Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
Cyrtopodium Andersonii ma 150 lat!
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty, rozmawiamy z Grażyną Miszczyk, specjalistką hodowli storczyków.
Ewa Kozakiewicz: Czy zdrowy storczyk może co sezon kwitnąć?
Grażyna Miszczyk, specjalistka hodowli storczyków: Oczywiście, że tak. Nasz, tzn. w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie 150-letni storczyk Cyrtopodium Andersonii* kwitł co roku, miał parę sezonów przerwy, ale to „staruszek”.
Nikt nie zbadał żywotności storczyków, choć uważane są za długowieczne rośliny. Jeśli będziemy się z nimi dobrze obchodzić, to storczyki w naszym domu mogą żyć kilka, a nawet kilkanaście lat. I kwitnąć.
Co zrobić, jeśli storczyk przekwitnie? Jak sprawić, by zakwitł ponownie?
Z naszego doświadczenia wynika, że najkorzystniejszym zabiegiem dla rośliny jest odcinanie pędów, na których przekwitły już kwiatki, cięcie robi się nisko, mniej więcej na poziomie wystającego z podłoża najniższego zielonego listka kwiatka (jak najniżej ponad listek).
Storczyk musi odpocząć – na półtora do dwóch miesięcy ograniczamy częściowo podlewanie, tzn. jeśli dotąd storczyk był podlewany raz w tygodniu, to w czasie spoczynku – podlewamy go jeden raz na dziesięć dni. Oczywiście to zależy gdzie roślina stoi – bo, jeśli na półce nad kaloryferem, to wymaga większej ilości wody.
Po sezonie kwitnienia trzeba sprawdzić podłoże – czy kora nie jest przesiąknięta lub rozkładająca się - jeśli tak, to trzeba kwiatek przesadzić. Bardzo istotne jest by przy przesadzaniu storczyka zwrócić uwagę na drenaż – powinien być na spodzie doniczki. Jeżeli nie mamy rozdrobnionego kuleczkowego styropianu, to warto na dno dać skorupki ceramiczne, no i podłoże gotowe, specjalne dla storczyków epifitycznych, które kupimy w sklepie ogrodniczym. Najdelikatniejsze, najmłodsze korzenie bardzo delikatne i kruche muszą wystawać ponad doniczkę.
Jednak kiedy kory jest dużo i jest sucha, to kwiatek nie musi być przesadzany, przy czym warto dodać, że storczyki nie muszą być przesadzane co roku, tylko wtedy kiedy naprawdę tego potrzebują. A potrzebują, kiedy podłoże jest rozłożone, gnijące i mokre. Wtedy nie wolno czekać na dogodną porę, ale działać od razu, trzeba je też przesadzić, kiedy roślina jest przerośnięta, co wyraża się nadmiernym wychodzeniem korzeni poza doniczkę.
Aby po odpoczynku zainicjować storczyk do ponownego kwitnienia trzeba go przenieść w inne miejsce, na tzw. inną „wystawę”, bardziej widną – do jaśniejszego miejsca, na okno, gdzie jest więcej światła. To sprawi, że roślina wypuści pąka. Po przeniesieniu kwiatu, zaczynamy go podlewać normalnie, czyli raz w tygodniu. Latem, przestawiony kwiat musimy chronić przed nadmierną ilością słońca, aby nie poparzyć rośliny.
Czy może się zdarzyć, że mimo zabiegów o których mówiłyśmy – storczyk nie wyda jednak ponownie kwiatów?
Po jednym sezonie nie można się zrażać. Jeśli roślina nie wydała kwiatków może wypuści pąki w następnym sezonie wegetacyjnym.
Trzeba mieć cierpliwość i znów przenieść storczyk na parapet innego okna, bo to dla kwiatka moment, kiedy mobilizuje się do wypuszczenia pąków. Można też obniżyć temperaturę – ale wtedy trzeba by zakręcić kaloryfer w pomieszczeniu, gdzie stoi kwiatek. W bloku to kłopotliwe, natomiast jeśli ma się dom, to można jedno pomieszczenie nie ogrzewać.
____________________
* Cyrtopodium Andersonii - ma subtelny żółty kolor, a zapach piękny miodowy. Jest najstarszym „żyjącym” storczykiem w Polsce, pochodzącym ze słynnej dziewiętnastowiecznej kolekcji podróżnika Józefa Warszewicza. Roślina liczy sobie 150 lat! Po paru latach przerwy zakwitnie w lutym 2012 r., widać już nabrzmiałe pąki. Na to kwitnienie bardzo czekają w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie.
**Grażyna Miszczyk – Kierownik Szklarni ze Storczykami krakowskiego Ogrodu Botanicznego UJ. Jest ogrodniczką z 37-letnim doświadczeniem, opiekuje się narodową kolekcją storczyków, jedyną taką w Polsce – liczącą ponad 800 gatunków roślin.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: 60+, hobby, jak zadbać o związek, Jak zmniejszyć stres, kwiaty doniczkowe, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Na skok spadochronowy nigdy nie jest za późno!
- Majorka. Największa wyspa archipelagu hiszpańskich Balearów
- Czy preparaty łagodzące objawy klimakterium, dostępne bez recepty, są skuteczne?
- Rozmowa z Anną Męczyńską, wokalistką, stylistką, kostiumografką
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Olejki, oleje i oliwki. Na twarz, włosy, całe ciało i do wypicia
- Renta rodzinna po żonie lub mężu
- Chłoniak Hodgkina. Objawy, rokowania, leczenie