Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

28-05-2015

Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków

Stawom może pomóc zdrowa dieta!

Na chorobę zwyrodnieniową stawów (ChZS), według szacunków, cierpi w Polsce ok. 2 miliony osób. Choroba ujawnia się najczęściej w wieku 40-60 lat, jednak pierwsze zmiany w strukturze stawu mogą dać się we znaki także osobom przed przed 30-tym rokiem życia. Na chorobę przed 50-tym rokiem życia częściej zapadają mężczyźni, natomiast powyżej tej granicy wiekowej sytuacja się odwraca. Jest to spowodowane zmianami menopauzalnymi u pań, głównie utratą estrogenów.

Tłuste morskie ryby to źródło zdrowia również dla naszych stawów   Tłuste morskie ryby to źródło zdrowia również dla naszych stawów

 

Więcej ruchu, mniej kilogramów

 

Lekarze zachęcają chorych do zmiany trybu życia proponując odpowiedni wysiłek fizyczny, a osobom otyłym zmniejszenie masy ciała. - Ruch nie szkodzi chorym stawom. Każdy sport wykonywany z rozwagą nie tylko nie zniszczy stawów, ale je wzmocni. Podczas ruchu, w stawie następuje wymiana płynu stawowego. Dzięki temu następuje wypłukiwanie czynników zapalnych i nie dochodzi do niszczenia stawu - mówi. Osoby z chorobą zwyrodnieniową powinny zwracać uwagę na to, w jaki sposób się ruszać i czego unikać. Osoby cierpiące na zwyrodnienie stawu kolanowego powinny unikać wyskoków, podskoków i wszelkich form treningu, które je wykorzystują, takich jak wskakiwanie na platformę. Dla tych osób niebezpieczne może być też bieganie i wypady. Bezpieczne natomiast są treningi na rowerze stacjonarnym, co wzmacnia kolana. W chorobie zwyrodnieniowej niezwykle ważna jest także rehabilitacja, która wzmacnia mięśnie oraz poprawia ruchomość stawów.

 

Dieta też ma znaczenie

 

Kolejną istotną kwestią jest prawidłowe odżywianie się. Właściwie dobrana dieta ma wpływ na regenerację stawów oraz zwiększanie ruchomości. Szczególnie ważne jest dostarczenie organizmowi witamin: A, którą znajdziemy m.in. w surowych owocach i warzywach, C, obecną m.in. w cytrusach, a także E, którą można znaleźć np. w orzechach, pestkach, oliwie. W diecie nie powinno zabraknąć także selenu (np. produkty zbożowe, jaja, mięso) oraz kwasów tłuszczowych omega-3 (głównie tłuste, morskie ryby). Źródłem tych kwasów, są także oleje roślinne: rzepakowy, lniany, z pestek i orzechów włoskich. Duże znaczenie ma także odpowiednia podaż białka, które znajdziemy m.in. w nabiale.

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012