Ocena:
(głosy: 4)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

28-09-2017

Bóle bioder: przyczyny, pierwsze objawy, leczenie

Nie lekceważyć bólu biodra

Dolegliwości związane ze stawem biodrowym nie są wyłącznie problemem osób starszych. Biodro może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku, ale również długotrwałego uprawiania sportu, doskwierać osobom otyłym i ciężko pracującym fizycznie. Ważne, by nie bagatelizować objawów bowiem mogą prowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej i silnego bólu.

Podstawą profilaktyki problemów ze stawami biodrowymi jest aktywność ruchowa - marsze, pływanie, jazda na rowerze. Podstawą profilaktyki problemów ze stawami biodrowymi jest aktywność ruchowa - marsze, pływanie, jazda na rowerze.

Staw biodrowy jest największym stawem w ciele człowieka. Z racji pełnionych funkcji i obciążenia jest narażony na wiele schorzeń. Problemy z biodrem mogą dopaść niemal każdego. - Bóle bioder występują w różnych grupach wiekowych, ale ich przyczyna różni się z wiekiem. U osób starszych ból spowodowany jest głównie chorobą zwyrodnieniową. Może to być choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, stawu biodrowego lub mięśni obsługujących staw biodrowy - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Sibiński, ortopeda ze Szpitala Salve. Ból bioder może towarzyszyć też chorobom ginekologicznym w przypadku kobiet, lub chorobom układu moczowego. Osoby uprawiające sport, m.in. grające w piłkę, trenujące sporty walki, hokej, wioślarstwo czy gimnastykę artystyczną także są narażone na pojawienie się dolegliwości bowiem te dyscypliny angażują dolne partie ciała. - Wpływ na rozwój choroby zwyrodnieniowej ma także otyłość lub np. ciężka praca fizyczna. Czynniki genetyczne mają także ogromne znaczenie Jednak u większości występuje tzw. idiopatyczna choroba zwyrodnieniowa. Przyczyną jej jest po prostu starzenie się organizmu i stopniowe zużywanie tkanek- dodaje prof. Sibiński.

 

Przyczyny bólu biodra

- Wśród najpopularniejszych chorób stawu biodrowego jest konflikt udowo-panewkowy, który prowadzi do poważnych uszkodzeń w stawie biodrowym. Powstają wówczas deformacje kostne, które ograniczają ruchomość stawu i są przyczyną dolegliwości bólowych - mówi Jacek Mazek, lekarz ortopeda w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport. Wśród objawów dominuje ból w pachwinie. Przyczyną konfliktu są zaburzenia anatomiczne panewki lub kości udowej. - Leczenie polega na usunięciu nieprawidłowości jakimi są wyrośla w okolicy szyjki kości udowej i w okolicy brzegu panewki, które podczas wykonywania ruchu zgięcia i rotacji uszkadzają lub niszczą obrąbek lub chrząstkę - dodaje dr Mazek. W stawie biodrowym może dojść także do: konfliktu udowo - kulszowego pomiędzy krętarzem małym, a guzem kulszowym, a także konfliktu powiększonego lub przerośniętego kolca biodrowego przedniego dolnego z szyjką kości udowej. - Choroby te są przyczyną uszkodzeń chrząstki oraz obrąbka stawowego i w dalszych etapach mogą powodować rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej - dodaje ortopeda z Enel-Sport.

 

Problemy z biodrem: pierwsze objawy

Ortopedzi podkreślają, że wiele osób ignoruje pierwsze sygnały ostrzegawcze takie jak ból czy ograniczenie ruchu w stawie. Typowym objawem chorego biodra jest ból odczuwany wewnątrz stawu, trzaski w biodrze i zaburzenia chodu. - Bardzo często, szczególnie u kobiet, występuje ból po stronie bocznej biodra. Jest on silniejszy przy dotyku po boku, panie zgłaszają dolegliwości podczas spania na boku. Przyczyną tego bólu jest zwyrodnienie mięśni przyczepiających się do kości udowej - mówi prof. Sibiński.

Podstawowym badaniem obrazowym stawu biodrowego jest badanie RTG oraz rezonans magnetyczny i USG. - Stawiając rozpoznanie konfliktu udowo-panewkowego, konfliktu kulszowo-udowego czy uszkodzenia obrąbka stawowego, możemy w leczeniu wykorzystać technikę artroskopową. Dzięki artroskopii można m.in. przyszyć oderwany obrąbek, wykonać jego rekonstrukcję, naprawić chrząstkę stawową wykorzystując błony i żele wypełniające ubytki chrząstki oraz usunąć zmiany w stawie i jego okolicy powodujące konflikty udowe, które prowadzą do uszkodzeń chrząstki i obrąbka, a w dalszym etapie do rozwoju choroby zwyrodnieniowej, której leczenie polega na wymianie stawu na protezę - mówi dr Mazek. To, co niezwykle istotne, po zabiegu artroskopii można  szybko rozpocząć rehabilitację. Cały proces odzyskiwania pełnej sprawności trwa około pół roku.

- Jeśli przyczyną bólu jest choroba zwyrodnieniowa biodra, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest aloplastyka stawu biodrowego czyli wymiana chorego biodra na sztuczne. Jest to zabieg dający bardzo dobre wyniki i wiąże się z wysoką satysfakcją pacjenta. Jeśli jednak wymagane jest leczenie zachowawcze bólów okolicy biodra wówczas kluczową rolę pełnią 3 czynniki. Pierwszy to redukcja masy ciała. Drugi to aktywność ruchowa, bez dużych obciążeń. Należy zadbać o dobrą ruchomość stawów i siłę mięśniową. Szczególnie zaleca się pływanie, ćwiczenia w wodzie, rower i nordic walking. Trzeci to samooedukacja - dodaje prof. Marcin Sibiński.

 

O stawy trzeba dbać w każdym wieku

Nieleczone lub źle leczone choroby stawu biodrowego mogą doprowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej. - W takich przypadkach bardzo często zdarza się, że gdy pacjent przychodzi na konsultację jest już za późno, aby np. podjąć leczenie techniką małoinwazyjną jaką jest artroskopia, ponieważ mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Jedynym leczeniem jest wówczas wymiana stawu na protezę czyli sztuczny staw. Wczesne wykrycie chorób stawu biodrowego pozwala więc uratować staw przed protezą w młodym wieku, dlatego dbajmy o stawy i nie lekceważymy pierwszych objawów – mówi Jacek Mazek.  

 

 

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • ulka | 16-09-2019

    Ból bioder może być objawem przeciążenia stawu biodrowego. Przeciążenie może być skutkiem zbyt intensywnego treningu lub nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń lub ciężką pracą fizyczną.

    W wielu przypadkach dochodzi do poważnych zniekształceń i aby zahamować dalsze postępowanie choroby warto jest skonsultować się z fizjoterapeutą:
    http://kobiecaperspektywa.pl/czym-jest-fizjoterapia-i-jakie-zabiegi-wykorzystuje

    Fizjoterapeuta będzie w stanie zaproponować ćwiczenia, które przyniosą rzeczywiście dobre efekty.
  • Karol190 | 06-04-2024

    W tym roku też doświadczyłem uciążliwego bólu związanego ze stawem biodrowym, po wielu wizytach u lekarzy zdecydowałem się na dobrą rehabilitację. Jeśli ktoś tutaj potrzebuję pomocy to w moim przypadku strzałem w dziesiątkę okazał się turnus w Willi Wojnar Zakopane.

    Na ich stronie są dostępne wszystkie informacje wojnar.pl
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012