Ocena:
(głosy: 7)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

11-01-2012

Kwiaty w domu. Storczyk, czyli orchidea

Luksus, który trafił pod strzechy

O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce długo cieszyły nasze oczy, a najlepiej zakwitły ponownie, rozmawiamy z Grażyną Miszczyk, specjalistką hodowli storczyków, organizatorką narodowej hodowli storczyków w Polsce, ogrodniczką z 37. letnim doświadczeniem.

Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) - gatunek doskonały na początek przygody ze storczykiem  Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) - gatunek doskonały na początek przygody ze storczykiem

Ewa Kozakiewicz: Jak pielęgnować storczyki, by po przyniesieniu do domu długo były piękne?

Grażyna Miszczyk, specjalistka hodowli storczyków: Pielęgnowanie storczyka wymaga cierpliwości i serca. To niełatwa sprawa. Ponowne kwitnienie kwiatów w warunkach domowych nie zależy tylko od zabiegów pielęgnacyjnych i spełnienia odpowiednich warunków ich bytowania, ale od tego jaki egzemplarz rośliny dostaliśmy lub sami sobie wybraliśmy w sklepie czy hipermarkecie.


Kiedy kupujemy storczyk, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Roślina powinna wyglądać zdrowo, nie może mieć żadnych plam na liściach, warto przyjrzeć się korzeniom – mają być jasne, nie gnijące. Ważny jest stan podłoża w doniczce,  to przeważnie kora drzew sosnowych, która nie może być rozłożona, nie może mieć żadnych grzybów i przebarwień, na ogląd powinna być sucha i brązowa. Jeśli kora jest przelana wodą – to źle rokuje, ponieważ zalana kora może świadczyć o tym, że korzenie znajdujące się w doniczce mogą już gnić.

Korzenie storczyków są delikatne i przy zalewaniu wodą obumierają, chorują  na bakteriozę. Liście i pędy kupowanego storczyka powinny być ciemnozielone, ładne, równe i niezdeformowane. Zdeformowany liść storczyka świadczyć może o chorobie wirusowej rośliny. Taka roślina w domu już długo nie przetrwa. Kwiatostan musi być w dobrym stanie (najlepiej kupić kwiat kwitnący). Każdy kwiat storczyka ma sześć płatków, przy czym jeden z nich zwany warżką jest najokazalszy, wyróżniający się kształtem i kolorem, to on wabi owady do zapylenia. Wszystkie płatki storczyka powinny być równomiernie rozłożone na łodydze, a jeśli są pokrzywione – wskazuje to na chorobę wirusową rośliny.

Które gatunki storczyków są najłatwiejsze do pielęgnacji w warunkach domowych?  

Na początek przygody ze storczykiem polecam gatunki: Phalaenopsis, Dendrobium, Cambria, Cymbidium, Wulstekeara, czasem można kupić Paphopedinum, ale to jest storczyk wymagający, podobnie jak Cattleya.

Na pewno najłatwiejszym do uprawy i pielęgnacji w domu jest Phalaenopsis, o różnych kolorach i odcieniach kwiatów: różu, fioletu, bordo i bieli. Płatki  mogą być nakrapiane i w paseczki. To epifit, czyli roślina  nie potrzebująca podłoża, może rosnąć na korze sosnowej, którą możemy uzupełnić  resztkami orzeszków, styropianem (kuleczkami) czy węglem drzewnym, używanym do grilla (sproszkowany węgiel drzewny może być użyty do odkażania ran storczyka – zwykle po obcięciu chorych korzeni, które usuwamy).

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005, Luna.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012