profilaktyka chorób wieku dojrzałego

Żeby uniknąć chorób wieku dojrzałego, albo spowolnić ich rozwój, trzeba po 45. roku życia pilnować kalendarza badań profilaktycznych, pilnować prawidłowego BMI, stosować dietę prozdrowotną i regularnie uprawiać sport dostosowany do swoich możliwości, choćby chodzić na długie spacery.

 • Przewlekła chrypka może być objawem zmian nowotworowych

  15-05-2017

  Chrypka to szorstka barwa głosu połączona zwykle z uczuciem suchości i drapania w gardle. Jeśli trwa krótko nie jest niepokojąca. Utrzymująca się przez co najmniej dwa tygodnie może być wynikiem groźnych zmian chorobowych w górnych drogach oddechowych, nawet o charakterze nowotworowym.

  więcej »

  Utrzymującej się ponad dwa tygodnie chrypki nie można lekceważyć.
 • Zaparcia

  10-04-2013

  Nie ma jednoznacznej definicji zaparć, ponieważ rytm wypróżnień nie jest taki sam u wszystkich. To, że ktoś nie oddaje stolca codziennie nie oznacza, że ma zaparcia. Wypróżnienia co 2-3 dni mogą być normą, jeśli nie wiąże się to z dolegliwościami brzusznymi i dużym wysiłkiem przy wypróżnieniu. Wielu lekarzy uznaje, że zaparcia to oddawanie stolca twardego, z trudnością lub rzadko (rzadziej niż 5 razy w tygodniu) lub uczucie niepełnego wypróżnienia po zakończeniu defekacji.

  więcej »

  Otręby, ziarna, suszone owoce, warzywa i odpowiednia ilość wody to podstawa diety osoby starszej.
 • Łagodny przerost gruczołu krokowego. Profilaktyka

  08-02-2013

  W profilaktyce łagodnego przerostu gruczołu krokowego lekarze zalecają coroczne wykonywanie badania prostaty przez odbytnicę u każdego mężczyzny po 50 roku życia.

  więcej »

  Podczas badania stwierdzono niższą częstość występowania łagodnego przerostu krokowego u mężczyzn pijących, co najmniej 25 gramów niskoprocentowych alkoholi w ciągu miesiąca.
 • W zimowym sezonie 2012/2013 najwięcej osób choruje na grypę w pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim

  22-01-2013

  Gdyby istniała w Polsce dokładna rejestracja powikłań pogrypowych oraz zgonów z powodu powikłań pogrypowych, być może ludzie chętniej by się szczepili - mówi prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy i Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH. Z prof. dr hab. Lidią Brydak rozmawiamy o zapobieganiu i leczeniu grypy.

  więcej »

  Jeśli pojawią się pierwsze oznaki zarażenia grypą, chory powinien zostać w domu i wezwać lekarza.
 • Choroba wieńcowa. Aktywność fizyczna w profilaktyce i chorobie

  10-01-2013

  Wysiłek fizyczny pomaga przeciwdziałać prawie wszystkim czynnikom ryzyka miażdżycy i choroby wieńcowej. Jest wskazany zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu choroby wieńcowej!

  więcej »

  Energiczny marsz, to najprostsze ćwiczenie, które można wykonywać bez kontroli medycznej, odpowiednie także dla osób starszych.
 • Jak przeciwdziałać zakażeniom układu moczowego?

  04-12-2012

  Zmiany w stylu życia są istotne zwłaszcza u kobiet, które choć raz chorowały na ZUM. To może je uchronić przed częstymi nawrotami choroby.

  więcej »

  Po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie należy przebrać kostium a nie suszyć go na sobie!
 • Nietrzymanie moczu. Zapobieganie chorobie i jej konsekwencjom

  22-11-2012

  Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku. Lepiej jednak nie czekać na nadmierne osłabienie mięśni dna miednicy. Osłabienie to powoduje, że zwieracze odbytu, czy też cewki moczowej nie działają w sposób prawidłowy, a mocz może wyciekać bez kontroli. Najpierw zdarza się to podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu – na skutek zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Ale później - także bez obciążenia, w spoczynku.

  więcej »

  Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć wszędzie. Ot, choćby siedząc na ławce.
 • Czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy

  16-10-2012

  Co w naszym trybie życia, ogólnym stanie zdrowia i w środowisku, w którym żyjemy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy lub przyspiesza zachorowanie? Tylko znajomość czynników zwiększających zagrożenie osteoporozą pozwala zastosować odpowiednią profilaktykę, a także leczyć chorobę.

  więcej »

  Lista czynników ryzyka wystąpienia u nas osteoporozy, na które mamy wpływ, jest zdecydowanie dłuższa od listy czynników, na które nie mamy wpływu!
 • Suplementy diety. Jakie są oznaki niedoborów witamin?

  17-02-2015

  Witaminy to związki organiczne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich źródłem powinna być dieta bogata w warzywa, owoce, nasiona, kasze, orzechy, kiełki, tłuszcze roślinne i ryby.

  więcej »

  Najlepiej, gdy źródłem witamin jest nasze codzienne jedzenie. W niektórych jednak wypadkach, trzeba sięgnąć po preparaty. Oczywiście po konsultacji z lekarzem.
 • Preparaty witaminowe w profilaktyce raka wątroby

  08-10-2012

  Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców z Shanghai Cancer Institute wynika, że przyjmowanie w suplementach witaminy E, lub spożywanie jej w produktach żywnościowych może w znaczący sposób zmniejszać zachorowanie na raka wątroby. Z kolei przyjmowanie witaminy C i preparatów multiwitaminowych przez osoby z chorą wątrobą (lub dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka wątroby) - zwiększa ryzyko rozwoju tego rodzaju nowotworu.

  więcej »

<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" />1234567
webstar 2012