała. Kąpiele słoneczne prowadzą również do wzrostu poziomu witaminy D w organizmie, poprawiają też działanie systemu immunologicznego.
Czekolada a dopaminy, serotoniny i endorfiny
Antydepresyjne właściwości czekolady znane są już od dawna. Zawiera ona różne związki, które podnoszą poziom dopaminy, serotoniny, a także endorfin. Dopamina odpowiada za subiektywne odczuwanie przyjemności, serotonina ma wpływ m.in. na potrzeby seksualne, zachowania impulsywne oraz apetyt. Gdy w organizmie jest jej za mało, jesteśmy narażeni na bezsenność. Endorfiny natomiast znoszą uczucie bólu, zmęczenia i drętwienia. Są ważne do tego by się zakochać oraz przeżywać stany euforyczne.
Czekolada zawiera też wiele aktywnych biologicznie grup związków, z których część wpływa na psychikę. Należą do nich m.in.: anandamid, metyloksantyny i aminy biogenne. Anandamid działa relaksująco i poprawia samopoczucie. Metyloksantyny (kofeina, teobromina) stymulują i pozytywnie wpływają na nastrój. Jedną z amin biogennych jest fenyloetyloamina, która stymuluje system nerwowy i wpływa na wydzielanie dopaminy – po zjedzeniu czekolady pojawia się uczucie radości, szczęścia a nawet euforii. Polifenole czekolady działają jak antyoksydanty: chronią neurony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: zdrowie, zdrowe odżywianie, zasady żywienia, styl życia, sport i rekreacja, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, profilaktyka, kwasy omega3, dieta ludzi dojrzałych , dietaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Czy można profilaktycznie używać preparatów nawilżających do oczu?
- Czy zespół suchego oka jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych? Czy osoba starsza może nosić szkła kontaktowe?
- Oryginalne dania na sylwestrowy wieczór (i na inne wieczory również)
- Konkurs fotograficzny "Piłka jest okrągła"
- Pacjenci skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
- Typowe objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego
- Jak długo można prowadzić jednoosobową firmę, nie mając przychodów?
- Menopauza. Leczenie farmakologiczne
- Fotoodmładzanie
- Minorka. Druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów