Siłownia. Miejsce dla każdego, ale trzeba zachować rozsądek
Od czego zacząć po raz pierwszy albo po długiej przerwie?
O tym co robić, by nie zastygać, nie kurczyć się w sobie, rozmawiamy z Katarzyną Michalik, mgr wychowania fizycznego, trenerką pływania i fitnessu
Ewa Kozakiewicz: Czy po 45 ., 50. roku życia albo jeszcze później można zacząć ćwiczenia fizyczne na siłowni? Czy to korzystne dla zdrowia?
Katarzyna Michalik, mgr wychowania fizycznego, trener pływania, fitness: Organizm człowieka można porównać do samochodu. Każdy z nas „przejechał” inny kawałek życia, ma inne uwarunkowania, każdy inaczej dbał o ten samochód. Jeśli ktoś od małego ma nawyk aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania – to w wieku pięćdziesięciu paru lat startuje z zupełnie innego pułapu niż osoba, która żyła inaczej. Uważam, że nie tylko osoby starsze (choć te w szczególności), ale każdy, kto chce rozpocząć ćwiczenia fizyczne powinien skontaktować się ze swoim lekarzem i sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia, sprawność układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, kostno-stawowego itp.
A jeśli ktoś ma na przykład początki osteoporozy, wahania ciśnienia czy jakieś inne lekkie dolegliwości i lekarz zaleca ćwiczenia, to co dalej?
W profesjonalnie prowadzonych klubach każdy, podpisując regulamin oświadcza, że nie ma przeciwwskazań do uprawiania ćwiczeń fizycznych. Nie trzeba mieć zaświadczenia od lekarza, ale jeśli ktoś ma stwierdzone np. zwyrodnienia w kręgosłupie, to prosimy, by przyniósł dokładne o nich informacje, żeby wiedzieć jakie ćwiczenia tej osobie zalecić, by pomóc, a nie zaszkodzić.
Więc mimo różnych dolegliwości nie ma się czego bać?
Nie ma. Póki żyjemy, ruszamy się, chodzimy, kładziemy się do łóżka, wstajemy, wykonujemy czynności, które wymagają zmian pozycji ciała, a zatem jesteśmy stale aktywni ruchowo. Prawidłowo i regularnie wykonywane ćwiczenia pomogą nam przedłużyć okres pełnej sprawności.
Od czego zacząć?
Każda osoba rozpoczynająca ćwiczenia, a zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek przeciwwskazań, powinna zgłosić się do trenera, który ułoży dla niej indywidualny program ćwiczeń. W pierwszym etapie jest to po prostu adaptacja, która pozwala przygotować układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, mięśniowy, kostno-stawowy do prawidłowego wysiłku. Na tym etapie dostosowujemy do możliwości ćwiczącego poziom intensywności ćwiczeń, uczymy go prawidłowo oddychać, przyjmować prawidłowe pozycje wyjściowe do ćwiczeń itp. Ten etap trwa około dwa miesiące i pozwala bezpiecznie przejść do etapu doskonalenia i poszerzonego programu ćwiczeń.
W naszym Klubie trening oparty jest na trzech poziomach rozwijania sprawności: adaptacja – doskonalenie – utrwalenie. Każda forma aktywności fizycznej jest prowadzona według tego systemu. Dlatego w jeden dzień można ćwiczyć na siłowni, następny w wodzie, w kolejny jogę, pilates, taniec itd. To urozmaicenie rozwija i daje dużo zadowolenia.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: anti-aging, antiage, odchudzanie, otyłość leczenie, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, sport i rekreacja, sprawność seksualnaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Od kiedy? Dla kogo?
- Waloryzacja emerytur i rent. Nowe zasady od 2015 roku
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Jak rozpoznać przewlekłą niewydolność żylną?
- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, epilepsja. Jak choroby wpływają na seks?
- Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
- Art Generacje w filmie
- Choroby odpasożytnicze. Owsiki, tasiemiec, lamblie groźne dla osób starszych
- „Werter”, Opera z Royal Opera House na żywo
stars | 24-02-2012
http://www.youtube.com/watch?v=EjZ36PI5yLY