Ocena:
(głosy: 7)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

11-01-2012

Kwiaty w domu. Storczyk, czyli orchidea

Luksus, który trafił pod strzechy

O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce długo cieszyły nasze oczy, a najlepiej zakwitły ponownie, rozmawiamy z Grażyną Miszczyk, specjalistką hodowli storczyków, organizatorką narodowej hodowli storczyków w Polsce, ogrodniczką z 37. letnim doświadczeniem.

Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) - gatunek doskonały na początek przygody ze storczykiem  Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) - gatunek doskonały na początek przygody ze storczykiem



Jakie warunki muszą być spełnione w domu, aby storczyk przetrwał w mieszkaniu i  jak najdłużej kwitnął?

Jeśli w mieszkaniu  mamy bardzo zimno, np. do plus dziesięciu  stopni i ciemno, nie ma co marzyć o storczyku. Ważne też jest jak przenosimy kwiat ze sklepu do domu – musimy go uchronić przed  utratą ciepła. Jesienią i zimą jest to ryzykowne, bo nawet parę chwil, w czasie których idziemy ze storczykiem do samochodu czy do tramwaju, powoduje szok termiczny rośliny. Storczyk jak człowiek może się „przeziębić” - w domu zrzuci kwiatki, liście będą żółknąć i po prostu będzie chorować. Dlatego kupując kwiatka trzeba go dobrze zapakować w dwie, trzy warstwy papieru, jakieś torby reklamowe, a jeśli komuś zależy naprawdę na roślinie, warto wziąć z domu ręcznik i dobrze nim kwiatek owinąć.

Jaką temperaturę najbardziej lubi storczyk?

Storczyk najlepiej się czuje w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Utrzymanie storczyka związane jest też z odpowiednią wilgotnością powietrza, dlatego kwiatek ten dobrze się ma w łazience z oknem lub w kuchni. Jeśli trzymamy kwiat w salonie, trzeba ułożyć rynienki z wodą lub płaskie naczynia, aby woda swobodnie parowała. Storczyk, a cały czas mówię o Phalaenopsisie -  zimą powinien stać przy oknie, bo wymaga też dużo światła. Niezmiernie ważne jest podlewanie rośliny – i  niekoniecznie woda do podlewania musi być przegotowana, ważniejsze jest  by była odstana i miała temperaturę powietrza pomieszczenia, w którym storczyk się znajduje. Jeśli roślina ma odpowiednie warunki, a do tego od samego początku – w sklepie była zdrowa i silna, to może cieszyć oko właściciela kwiatostanem nawet parę miesięcy (od 3-4).

Co jest jeszcze ważne przy pielęgnacji storczyka?

Zraszanie liści to niezmiernie ważny zabieg, ale można to robić tylko rano. Nigdy nie wolno zraszać w pochmurne dni ani na noc. Chodzi o to, aby woda nie kumulowała się w kącikach liści, to powoduje bakteriozę. Zraszanie liści sprawia, że turgol liści (sztywność) jest ładny. Można dolistnie roślinę nawozić – istnieją w małych pojemnikach nawozy do uprawy storczyków. Jedne są  dla powiększenia ilości liści – wtedy nawóz jest z przewagą azotu, natomiast  nawóz potasowo-fosforowy stosowany jest  właśnie aby zainicjować kwitnienie. Ponieważ  storczyki zwane są „fakirami głodowymi”  w przypadku ich nawożenia nie można  przesadzać. Radzę, by dawać mniejszą dawkę roztworu nawozowego niż zalecane jest w instrukcji, z doświadczenia wiem, że lepiej kwiatek częściej zasilić, ale słabszą dawką. Zbyt duża porcja nawozu może storczyka „zabić”.
    

*Grażyna Miszczyk – Kierownik Szklarni ze Storczykami krakowskiego  Ogrodu Botanicznego UJ. Jest ogrodniczką z 37-letnim doświadczeniem, opiekuje się narodową kolekcję storczyków, jedyną taką w Polsce – liczącą ponad 800 gatunków roślin.


Najczęściej uprawiany storczyk:

Falenopsis (Phalaenopsis) -  epifityczny storczyk pozbawiony bulw, o bardzo długo trwających kwiatach. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej aż po północną Australię. Stosunkowo łatwy w uprawie, uzyskano wiele pięknych mieszańców o oryginalnych kształtach i barwach.
 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005, Luna.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012