Kwiaty doniczkowe. Jakie kupić zimą? Jak zadbać o nie przez cały rok?
Dlaczego niektóre rośliny nie przyjmują się w domu
Czy warto zimą kupować kwiaty doniczkowe? A jeśli tak, to jakie i gdzie? Dlaczego ładne kwiaty w hipermarkecie w domu po jakimś czasie zamiast rosnąć, umierają? Jak dbać o kwiaty doniczkowe przez cały rok?
Przesadzanie kwiatka
Druga połowa stycznia nie jest najgorszym okresem do zakupu kwiatów, bo jest już więcej światła i ogrodnicy przygotowują się do przesadzania roślin, co robi się w lutym i marcu. - Bardzo ważna jest wymiana podłoża w zakupionym kwiatku, ponieważ rośliny z supermarketu czy kwiaciarni mają w doniczce tylko torf, który łatwo przesycha. Dlatego zaraz po przyniesieniu do domu rośliny trzeba ją przesadzić. Każdy kwiatek wymaga innej ziemi. Kupujemy mieszankę ziemi w specjalistycznym sklepie ogrodniczym, dostosowaną do gatunku rośliny - inne mieszanki są dla paproci, palm, inne dla dracen czy kordylin – mówi ogrodniczka.
Podczas przesadzania, należy wyjąć roślinę z doniczki i oglądnąć jej korzenie. Jeśli korzenie są zdrowe (powinny być białe lub żółte w zależności od gatunku rośliny) jędrne i przerośnięte, a torf się trzyma w jednej bryle to nie ruszamy tego, najwyżej można dosypać odpowiednią mieszankę ziemi. - Natomiast jeśli korzenie są chore, w kolorze brązowym, mają plamy czy są zwiędnięte, albo suche czy zgniłe, przycinamy je sekatorem lub nożycami, a jedynie zdrowe pozostawiamy . Przycinaniu roślin powinna towarzyszyć dezynfekcja formaliną lub denaturatem, można je lekko podsuszyć i zasypać węglem drzewnym w postaci sproszkowanej. Węgiel drzewny neutralizuje mikroorganizmy grzybobójcze i bakteriobójcze, niszczy je i tworzy warstewkę ochronną w miejscu okaleczenia rośliny.
Jeśli zmienimy podłoże rośliny z substratu torfowego na podłoże o charakterze kompostowym, o strukturze luźnej, ale gruzełkowatej, dłużej utrzymywać się będzie wilgoć, a pielęgnacja będzie łatwiejsza - zapewnia specjalistka. - Jako materiał rozluźniający można dodać np. dla storczyków keramzyt lub perlit, dla dracen i kordylin keramzyt może być
połączony z piaskiem i ziemią liściową lub substratem torfowym, a sukulenty sadzimy w prawie w samym piasku.
Chodzić koło kwiatka jak koło dziecka
To, że rośliny często padają w mieszkaniu po przeniesieniu ze sklepu, jest wynikiem tego, że mało kto przejmuje się spełnieniem odpowiednich warunków bytowania rośliny. Aby roślina była zdrowa i cieszyła oko nie tylko musi być przesadzona do odpowiedniego podłoża, ale powinno się z nią specjalnie obchodzić.
– Pielęgnacja rośliny, to nic innego jak sterowanie: temperaturą powietrza, wilgotnością czy miejscem ustawienia w mieszkaniu, istotnym dla rośliny ze względu na korzystanie ze światła. I tak w przypadku palm (najlepiej je kupić na wiosnę) pierzastych czy wachlarzowych, można je w lecie ustawiać nawet na balkonie (ale nie południowym), w pełnym słońcu, a najlepiej w ogrodzie. Nabierają wtedy sił witalnych, są sztywne – w mieszkaniu im tego nie zapewnimy. Inne rośliny np. draceny lubią żyć w półcieniu – mogą być wystawiane latem do ogrodu, są wtedy o wiele zdrowsze. Na jesień i zimę wprowadzamy je do mieszkania.
Dlatego m.in. najlepiej kupić rośliny do mieszkania wczesną wiosną, kiedy jest to naturalny czas przesadzania i można stopniowo sterować ich wilgotnością i światłem.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem
stars | 08-03-2012