Nordic Walking. Dla zdrowia, dobrej sylwetki i radosnego usposobienia
Aż chce się żyć!
Nordic Walking to idealna forma ruchu dla ludzi w każdym wieku. Dlaczego? Bo to bezpieczny sport, ma wiele działań prozdrowotnych, wpływa na poprawę samopoczucia i można go uprawiać przez cały rok.
Bóle lędźwiowej części kręgosłupa oraz stawów kolanowych i biodrowych nie są przeszkodą w uprawianiu Nordic Walking. Dzięki odpowiedniej pracy z kijkami, odciążamy stawy kończyn i kręgosłup. W przypadku stawów kolanowych i biodrowych odciążenie wynosi nawet do 40 procent, a kręgosłupa 15 – 20 procent. Tak więc marsz z kijami nawet przy bólach, przynosi wyraźną ulgę.
Nordic Walking poprawia też pracę układu krążenia: krew jest lepiej dotleniona. To powoduje, że dobrze się śpi, łatwiej się żyje. Ponieważ Nordic Walking uprawia się na świeżym powietrzu, w trakcie chodu organizm wytwarza beta endorfiny, zwane hormonami szczęścia. To bardzo ważne szczególnie w tych okresach życia, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych przeżywamy depresyjne wahania nastroju.
Nordic Walking pozwala utrzymać pod kontrolą przybieranie na wadze (albo ułatwia schudnięcie). Nordic Walking angażuje 90 procent mięśni. To dzięki spacerowi z kijami pracują mięśnie kończyn górnych i dolnych, mięśnie brzucha, kręgosłupa oraz grzbietu. Spalamy około 400 kcal na godzinę. Tymczasem nawet podczas szybkiego spaceru bez kijów zużywamy jedynie około 280 kcal na godzinę.
Tak więc Nordic Walking pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę, zapobiega nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej i spadkowi masy mięśniowej.
Zanim wystartujemy z kijami
Jeśli mamy wątpliwości czy nie ma w stosunku do nas medycznych przeciwwskazań, pomysł wyruszenia z kijami warto skonsultować ze swoim lekarzem.
No i warto, przynajmniej na początku skorzystać z rad instruktora, który dostosuje częstotliwość i intensywność Nordic Walking do naszego ogólnego stanu zdrowia. Tak czy siak, trening powinna poprzedzić kilkuminutowa rozgrzewka.
Wybór kijów do Nordic Walking
Do tego sportu potrzebne są specjalnie kije. Te składane nie zapewniają maksymalnego bezpieczeństwa, mogą się bowiem niespodziewanie złożyć pod naporem naszego ciężaru. Najlepszy jest kijek jednolity, z włókna węglowego. Gdy chodzimy po asfaltowych alejkach, na koniec kija powinniśmy zatykać gumową stopkę, którą kupimy razem z kijami (jak się zużyje, można stopki dokupić osobno). Stopki zapewniają amortyzację naszym stawom.
Podczas marszu po lesie, plaży, śniegu czy innym miękkim gruncie, zdejmujemy stopkę, by ostrze, które lekko wbija się w podłoże zapewniło nam bezpieczne odbicie.
Ceny kijków są różne. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych. Najdroższe, które zawierają 100 proc. karbonu, mogą kosztować nawet 500 zł. Do rekreacyjnego uprawiania Nordic Walking wystarczą kijki z zawartością około 10 – 20 procent włókna węglowego.
Wybierając dla siebie kije, należy pamiętać o odpowiedniej do naszego wzrostu ich długości. Kij trzymany w pionie powinien pomiędzy ramieniem a przedramieniem tworzyć kąt prosty. Jeżeli chodzi o strój, to po prostu ma być wygodny i nie może krępować ruchów.
Jeżeli chcemy optymalnie wykorzystać walory Nordic Walking, przynajmniej za pierwszym razem, warto iść na zajęcia organizowane przez fachowca. Dowiemy się na nich, w jaki sposób pracować mięśniami brzucha, by wspomagać np. przeciążony kręgosłup. Instruktor dostosuje też dla nas intensywność i częstotliwość sesji. Ceny treningów z instruktorem wahają się od 25 do 35 zł.
Kiedy opanujemy technikę chodzenia z kijami, możemy zacząć chodzić już sami lub nadal uczęszczać na wspólne zajęcia. Bo na nich można zawsze porozmawiać, no i kogoś nowego poznać.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: nadwaga, Nordic Walking, odchudzanie, otyłość, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, sport i rekreacja, styl życia, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
ZolzaDupka | 19-08-2013
wyjatkowydupek | 19-08-2013
andrzej | 05-02-2014
Bardzo zachęcam do biegania. Naturalnie mowa o spokojnym truchcie, a nie sprinterskich popisach.