Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
Stawom może pomóc zdrowa dieta!
Na chorobę zwyrodnieniową stawów (ChZS), według szacunków, cierpi w Polsce ok. 2 miliony osób. Choroba ujawnia się najczęściej w wieku 40-60 lat, jednak pierwsze zmiany w strukturze stawu mogą dać się we znaki także osobom przed przed 30-tym rokiem życia. Na chorobę przed 50-tym rokiem życia częściej zapadają mężczyźni, natomiast powyżej tej granicy wiekowej sytuacja się odwraca. Jest to spowodowane zmianami menopauzalnymi u pań, głównie utratą estrogenów.
Gdy boli kolano
Stawy kolanowe należą do najczęściej atakowanych przez chorobę zwyrodnieniową, ponieważ to na nich opiera się cały ciężar ciała. Do obciążenia stawu kolanowego dochodzi np. w wyniku urazów sportowych czy niewłaściwego treningu. Dotknięte chorobą stawy bolą, stają się sztywne. Pacjenci skarżą się na ból w czasie chodzenia lub wykonywania codziennych czynności, np. wchodzenia do wanny.
Osoby uprawiające sport (np. bieganie) powinny pamiętać o właściwym przygotowaniu się do treningu. Najczęstsze błędy przez nie popełniane to nieprawidłowa technika biegania i brak treningu, poprzez który stopniowo przyzwyczaja się organizm do coraz większych obciążeń. Lekarze radzą, by przed każdym rodzajem aktywności zadbać o rozgrzewkę, zaopatrzyć się w dobre obuwie i dopasować trening do swoich możliwości. W czasie biegania kręgosłup powinien być wyprostowany, głowa nie może być zadarta do góry, patrzeć należy przed siebie, a nie pod nogi. Biegnąc, najlepiej lądować na pięcie i odbijać się z przedniej części stopy. Szkodliwe jest stawianie stopy na wewnętrzną lub zewnętrzną część buta, co powoduje po jakimś czasie ból bioder i stawów kolanowych. Odradza się bieganie po twardym podłożu, np. po asfalcie. Leki, kontrola wagi oraz ćwiczenia pomagają łagodzić objawy choroby, ale w najcięższych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie chirurgicznego zabiegu wymiany stawu. Nieleczona ChZS może spowodować trwałą niesprawność.
Ból biodra może utrudniać chodzenie
Innym stawem w dużym stopniu obciążonym jest staw biodrowy. Zwyrodnienie tego stawu objawia się bólem w biodrze, ale również i w pachwinie, pośladkach, wewnętrznej części uda. Choroba często ogranicza ruchy, utrudnia zgięcie stawów, przez co pacjenci skarżą się na wykonywanie codziennych czynności. Chorym ulgę przynosi chodzenie o lasce czy i kulach. Przyjmowanie leków, ćwiczenia fizyczne mogą poprawić funkcjonalność stawów, ale jeśli ból się nasila, a jego leczenie jest nieskuteczne, konieczne jest stosowanie zabiegów chirurgicznych. Częstym schorzeniem jest także zwyrodnienie kręgosłupa. Jeśli pojawia się ból szyi lub okolicy lędźwiowej, drętwienie ramion, warto skontaktować się ze specjalistą. Niektórym osobom pomaga wykonywanie ćwiczeń fizycznych wzmacniających mięśnie pleców i brzucha.
Kwasem w staw
Obecnie nie ma sposobu na całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej. Leczenie polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych, ograniczeniu niesprawności oraz poprawie jakości życia. Stosuje się metody niefarmakologiczne, farmakologiczne, a w razie konieczności zabiegi chirurgiczne. - Oprócz niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosuje się, z dobrym skutkiem, iniekcje kwasu hialuronowego, który jest składnikiem mazi stawowej. Część lekarzy wykonuje tzw. blokady czyli podaje się leki steroidowe do wnętrza stawu, co przynosi bardzo szybka ulgę. Niestety zbyt częste ich stosowanie może uszkadzać m.in. powierzchnie stawowe - dodaje dr Przemysław Kołakowski.
Innymi metodami są np. kinezyterapia i fizykoterapia. Ważne by były wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Kiedy jednak leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów lub ze względu na wielkość zmian nie powinno być dłużej stosowane, pozostaje leczenie operacyjne.
Nieleczona choroba z reguły postępuje, z czasem doprowadzając do niesprawności, przewlekłego bólu i pogorszenia jakości życia.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem