Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

20-02-2012

Siłownia. Miejsce dla każdego, ale trzeba zachować rozsądek

Od czego zacząć po raz pierwszy albo po długiej przerwie?

O tym co robić, by nie zastygać, nie kurczyć się w sobie, rozmawiamy z Katarzyną Michalik, mgr wychowania fizycznego, trenerką pływania i fitnessu

Siłownia jest dla każdego, ale dla początkujących lub z problemami zdrowotnymi, tylko pod okiem trenera.     Siłownia jest dla każdego, ale dla początkujących lub z problemami zdrowotnymi, tylko pod okiem trenera.

 

Jak często trzeba ćwiczyć i co w ćwiczeniach jest najważniejsze?

Według mnie nie ilość, a jakość ćwiczeń jest ważna. Jeśli  chodzimy na zajęcia np. trzy razy w tygodniu, to ważne jest, aby się koncentrować na prawidłowym ruchu i świadomym oddechu. Ważne jest  słuchanie swego organizmu, jak się czuje przed i po treningu.  Wtedy skutki  ćwiczeń takie jak redukcja tkanki tłuszczowej, czy jędrność ciała  pojawią się naturalnie. Odczujemy wtedy sens wysiłku i satysfakcję.

Co się generalnie poprawi w życiu człowieka ćwiczącego?

Na pewno taka osoba odzyska kondycję, sprawność ruchową, stabilizację ciała oraz lepsze samopoczucie. Mam przykłady osób, które trafiły do Klubu ze wskazaniami ortopedycznymi, jak np. obecnie 86-letnia pani Janina. Dziesięć lat temu groził jej balkonik do chodzenia, ze względu na zwyrodnienie stawów kolanowych. Obyło się bez tego. To dowód na to, że nawet po siedemdziesiątce prawidłowe ćwiczenia mogą pomóc. Wiele osób dzięki ćwiczeniom zmniejsza dawkę zażywanych lekarstw (np. na nadciśnienie), niektórzy mogą w ogóle zrezygnować z tabletek, bo dane schorzenie znika.

Jakie partie mięśni można uruchomić na siłowni bezpiecznie?

Rozpoczynamy zwykle od ćwiczeń ogólnorozwojowych, angażujących  duże grupy mięśniowe opartych na naturalnych ruchach, a więc np. jazda na rowerkach, kołowroty (ćwiczenia rąk), marsz na bieżni (jeśli nie ma przeciwwskazań) itp. Przede wszystkim uruchamiamy mieśnie posturalne. Jeśli ktoś myśli, że zaraz zacznie machać hantlami – niech o tym zapomni.

Czy ktoś kto zaczyna ćwiczyć może sobie zrobić krzywdę, wykonując ćwiczenia nieprawidłowo? 

Do każdej „nowej” osoby , która przychodzi na siłownię podchodzi trener, robi krótki wywiad i zaleca określony bezpieczny program ćwiczeń.

A jeśli ktoś chciałby dalej pójść poza standardowy program treningowy?

W takich wypadkach wymagana jest ścisła współpraca z trenerem i wtedy trzeba  zafundować sobie indywidualny program opieki trenerskiej, dodatkowo płatny.

Czy kontuzje często na siłowni się zdarzają?

W dobrym klubie się to nie zdarza, bo nie ma możliwości, aby klient w starszym wieku nie był pod okiem trenera. Jeśli ktoś ma „ułańską fantazję” i coś chce sobie przećwiczyć na własną rękę, to powstrzymuje go trener. Starsze osoby są szczególnie narażone między innymi na naciągnięcia i naderwania więzadeł, kontuzje kręgosłupa. Można też się nabawić choroby serca (niedotlenienia mięśnia sercowego), można  przyspieszyć np. zawał serca  przez nieprawidłowy pułap intensywności ćwiczeń.

 

* Katarzyna Michalik – mgr wychowania fizycznego, trener pływania, fitnessu, Koordynator Klubu Wellness w Parku Wodnym w Krakowie, zajmuje się od 20 lat aspektami ćwiczeń prozdrowotnych, autorka trzyetapowego programu treningowego między innymi dla seniorów.

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • stars | 24-02-2012

    60 lat i kupa roboty - miła perspektywa na jesień życia, prócz jeszcze 7 lat pracy?

    http://www.youtube.com/watch?v=EjZ36PI5yLY
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012