Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
Stawom może pomóc zdrowa dieta!
Na chorobę zwyrodnieniową stawów (ChZS), według szacunków, cierpi w Polsce ok. 2 miliony osób. Choroba ujawnia się najczęściej w wieku 40-60 lat, jednak pierwsze zmiany w strukturze stawu mogą dać się we znaki także osobom przed przed 30-tym rokiem życia. Na chorobę przed 50-tym rokiem życia częściej zapadają mężczyźni, natomiast powyżej tej granicy wiekowej sytuacja się odwraca. Jest to spowodowane zmianami menopauzalnymi u pań, głównie utratą estrogenów.
- Stawy to połączenia między kośćmi, które razem z otaczającymi staw tkankami miękkimi pozwalają nam poruszać się, a także wykonywać wiele czynności np. pisanie na klawiaturze komputera. Oprócz tego, dzięki swej budowie pozwalają na amortyzowanie olbrzymich sił, które działają na nasz organizm, a receptory czuciowe – proprioreceptory - znajdujące się w ich obrębie, informują mózg o położeniu naszych kończyn i ostrzegają go przed możliwością wykonania ruchu, który może grozić urazem - mówi dr Przemysław Kołakowski, ortopeda, kierownik medyczny Szpitala Centrum Enel-Med.
Stawy są jednymi z najbardziej podatnych na urazy częściami ciała. W trakcie całego życia, są poddawane różnego rodzaju obciążeniom oraz urazom. To wszystko ma wpływ na ich stan. - Warto zdać sobie sprawę z tego jak duże obciążenia powodują codzienne czynności np. chodzenie. Jeśli ważysz ok. 70 kg i idziesz z prędkością 5km/h to twój staw biodrowy podlega obciążeniu równemu 320 kg przy każdym kroku, a gdy biegniesz z prędkością 10 km/h to obciążenie wynosi już ok. 410 kg w obrębie stawu biodrowego i aż 700 kg na staw kolanowy. To oczywiście nie znaczy, że powinniśmy unikać aktywności fizycznej. Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia służą stawom - dodaje specjalista.
Bagatelizujemy objawy i nie dbamy o stawy
Najczęściej występującą chorobą stawów jest choroba zwyrodnieniowa zwana artrozą. Może dotyczyć każdego stawu, ale najczęściej obejmuje stawy w obrębie kręgosłupa, kolanowe i biodrowe oraz drobne stawy rąk i stóp. Początkowo pacjenci skarżą się na ból w czasie ruchu, który z czasem, nasila się i dokucza, nawet w czasie odpoczynku. Wyróżniamy dwie postaci choroby: pierwotną oraz wtórną. W przypadku pierwszej, przyczyny zmian w stawach nie są znane, zaś wtórna ChZS to wynik działania wielu czynników, m.in.: urazów/obciążeń związanych z uprawianiem sportu, przeciążeń, częstego klęczenia, długotrwałego stania, wrodzonych wad budowy, a także chorób takich jak: cukrzyca, otyłość czy przebyte zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne, a także uwarunkowania genetyczne.
Na choroby stawów, głównie kolanowego, narzekają zarówno sportowcy jak i osoby pracujące w biurze czy też wykonujące prace domowe (np. sprzątanie na kolanach) oraz osoby otyłe (staw biodrowy i kolanowy). ChZS postępuje powoli. Początkowo, po pracy lub po ćwiczeniach fizycznych pojawia się ból niektórych stawów, który charakteryzuje się wzrostem ciepła lub pieczeniem, sztywnością i podrażnieniem. Często pojawia się także w stanie spoczynku. Może być krótki lub przewlekły. Nie wolno go lekceważyć.
- Podstawowym błędem, który popełniamy jest ignorowanie objawów związanych z chorobami stawów. Kolejny to wielokrotne narażanie układu kostno-stawowego na urazy, których można uniknąć, chociażby pamiętając o prawidłowej rozgrzewce przed ćwiczeniami. Poddajemy stawy przeciążeniom dźwigając duże ciężary i zbędne kilogramy. Nie przywiązujemy również wagi do udogodnień, które daje nam nauka np. w postaci odpowiednio dobranego amortyzującego obuwia. Te zaniedbania skutkują pojawieniem się i przyspieszonym rozwojem choroby zwyrodnieniowej - przestrzega lekarz.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- 15 maja, godz. 18.00, sieć Multikino
- Braki zębowe należy uzupełniać. Mało bólu za to dużo pieniędzy
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Preparaty witaminowe w profilaktyce raka wątroby
- Dieta w profilaktyce chorób układu krążenia
- Jestem miłością, (Io sono amore), Włochy 2010
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Andropauza. Dziesięć pytań sprawdzających objawy
- Otyłość. Leczenie
- Dziewczynka w trampkach, Haifaa Al-Mansour