Kwiaty doniczkowe. Jakie kupić zimą? Jak zadbać o nie przez cały rok?
Dlaczego niektóre rośliny nie przyjmują się w domu
Czy warto zimą kupować kwiaty doniczkowe? A jeśli tak, to jakie i gdzie? Dlaczego ładne kwiaty w hipermarkecie w domu po jakimś czasie zamiast rosnąć, umierają? Jak dbać o kwiaty doniczkowe przez cały rok?
- Jestem przeciwniczką kupowania sobie kwiatów doniczkowych zimą. Najkorzystniej robić to wiosną, od marca do maja, bo wtedy kwiaty dobrze się klimatyzują – mówi mgr inż. Maria Uzarowicz, specjalistka - ogrodnik Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.
Zdarza się jednak, że chcemy komuś podarować w prezencie właśnie kwiat doniczkowy w innej porze roku. Co wtedy? – Wtedy musimy przestrzegać pewnych zasad – mówi Maria Uzarowicz. - Przede wszystkim niezależnie od tego czy kupujemy roślinę ozdobną z liści czy kwitnącą, musimy zawczasu pomyśleć o jej prawidłowym transporcie. Wszystkie rośliny, a zwłaszcza kwitnące, są szczególnie wrażliwe na zimno. 15-20 minut spędzone przez kwiatek w niesprzyjających warunkach atmosferycznych przy minusowych temperaturach lub bliskich zeru, sprawić może, że pęki kwiatowe opadną, a liście zwiędną i zaschną – przestrzega specjalistka.
Wybierając się więc po kwiat, kiedy na zewnątrz jest dużo zimniej niż w pomieszczeniu, w którym kwiat jest sprzedawany, musimy wziąć ze sobą papier do opakowania kwiatka, a nawet mały ręcznik lub ściereczkę, którymi zawijamy go, aby się nie "przeziębił" podczas przenoszenia ze sklepu do auta. Natomiast jeśli kupujemy kwiatek w kwiaciarni zawsze możemy liczyć na troskliwą obsługę personelu.
Najlepszą osłonę zapewni kwiatkowi ogrodnik, u którego najlepiej dokonać zakupu. U producenta kwiatów dowiemy się o warunkach jakie powinny być spełnione w mieszkaniu, aby roślina pięknie rosła.
Na co zwrócić uwagę, wybierając roślinę
O rozwoju rośliny decyduje też jej wybór, szczególnie kiedy kupujemy ją w supermarkecie. Kwiaty mogą mieć albo przelane albo przesuszone podłoże, mogą być też uszkodzone podczas transportu. Często rośliny te mają atrakcyjne ceny, ale dlatego, bo mają niższy standard. - Takiego kwiatka można uratować w domu, ale jak się ma już doświadczenie – mówi ogrodniczka.
Początkujący hodowcy roślin powinni więc kupować kwiaty w kwiaciarni lub u ogrodnika, którzy podpowiedzą jakie gatunki roślin wybrać zimową porą. – Są to między innymi draceny i kordyliny, sukulenty, bluszcze zimnoodporne (za wyjątkiem scindapsusa, jest bardzo wrażliwy, tropikalny). Różnice temperatur zniesie też kalanchoe. Najwrażliwsze na szok termiczny są storczyki i paprocie, nie powinno się też przenosić zimą palm oraz typowo egzotycznych kwiatów jak anturia, alokazje czy maranty. Z kwitnących kwiatów na prezent nadają się np. azalie, które znoszą temperaturę około 5 stopni Celsjusza – wyjaśnia Maria Uzarowicz..
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
stars | 08-03-2012