Ocena:
(głosy: 10)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

11-01-2015

Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka

Cyrtopodium Andersonii ma 150 lat!

O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty, rozmawiamy z Grażyną Miszczyk, specjalistką hodowli storczyków.

Aby po odpoczynku zainicjować storczyk do ponownego kwitnienia trzeba go przenieść na okno, gdzie jest więcej światła.  Aby po odpoczynku zainicjować storczyk do ponownego kwitnienia trzeba go przenieść na okno, gdzie jest więcej światła.

Ewa Kozakiewicz: Czy zdrowy storczyk może co sezon kwitnąć?

Grażyna Miszczyk, specjalistka hodowli storczyków: Oczywiście, że tak. Nasz, tzn. w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie 150-letni storczyk Cyrtopodium Andersonii* kwitł co roku, miał parę sezonów przerwy, ale to „staruszek”.

Nikt nie zbadał żywotności storczyków, choć uważane są za długowieczne rośliny. Jeśli będziemy  się z nimi dobrze obchodzić, to storczyki w naszym domu mogą żyć kilka, a nawet kilkanaście lat. I kwitnąć.

Co zrobić, jeśli storczyk przekwitnie? Jak sprawić, by zakwitł ponownie?

Z naszego doświadczenia wynika, że najkorzystniejszym zabiegiem dla rośliny jest odcinanie pędów, na których przekwitły już kwiatki, cięcie robi się nisko, mniej więcej na poziomie wystającego z podłoża najniższego zielonego listka kwiatka (jak najniżej ponad listek).

Storczyk musi odpocząć – na półtora do dwóch miesięcy ograniczamy częściowo podlewanie, tzn. jeśli dotąd storczyk był podlewany raz w tygodniu, to w czasie spoczynku – podlewamy go jeden raz na dziesięć dni. Oczywiście to zależy gdzie roślina stoi – bo, jeśli na półce nad kaloryferem, to wymaga większej ilości wody. 

Po sezonie kwitnienia trzeba sprawdzić podłoże – czy kora nie  jest przesiąknięta lub rozkładająca się - jeśli tak, to trzeba kwiatek przesadzić. Bardzo istotne jest by przy przesadzaniu storczyka zwrócić uwagę na drenaż – powinien być na spodzie doniczki. Jeżeli nie  mamy rozdrobnionego kuleczkowego styropianu, to warto na dno dać skorupki ceramiczne, no i podłoże gotowe, specjalne dla storczyków epifitycznych, które kupimy w sklepie ogrodniczym. Najdelikatniejsze, najmłodsze korzenie bardzo delikatne i kruche muszą wystawać ponad doniczkę.

Jednak kiedy kory jest dużo i jest sucha,  to kwiatek nie musi być przesadzany, przy czym warto dodać, że storczyki nie muszą być przesadzane co roku, tylko wtedy kiedy naprawdę tego potrzebują. A potrzebują, kiedy podłoże jest rozłożone, gnijące i mokre. Wtedy  nie wolno czekać na dogodną porę, ale działać od razu, trzeba je też przesadzić, kiedy roślina jest przerośnięta, co wyraża się nadmiernym wychodzeniem korzeni poza doniczkę.

Aby po odpoczynku zainicjować storczyk do ponownego kwitnienia trzeba go przenieść w inne miejsce, na tzw. inną „wystawę”, bardziej widną – do jaśniejszego miejsca, na okno, gdzie jest więcej światła. To sprawi, że roślina wypuści pąka. Po przeniesieniu kwiatu, zaczynamy go podlewać normalnie, czyli raz w tygodniu. Latem, przestawiony kwiat musimy chronić przed nadmierną ilością słońca, aby nie poparzyć rośliny.

 

Czy może się zdarzyć, że mimo zabiegów o których mówiłyśmy – storczyk nie wyda jednak ponownie kwiatów?  

Po jednym sezonie nie można  się zrażać. Jeśli roślina nie wydała kwiatków może wypuści pąki w następnym sezonie wegetacyjnym.

Trzeba mieć cierpliwość i znów przenieść storczyk na parapet innego okna, bo to dla kwiatka moment, kiedy mobilizuje się do wypuszczenia pąków. Można też obniżyć temperaturę – ale wtedy trzeba by zakręcić kaloryfer w pomieszczeniu, gdzie stoi kwiatek. W bloku to kłopotliwe, natomiast jeśli ma się dom, to można jedno pomieszczenie nie ogrzewać.

 

____________________
 

* Cyrtopodium Andersonii - ma subtelny żółty kolor, a zapach piękny miodowy. Jest najstarszym „żyjącym” storczykiem w Polsce, pochodzącym ze słynnej dziewiętnastowiecznej kolekcji podróżnika Józefa Warszewicza. Roślina liczy sobie 150 lat! Po paru latach przerwy zakwitnie w lutym 2012 r., widać już nabrzmiałe pąki. Na to kwitnienie bardzo czekają w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie.
       

**Grażyna Miszczyk – Kierownik Szklarni ze Storczykami krakowskiego  Ogrodu Botanicznego UJ. Jest ogrodniczką z 37-letnim doświadczeniem, opiekuje się narodową kolekcją storczyków, jedyną taką w Polsce – liczącą ponad 800 gatunków roślin.

 

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Gwiazda.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012